Magyarországon még csak pár éve ismerik, szerte a világban viszont több mint negyven éve van jelen, és nagy népszerűségnek örvend ez a hatékony, de páratlanul gyengéd alternatív gyógymód.
Szerző: Szendrei-Berta Zsófia gyógytornász
A módszer különlegessége, hogy olyan technikákkal dolgozik, melyek a finom érintéshez hasonlóak, vagyis csecsemőknél, sőt, koraszülötteknél is biztonságos és kíméletes megoldást jelenthet olyan gyakori problémákra, mint a szopási nehézségek (nehéz, fájdalmas szoptatás, a baba csak az egyik mellből szopik, stb.), alvásproblémák, hasfájás, székletgondok, tartási aszimmetriák.
A kranioszakrális terápia hatásmechanizmusáról a későbbiekben lesz szó, most pedig lássuk, hogyan könnyítette meg néhány kezelés Hédi, Marci és Panka életét.
Hédivel a szoptatás nagyon nehezen indult…
Dóra azért keresett fel, mert három hetes pici lánya, Hédi, az első pillanatól fogva nehezen szopott. A család azt is észrevette, hogy a baba háton fekve gyakran tartja jobbra fordítva a fejét.
Első találkozásunk alkalmával Dóra elmondta, hogy gyönyörű, egészséges babáját természetes úton hozta a világra, de csak néhány órával a szülés után volt alkalma először megszoptatni. Emlékei szerint Hédi már akkor nehezen kapta be az anyamellet, gyakran elengedte, és a megfelelő szívóhatás híján nem tudott hatékonyan szopni. Dóra a kórházban szoptatási tanácsadó segítségével többféle szoptatási pozíció kipróbálása után megtalálta a számukra legoptimálisabbat, ezzel együtt azonban úgy érezte, hogy a kicsi a hosszas, kínlódós szopizások után továbbra is nyűgös, éhes marad. Dóra nagyon szerette volna folytatni a szoptatást, ezért kitartóan próbálkozott, és igyekezett minden trükköt bevetni: bimbóvédőt kezdett használni, illetve a lefejt tejet cumisüvegből kínálta a babának.
Miután mindent megbeszéltünk, megfigyeltem, hogyan szopik a baba. Hédit ezután egy takaróra fektettük, Dórával köré telepedtünk, és elkezdtem a kezelést. Hédi hamar elfogadta a kezem érintését, így rövid vizsgálat után rátaláltam az elcsúszott koponyacsontra, amit finom technikákkal korrigálni tudtam.
Négy nap múlva találkoztunk újra, és Dóra mosolyogva mesélte, hogy a kezelés másnapján a baba már rendes adagokat szopott. Könnyebben kapta be a mellet, ritkábban engedte el, így az anya is megkönnyebbült, és azt mondta, az utóbbi pár napban már előfordult, hogy úgy érezte, örömteli is lehet a szoptatás!
Hédi viszont továbbra is látványosan balra tartotta a fejét. Elkezdtük hát a második kezelést, most már erre a problémára is koncentrálva. Mivel Hédi közben megéhezett, Dóra megszoptatta őt, én pedig közben folytattam a kezelést – a kranioszakrális terápia egyik óriási előnye ugyanis, hogy különlegesen gyengéd technikái, és relaxációs hatása miatt akár szoptatás közben is alkalmazható.
Még két alkalommal találkoztam Hédivel és Dórával. Az utolsó telefonbeszélgetésünk alkalmával Dóra azzal búcsúzott, hogy Hédi gyönyörűen szopizik és gyarapszik, a fejtartási aszimmetriája pedig teljesen megszűnt.
Marci utál hason lenni, sokszor kifeszíti magát, és a fejét hátraszegve tartja…
Az aggódó szülők egy 4 hetes, hasfájós, és születése óta nagyon nehezen kakiló babával érkeztek hozzám. Marci anyukájának a hordozást javasolták, ám nehéz volt úgy felkötni a kicsit, hogy folyton kifeszítette magát és sírásával jelezte, hogy valami nem jó. Fejecskéjét pedig a kiságyban is, és kézben tartva is hátraszegte, mintha mindig felfelé tekintene.
Marci a 38. héten már nem volt jól a pocakban, ezért a szülést oxitocinnal indították. Így a baba kevesebb, mint három óra alatt meg is született. Az ehhez hasonló gyors szüléseknél (és más esetben is) előfordulhat, hogy a baba első nyaki ízülete elmozdul. Az elmozdulás irányától függően a tünetek sokfélék lehetnek (pl. kifli alakú testtartás, lapos fej, kedvenc oldal, hasfájás, stb.), emiatt a valódi okra sajnos nem mindig derül fény.
Az első kezelés után a fáradt Marci belesimult anya ölelésébe, és fejét végre anya vállára tudta hajtani. Egy hét múlva találkoztunk újra, és Marci mamája arról számolt be, hogy a baba széklete rendszeressé vált. A harmadik kezelést követően „Marci sokkal harmonikusabb, minden nap kakil, kevésbé feszeng, és hason is sokkal nyugodtabb”.
Nehéz szülést követően az anya és a baba együttes kezelése segíthet a traumatikus élmény feldolgozásában, kettejük ritmusának „összehangolása” pedig támogatja a kötődés kialakulását.
Panka 7 hónapos és még nem forog…
Panka medencevégű tartás (farfekvés) miatt császármetszéssel született. Amikor aggódó szülei 7 hónaposan kranioszakrális terápiára hozták, a normális izomtónusú, egyebekben szépen fejlődő baba néha már a hátáról az oldalára gördült, de a hasára fordulni csak nem akart.
Mivel császármetszés esetén a babának nincs alkalma áthaladni – vagy inkább átpréselődni – a szülőcsatornán, így nem részesülhet a méhen kívüli élet első természetes „masszázsában”. Emiatt pedig előfordulhat, hogy a méhen belüli tartás (Panka esetében például a fartartás) különböző feszülések formájában nyomot hagy a szövetekben, és gátolja a mozgásfejlődést. Pankánál a medencetájék kezelése azonnali eredményt hozott – az anya sms-ben újságolta aznap délután, hogy a baba átfordult, további két kezelés után pedig Panka – az anyuka szavaival élve – „ezerrel forog minden irányban”.
A kranioszakrális terápiáról dióhéjban
A módszer a rendszer két végpontjáról – a koponyáról és a keresztcsontról – kapta a nevét. Alapja a craniosacralis ritmus, mely az agy-gerincvelői folyadék termelődése és visszaszívódása által keltett lassú, finom, hullámszerű, ritmikus mozgás. Avatott kéz ezt a ritmust a test bármely pontján tapintani tudja. A ritmus minősége, szimmetriája, sebessége, stb. képet ad a test általános állapotáról, és elvezeti a terapeutát a kötőszövetes rendszer feszüléseihez, hogy az oldás és oldódás megtörténhessen. Az úgynevezett mikromanipulációs technikák segítségével valósul meg a koponyacsontok szabad mozgásának helyreállítása, ezáltal az idegrendszer, és az azzal összeköttetésben álló nagyobb rendszerek (kötőszövetek, ízületek, izmok, keringési rendszer, belső szervek) működése összhangba kerül, aktiválódnak a test természetes öngyógyító mechanizmusai, és az egyensúlyi állapot helyre billen.
Fontos tudni…
..hogy ez a módszer sem „csodaszer”, és semmiképp sem „egyedül üdvözítő”. Tény viszont, hogy évtizedes tudományos kutatásokon alapszik (Dr. William G. Sutherland, Dr. John E. Upledger), és hatékonyságára bizonyíték, hogy több európai országban a koraszülött osztályokon is megtaláljuk a kranioszakrális terapeutát.
…hogy a terápia jól alkalmazható más módszerekkel (pl. gyógytorna, masszázs, stb.) párhuzamosan, illetve kiegészítheti a szoptatási tanácsadó, a védőnő, illetve más egészségügyi szakember munkáját.
…hogy kilenc éven aluli kisgyermeket, illetve csecsemőt csak olyan terapeuta kezelhet, akinek ilyen irányú szakképesítése – és lehetőség szerint gyakorlata is – van.
Megjelent a HelloBaby! magazin 2017. február-márciusi számában.