Mindenki imád gyönyörködni egy kisbaba arcában, különösen a szemeiben. Ezekre érdemes jól odafigyelni azért is, mert előfordulhat, hogy a kicsinek segítségre van szüksége a látásával kapcsolatban. Hogyan fejlődik a vizuális érzékelés? Mi jelezheti, hogy valami gond lehet?
Szerző: Háver-Varga Marianna
Az újszülött csak a szürke árnyalataiban lát és kizárólag az arcától 30-35 cm-re lévő tárgyakra és emberekre tud fókuszálni. Az utóbbi adottság lehetővé teszi számára, hogy etetés közben felismerje szüleit és táplálékforrását. Az első néhány hónapban-évben a retina és az agy közötti kapcsolat folyamatosan tökéletesedik.
Mi minden változik az első hónapokban?
Ahogy a baba látása fejlődik, egyre tisztábban képes fókuszálni a közvetlenül előtte lévő tárgyakra. Eleinte nem tudja összehangolni a szemmozgását, ezért úgy tűnhet, hogy keresztben állnak a szemei – ez 2-3 hónapos korban kezd rendeződni.
A 3-4. hónaptól nem csak a látás kezd élesebbé válni, a kicsi egyre könnyebben követi nyomon a tárgyakat. 4 hónapos korától fokozatosan több színt is kezd felismerni, mindenekelőtt a vöröset (ez a látható fény leghosszabb hullámhossza). Azonosítani tudja a játékokon, könyveken vagy más közeli tárgyakon a mintákat.
5 hónapos korára már 3D-ben lát. Amint a szemei megtanulnak együtt dolgozni, igyekszik a tárgyakért nyúlni, tapasztalatokat szerez a távolságok felmérését illetően, fejlődni kezd a szem-kéz koordinációja.
Mire eléri a 9-10 hónapos kort, olyan szemszíne lesz, amely idősebb korára is megmarad, például kékről, zöldről barnára változhat. A szemszín egyébként attól függ, hogy mennyi melanin van az íriszben, ami genetikai alapú. A babák kék vagy világosabb szemekkel születhetnek, mivel amikor az anyaméhben vannak, még nem sok melanin termelődik. Születés után a fény serkenti a több melanin termelését és a szemek színe általában sötétül. A kék szem tehát nem kék pigmentet tartalmaz, csak kevesebb melanint, mint a zöld vagy a barna szem.
Miről informálhat a szemvizsgálat?
A gyermek első szemvizsgálatára általában 6 hónapos korban kerül sor. Ennek során kiderül, jól fejlődik-e a látása, és vannak-e nála látásromlásra utaló jelek. Az is kiderül, előfordul-e a következő problémák valamelyike:
- vörös vagy kérges szemhéjak (lehet, hogy a babának szemfertőzése van),
- túlérzékenység a fényre (a szemnyomás megemelkedhetett),
- erős könnyezés (lehetséges, hogy a baba könnycsatornái elzáródtak),
- gyakori szemforgatás (a babának problémái lehetnek a szemizomműködés szabályozásával),
- fehérnek látszó pupillák (ez rosszindulatú elváltozásra utalhat).
Szemprobléma gyanújára adhat okot, ha a baba gyakran dörzsöli a szemét, ha az arcától néhány centiméterre tartja kedvenc játékát, ha az egyik szeme oldalra fordul, amikor ránézünk, ha hunyorogva fókuszál a tárgyakra. Egyes vírusfertőzések is súlyos hatással lehetnek a baba látására; a kanyaró például okozhat kötőhártygyulladást, keratitist (szaruhártya-gyulladást), szaruhártya-hegesedést, retinopátiát (a szem látóhártyájának betegsége), látóideggyulladást és akár vakságot is. A megelőzés érdekében lényeges, hogy a kisbaba megkapja a szükséges védőoltásokat, illetve mielőbb orvosi kezelésben részesüljön.
Figyeljünk az esetleges jelekre, ám ne aggódjuk túl ezt a kérdést sem – a legtöbb baba látása megfelelő, illetve a látásproblémák javarészt jól korrigálhatók.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára