A kisbaba születésének időpontját az utolsó menstruációhoz képest számítja ki a nőgyógyászunk. No, de mi a helyzet, ha nem tudjuk pontosan ezt a dátumot?
Mikor volt az utolsó menzesz?
Nem probléma, ha nem tudjuk pontosan, mikor volt az utolsó menstruáció (vagy ovuláció). Ultrahang vizsgálat során a rutinos szakorvos viszonylag könnyen meg tudja határozni a magzat korát. A születés pontos időpontját persze nem csak ez befolyásolja.
Hüvelyi ultrahanggal – a leginkább pontos dátum
A terhesség első harmadában – mikor az embrió még túl kicsi ahhoz, hogy a kismama hasán keresztül jól kivehető képet mutasson – hüvelyi ultrahangot alkalmaznak.
Az idő előrehaladtával egyre kevésbé biztos
Ultrahang vizsgálatot természetesen a várandósság későbbi szakaszaiban is végeznek, de minél fiatalabb a terhesség, annál pontosabban meg lehet állapítani a születés dátumát. Az első harmadban ugyanis a legtöbb embrió hasonló arányban fejlődik, így az ultrahang segítségével megállapított várható születési dátum általában csupán plusz-mínusz öt nap eltérést mutat. A második harmadban már plusz-mínusz tíz nap eltérés is előfordulhat, míg a harmadik harmadban ezen eltérés mindkét irányban akár már tizenöt napig is terjedhet.
A kisbabák döntő többsége komplikáció mentesen indulhatna a születés útjára, mégis gyakori a szülésindítás. Mi minden állhat emögött?
Ajánljuk még a témában: