Hogyan kezeljük, ha a kisgyermek rákapott a digitális játékra, egyre több időt akar a virtuális térben tölteni? Hogyan lehet visszaszokni a hagyományos játékokra, a három dimenziós valóságra?
Szakértő: Kovács Mónika mentálhigiénés szakember, védőnő; szerző: Szále Kata
Hogyan és miért kezdődik a kicsiknél a kütyüzés?
“Sokszor azért adják anyukák a telefont a gyerek kezébe, mondván, addig tudnak felnőtt módjára enni az étteremben vagy addig van csend. Ám a kisgyerek teljesen belefeledkezik a virtuális világba, élvezi a játékot, és addig biztosan nem rosszalkodik. Néha van a szülőben emiatt lelkiismeret furdalás, néha nincs. Utóbbi esetben a gyerek szinte egész nap ott ragad, és függővé válik.” -kezdi Kovács Mónika mentálhigiénés szakember.
Mit tehetünk, ha realizáljuk, hogy a gyermekünk függő?
“Ha a szülők észbe kapnak, általában hirtelen felindulásból döntenek, azonnal elveszik, amiből óriási veszekedés kerekedik, ahol mindenki veszít. Több ilyen családom is van…”-folytatja a szakember.
Mit lehet tenni ebben az esetben?
“Az esetek nagy részében apa is rendszeresen játszik, és ezt a példát mutatja. Ilyenkor anyát szoktam uszítani. A következőt szoktam javasolni: beszéljen meg a párjával, a gyermekkel egy következő/új rendszert. Fektessék le újra a szabályokat! Ekkor érzi meg a család, hogy erről nem könnyű lemondani…”-mondja Kovács Mónika.
Miért nehéz ez a lépés? Mi vész el, ha nem lépünk?
“A kreativitás, az önálló játék. A gyermeki kreativitáshoz kell egy pici unalom és elmélyedés. A folyamat visszafordítható, de a szülőtől sok türelmet, következetességet és odafigyelést követel. A mai világban nem lehet kikerülni a számítástechnikát, de nagyon fontos, hogy két-három éves korig egyáltalán ne használjuk (a területtel foglalkozó kutatók a kilenc éves kort mondják választóvonalnak!), utána pedig keretek között, meghatározott időben lehessen játszani. Ha letelt a gép idő, ki kell kapcsolni, ez a legfontosabb.”– hangsúlyozza a mentálhigiénés szakember.
Hogyan alakul ki az önálló játékra való képesség?
“Egészen pici csecsemő korban érdemes elkezdeni az önálló játék fejlesztését, minél több időt tölteni velük a természetben.”-javasolja Kovács Mónika.
Mi tartja vissza a szülőket, attól, hogy nemet mondjanak a gyermeküknek?
“Talán a legfontosabb, hogy sose féljünk a gyermekünk haragjától. Mindig a felnőttnek kell megalkotnia a játékszabályokat.”-zárja a szakember.
Légy te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témában ajánljuk még: