Általában két esetben használnak a nők terhességi tesztet: ha akarnak gyermeket, és ha nem. Napjainkban a terhességi gyorstesztek recept nélkül beszerezhetők bevásárlóközpontokban, drogériákban is, a legcélszerűbb mégis gyógyszertárban megvásárolni őket, mert ott szükség esetén szakszerű tanácsot kaphatunk hozzájuk.
Szerző: Szecsődy Ágota
A dobozukban részletes használati útmutató is található, ami jelentősen megkönnyítheti a dolgunkat.Mindegyik teszt hasonló elven működik. A lázmérőhöz hasonló kis szerkezetben lévő tesztcsík olyan reagenseket tartalmaz, amelyek megváltoztatják a színüket, ha HCG (Human Chorialis Gonadotropin) hormonnal érintkeznek, amelyet terhesség esetén – a beágyazódás pillanatától – tartalmaz a vizelet.
Mikor használjuk?
Eredményt a fogamzás utáni 10-14. naptól tudhatunk meg, mert ekkorra éri el a HCG azt a minimális szintet, amely már kimutatható a vizeletből.
Ha túl korán tesztelünk, a csík halványabb is lehet, ugyanakkor ikerterhesség esetén már korai időpontban is erőteljes az elszíneződés. Fontos tudni, hogy méhen kívüli terhesség esetén is pozitív eredményt kaphatunk. Ha pozitív az eredmény, mindenképpen keressük fel nőgyógyászunkat, annál is inkább, hogy megbizonyosodjuk arról: biztosan nem méhen kívül tapadt meg a petesejt. Ultrahangvizsgálattal a beágyazódás helye a menstruáció elmaradását követő 3-4. hét körül körülhatárolható, és ekkor már a magzat szívműködése is hallható.
Hogyan alkalmazzuk?
Ha csak nem szuperérzékeny, drága tesztet vásároltunk, érdemes a reggeli első vizeletet „kérdőre vonni”, ugyanis terhesség esetén ez tartalmazza a legnagyobb mennyiségű HCG-hormont. A használati útmutató pontosan leírja a tennivalókat: miután egy tiszta edényben felfogtuk a vizeletet, a tesztcsík végét belemártjuk, majd kitesszük egy tiszta helyre. Körülbelül 10-15 perc elteltével már látható, hogy a kontrollcsík utáni második csík elszíneződött-e.
Egykor és ma
Amióta világ a világ, a nők mindig is szerettek volna mihamarabb megbizonyosodni a terhességükről vagy annak az ellenkezőjéről, ami egykor közel sem volt olyan egyszerű, mint manapság.
Az ókori egyiptomiak a nők vizeletét búzára, árpaszemekre locsolták, és ha a magok kicsíráztak, bizonyított volt a terhesség. Az elmúlt századok során létezett hagyma-, béka-, de még kilincsteszt is. Az 1900-as évek elején különösen gyakori eljárás volt, hogy a nők vizeletét nőstény dél-amerikai karmos béka és barna varangy bőre alá fecskendezték. Ha a béka néhány órán belül elkezdett petéket rakni, biztos volt a terhesség. Vajon mit szólnának ehhez manapság az állatvédők?
Csak az 1960-as években jelentek meg az állatok felhasználását nélkülöző, sejtalapú eszközök, majd pedig az olyan, hormonszintmérésen alapuló tesztek, amilyeneket ma is használunk. Az 1970-es évek végén a nagyközönség számára elérhetővé vált az első „házi” teszt, amely azonban gyakran mutatott fals eredményt, ráadásul az eredmény kimutatása órákat vett igénybe.
Napjainkra a „minilaboratóriumokat” végre felváltották a jelzőcsíkkal ellátott applikátorok, amelyek 10 percen belül jelzik a HCG jelenlétét. A jelenleg forgalomban lévő, abszolút megbízható tesztek népszerűsége gyors és egyszerű használatuknak köszönhetően valószínűleg a jövőben sem csökken.
Ajánljuk még a témában: