A szülés utáni lehangoltság, depresszió, bűntudat, alkalmatlanságérzés egyáltalán nem ritka. Sokak számára ismert állapot, de sajnos kevesen kérnek szaksegítséget ilyen esetekben. Segítünk megtalálni, hova fordulhatsz!
Szerző: HelloBaby magazin
Nehéz időszak
Ez az oka, hogy ebben az időszakban sokszor felerősödnek az addig is meglévő pszichés betegségek, vagy éppen teljesen új, addig soha nem tapasztalt tünetek jelennek meg: lehangoltság, alvászavar, indítékszegénység, táplálkozási zavarok, kilátástalanság, tehetetlenségérzés, bűntudat, szorongás, félelmek, sőt rettegés. Ebben a helyzetben nehezen megy, vagy akár lehetetlenné válik a kisbaba ellátása, a mindennapi élet menedzselése. Sokan tartanak attól, hogy segítséget kérjenek, vagy akár csak beszéljenek erről, mert még mindig elterjedt tévhit, hogy a panaszkodó anyák jó dolgukban nem tudnak mit csinálni, hisztiznek, lusták.
Bírni kell
Ráadásul még mindig sokaknak él a fejében az a tévhit, hogy az anyának képesnek kell lennie arra, hogy egy szál magában megbirkózzon a baba és a háztartás ellátásával, miközben a karrierjére is figyelnie kell.
Sokan talán azt sem tudják, hogy az elérhető közelségükben van társadalombiztosítás alapján támogatott ellátás, amely kifejezetten szülés körüli problémákkal foglalkozik, de választhatnak olyan szakembert is, aki térítés ellenében nyújt segítséget.
A térítésmentes szolgáltatásokat gyűjtöttük össze:
Emma vonal
Az Emma Egyesület segélyvonala
Anonim információs és segélyvonal, melyet kereshetsz a gyermekvállalással kapcsolatos időszak kérdéseivel, ha szülésélményedet szeretnéd elmesélni vagy átbeszélni, ha információ keresel, és nem tudod hova fordulj, ha megosztanád valakivel tapasztalataidat, kétségeidet, ha dühös vagy, mert semmi sem úgy sikerült, ahogy azt vártad, ha elkeseredett vagy, mert még mindig fáj, ahogyan bántak veled, ha senki sem érti, min mész most keresztül, ha nehéz az anyává válás, ha párkapcsolatodra is kihat ez az időszak.
Telefon: +36 80 414 565
Minden munkanapon: 10:00-12:00
és 21-23 óra között. www.emmaegyesulet.hu/emmasegelyvonal
Pszichoginekológiai ambulancia – Budapest
A Nyírő Gyula Kórház-Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetében található a pszichoginekológiai esetek (kismedencei fájdalom, várandósság vagy szoptatás alatt kialakuló pszichés zavarok, premenstruális szindróma, klimakteriális depresszió) fogadására és ellátására specializálódott szakambulancia.
Ccím: 1135 Budapest Jász utca 84-88. I. emelet Időpontkérés: (+36-1) 465-2010
Szent János Kórház – Együtt program
A kórház pszichiátriai osztályának és gyermekosztályának együttműködésében jött létre az együtt program, melynek keretein belül a betegség akut szakaszán túljutott anya a gyermekosztályon együtt lehet a kisbabájával, kisgyermekével. A gyógyszerezést igyekeznek szoptatásbarát módon megoldani. Cím: 1125 Budapest, Diós árok 1-3. Telefon: (+36-1) 458-4500 www.janoskorhaz.hu/pszichiatria.html
Családsegítő szolgálatok
Minden település tartozik valamelyik családsegítő szolgálathoz, így valójában minden egyes magyarországi lakos számára elérhető ez a szolgáltatás. A szolgálat egyik kiemelt feladata, hogy pszichológiai tanácsadást szervezzen, hogy segítséget nyújtson az egyének és családok kapcsolatkészségének javításához, és speciális támogató, önsegítő csoportok szervezésében is részt vegyen. Bővebben a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete honlapján tájékozódhatsz: www.macsgyoe.hu
Belvárosi Közösségi Tér
Prevenciós központ, ahol támogató anyacsoport, gyermekágyas segítség, szülés utáni regenerációs szolgáltatások elérhetők térítésmentesen az ötödik kerületi lakosoknak. www.belvarosikozossegiter.hu/szuloknek
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!