„Mindent egyél meg, amit megkívánsz, mert azt a baba kívánja!” Vagy: „Mindenből dupla adagot egyél, mert kettő helyett kell enned!”. Ugye, ismerős?
Szerző: Kalivoda Tímea gasztroblogger, Fittpiac
Az egész úgy hangzik, mintha csak az mehetne át jeles bizonyítvánnyal a várandóssági táplálkozási vizsgán, aki képes és egyáltalán hajlandó naphosszat enni, méghozzá mindent és bármit, bármekkora mennyiségben – legalábbis a szomszédasszony vagy esetleg az anyós szerint, akik tényleg nagyon tudják dorgálni a kismamát, ha épp nem lóg ki a szájából egy fél kakaós csiga, hiszen így „éhezik a baba!”.
Ragaszkodó kilók
Az első várandósságom alatt én még könnyen bedőltem ennek, és elhittem, hogy kettő helyett kell enni. Voltam is olyan szerencsés, hogy a rosszullétek elkerültek, és a házunktól pár méterre lévő pékségből kiáramló kenyérlángos isteni finom illatát már azelőtt kiszagoltam otthon – zárt ablakokon keresztül –, hogy egyáltalán megsütötték volna. Első vásárlóként érkeztem érte minden reggel. A kilók könyörtelenül szaladtak fel, egyre nehezebben vonszoltam magam, de a környezet elismerően bólogatott, hogy jól táplálom a magzatot.
Sőt, én az anyatejes táplálás időszaka alatt még tovább is híztam valamennyit, és bár azelőtt mindig karcsú voltam, újdonsült anyukaként már lehetetlennek tűnt, hogy valaha is akár csak hetessel kezdődjön a súlyomra vonatkozó szám.
Újra várandósan
A második gyermekünk hamar érkezett, mindössze 16 hónapos korkülönbséggel, de igyekeztem a második terhesség alatt tudatosabban táplálkozni.
De azért motoszkált bennem halvány reménysugárként, miszerint „majd szaladgálsz utánuk eleget, és attól leolvadnak a kilók”. Természetesen ez sem jött be, pedig nemcsak a két gyerek után szaladtam hatfelé, de még a futópályára is ellátogattam párszor.
A leghatékonyabb megoldás
Rettenetesen ki tudnak siklani a dolgok ilyenkor. Nagyon sokan beleesünk ezekbe a hibákba, téveszmékbe kapaszkodunk, és hitegetjük magunkat, hogy a rossz táplálkozási szokások eredményét majd a szoptatás vagy a gyerekek után szaladgálás orvosolni fogja. Hiszünk benne, hogy ezekkel vissza fogjuk nyerni a gyermekáldás előtti formánkat, és tény, hogy vannak olyan szerencsések, akiknek vajmi keveset kell küzdeniük ezért, de a legtöbben ott maradunk a plusz kilóinkkal, és egyre reménytelenebb, egyre kilátástalanabb küzdelem veszi kezdetét számunkra.
Lelkiállapot és a nassolás
Az anyaság nemcsak testileg, de lelkileg is megváltoztat minket.
Márpedig ezt el is lehet kerülni: a megelőzésnél hatékonyabb módszer nincs annak érdekében, hogy anyaként is formában maradhassunk! Anyaként is jár nekünk, hogy fittek, mozgékonyak, egészségesek legyünk. Nekem az óta ezt már sikerült elérnem – másoknak is sikerülhet!
Magadért és a babádért!
A gyakran emlegetett mondat, mely szerint „boldog anya, boldog gyermek”, közel sem közhely, nem üres klisé, és egyáltalán nem téveszme, hanem a kőkemény igazság. Mind a saját érdekünkben, mind a baba egészsége érdekében nagyon fontos, hogy a várandósság alatt a táplálkozást illetően a szakemberekre hallgassunk. Ha úgy érezzük, hogy a védőnőtől, nőgyógyászunktól kevés támpontot kapunk ehhez, akkor keressünk fel táplálkozási szakembert, dietetikust, elvégre nekik ez a szakterületük.
Így a szülés utáni felépülés is könnyebb lesz, mind fizikailag, mind pszichésen, és nem kell majd a túlsúllyal sem küzdenünk.
9 HÓNAP
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról