Szülés előtt legyen a légzés az egyik első dolog, amit „rendbe rakunk”! Ha megfelelő a légzésünk, minden könnyebben fog működni. Az oxigéndús vér, a jó véráramlás nekünk és a kisbabánknak is több energiát biztosít a nagy munkához. Ehhez például a teljes jógalégzés, a mélylélegzés rendszeres gyakorlásával juthatunk közelebb.
Szerző: Németh Krisztina Aviva-torna-oktató
Lélegzés
Mivel a jógagyakorlatok a helyes légzés által fejtik ki pozitív hatásukat, ennek elsajátítása a jóga gyakorlásához elemi feltétel. Ám nem csak a jógázáshoz lehet hasznos a megfelelő légzéstechnika, a hasi légzést, középlégzést és felső légzést magában foglaló teljes jógalégzés.
[kiemelea] Tudni kell, hogy amikor megszületünk, még így lélegzünk – érdemes alvás közben ilyen szempontból is megfigyelni a kisbabákat, mert ők pontosan ezt csinálják. [/kiemeles]
Sajnos, idővel elfeledkezünk erről, ami leginkább a helytelen tartás és a sok ülés rovására írható. Hogyan tanulhatjuk meg ismét?
Hogyan csináljuk?
Először is, a belégzés az ornyílásokon keresztül történik, az arc laza, az ajkak összeérnek, de nem kell a fogakat összeszorítani. Másodszor, a következő lépéseket kell követni.
Mélyhasi légzés. A hátunkon fekszünk, figyelmünket a légzésünkre összpontosítjuk, a levegőt egészen az alhas tájékára szívjuk be, a köldök és a szeméremcsont közötti szakaszt „töltjük meg” vele. Érdemes a kezünkkel ellenőriznünk: a pocakunk, mint egy luftballon, megtelik levegővel. Kilégzéskor a has lassan ellazul.
Mélyhasi és mellkasi légzés együtt. Az alhasi légzés után, ha azt már biztonsággal tudjuk végezni, a levegőt finoman, lazán „felhúzzuk” a bordáink közé, a mellkasba. Ekkor a mellkas tágul ki apránként. Törekedjünk arra, hogy a tüdőnk minden oldalát megtöltsük levegővel. Először elöl és hátul, majd oldalra és minden irányba, mindenféle erőltetés nélkül.
Felső légzés a kulcscsontig. Miután a levegő átjárta az alhasi részt és teletöltötte a tüdő minden részét, hagyjuk, hogy tovább, feljebb áramoljon, egészen addig, amíg úgy érezzük, hogy a kulcscsontunkig engedtük.
Hogy nem minden légzésünk azonos hosszúságú, amiatt ne aggódjunk, ez így van rendjén.
Nyugtat és energetizál
Ezt a technikát a terhesség során korlátlan mennyiségben, bármikor lehet végezni – ha kell, energetizál, ha szükséges, megnyugtat. Egészségügyi szempontból kiváló, ráadásul a helyes légzéssel bejuttatott oxigéntöbbletből a kisbaba is részesül, ami támogatja fejlődését.
Abban is segít, hogy kapcsolatba lépjünk a picivel, megtalálva azt a láthatatlan „lelki” köldökzsinórt, melyen keresztül gondolatokat és érzéseket adhatunk át neki. Érdemes megtapasztalni, hogy mit vált ki belőle ez a fajta lélegzés: gyakran kísérheti élénk mozgolódás, ami jelzi, hogy minden rendben van odabent.
+Tipp
CTG-vizsgálat előtt és alatt is érdemes ezt a fajta légzést alkalmazni, hiszen ekkor a babánk mozgását ellenőrzik és minél többet mozog, annál jobb. Így nemegyszer elkerülhetők az erre irányuló további hosszadalmas vizsgálatok.
Ajánljuk még a témában: