Az esetek jelentős részében semmilyen sérülést sem okoz a szülés. Bármilyen meglepő, de a szövetek tágulékonyságának köszönhetően még a nagyobbacska magzatok is világra jönnek úgy, hogy semmi sem reped. Néha viszont nem ússzuk meg ennyivel. Nézzük, mire számíthatunk sérülések esetén!
Gátmetszés
Mivel a gátmetszés többnyire izomszövetet is érint, meglehetősen mély sérülés. Az orvos szülés után összevarrja. A sebszélek gyorsan összeforrnak, de a kellemetlenségek ennél tovább tarthatnak attól függően, hogy milyen hosszú a metszés. A teljes gyógyulás hetekig is eltarthat. Jól teszed, ha addig nem fürdesz, amíg a seb váladékozik, hanem inkább a zuhanyozást és az óvatos szárazra itatást választod. Amikor már magát a sebet viszonylag gyógyultnak érzed, speciális hegkezelő kenőccsel kenheted. Ez csökkenti a bőrpírt, a duzzanatot, valamint segíthet abban, hogy kevesebb rugalmatlan hegszövet képződjön, ez ugyanis a következő szülésnél könnyebben reped.
Gátrepedés
Ezek a sérülések általában a bőrt és az alatta elhelyezkedő kötőszövetet érintik, és rendszerint könnyen, gyorsan gyógyulnak, ahogy az a magazinunk 38. oldalától olvasható szüléstörténetben szereplő anyával is történt. Az anyai sérülések kockázatát növeli, ha a magzat különösen nagy és az anya alacsonyabb termetű, ha a kitolás szokásosnál gyorsabban következik be, és akkor, ha a kitolást valamilyen módon siettetik, például hasra gyakorolt nyomással. Fokozott a sérülés kockázata az úgynevezett eszközös szülésnél is, amikor a baba világra segítéséhez vákuumot vagy szülészeti fogót használnak. Ilyen esetben nagy valószínűséggel gátmetszést fognak végezni.
Bár a hosszabb, nem egyenes vonalú repedések varrása, összeillesztése hosszabb ideig tart, a gyógyulás hamar bekövetkezik. Tartsd szárazon és tisztán, vagyis ebben az esetben is a zuhanyozás javasolt. Sebfertőtlenítésre általában nincs szükség. Ha az érzékenység fokozódik, és a seb nedvezni kezd, mutasd meg orvosodnak. A heg utókezelése ebben az esetben is szerencsésen befolyásolhatja a terület későbbi rugalmasságát.
Császármetszés hege
Manapság már ritkán fordul elő, hogy függőleges irányban, a köldök felé vágnák a hasat. E hosszanti vágás során gyakoribbak a csúnya sebgyógyulások: már néhány kiló súlyfelesleg is kiemelheti, feltűnőbbé teheti a hosszú metszést. A bikinimetszést jó esetben tényleg eltakarja a bugyi vonala, de ez is sikerülhet ferdére, vagy egyenetlenül forrhatnak össze a nem elég pontosan összeillesztett sebszélek. A varratok eltávolítása után elkezdheted a heg kezelését olyan speciális készítménnyel, amely megelőzheti azt, hogy vaskos, feltűnő hegszövet alakuljon ki. Aki hajlamos az úgynevezett keloidos hegképződésre – ezek a hegek kiemelkednek környezetükből, és sokszor vöröses színűek – jól teszi, ha időben belefog a kezelésbe: naponta többször is át kell dörzsölni a készítménnyel a heget a szebb eredmény érdekében. Ha sor kerül következő császármetszésre, eltávolítják a korábbi heg maradványait.
Megjelent a HelloBaby! magazin 2016. október-novemberi számában.