Babát várva ösztönösen kerülünk bizonyos ételeket, nem kívánjuk a kedvenc teánkat akár, és taszítanak bizonyos illatok… Erre érdemes hallgatnunk!
Szerző: HelloBaby magazin
Egy nő talán ebben az életszakaszban figyel oda arra a leginkább, hogy mit eszik még és iszik, mi az, ami számára és a kicsi számára ideális.
Mellékhatás?
A 9 hónap alatt bizonyos gyógyászati készítménytől távol tartjuk magunkat – akár orvosi ajánlásra, akár magunktól – biztos, ami biztos alapon. Kerülünk bizonyos kemikáliákat és gyógyszereket is. Ilyenkor előfordul, hogy a szelídebb gyógynövényeket hívjuk segítségül. Ám nem mindegy, hogy mi az amit használnánk. A gyógyszerekhez hasonlóan ugyanis a gyógynövények is mellékhatásokat, túladagolási tüneteket eredményezhetnek. Vannak gyógynövény teák melyek azért kerülendőek babát várva, mert alhasi vérbőséget okozhatnak (ez a vetélés esélyét növeli), vannak melyek méregtelentő hatásuk miatt és olyanok is melyek nem biztosan tesznek jót, vitathatóak, ezért jobb kerülni őket.
Lássuk, melyek azok a teák, illóolajok, kivonatok amelyeket jobb, ha nem fogyasztunk, alkalmazunk a várandósság alatt.
Palástfűtea, az első trimeszterben vérzést okozhat, később pedig akár koraszülést is előidézhet méhösszehúzódást kiváltó hatása miatt.
Mentatea, kellemes frissítő, kis mennyiségben fogyasztható. Ám az első trimeszterben érdemes elkerülni, mert hozzájárulhat a méhösszehúzódásokhoz és nagyon szélsőséges esetben akár vetélést is okozhat.
Zsálya, a zsályaolaj feltétlenül kerülendő, valamint a zsálya tea rendszeres fogyasztása is. A fűszermennyiség elenyésző, nem kell tőle tartani, ám egyes ajánlások szerint : “szigorúan kerülendő gyógynövény, mérgező anyagokat tartalmaz, így károsíthatja a magzatot”.
Bazsalikom, serkentő hatású, mely a méh izmaira is kifejti hatását. Így kezdetben érdemes kerülni, később is óvatosan fogyasszuk. Bár Magyarországon jellemzően fűszerként használt mennyiségben nem veszélyes, ilyen mértékben fogyasztva semmilyen ellenjavallat nincs.
Ánizs, teaként nem veszélyes, alkoholos kivonata, vagy illóolaj formában azonban nem ajánlott, enyhe ösztrogénszerű hatása miatt.
Levendula, sem gyógynövényként, sem illóolajként nem javasolt a várandósság időszakában. A legtöbb kismama ösztönösen kerüli: zavarja az illata. Veszélyeztetett terhesség esetén feltétlenül kerüljük!
Fahéj, fűszerként ártalmatlan, azonban ne fogyasszuk “nagykanállal” és a babavárás időszakában kerülendő a fahéjolaj fogyasztása is.
Erdei málnalevél tea, a várandósság 36. hete után fogyasztható. Méhösszehúzódást segítő hatása miatt. Immunerősítő hatású is.
Kerti borágó, martilapu, fekete nadálytő, kerülendő növények, akár magzatkárosító hatásúak is lehetnek, egérkísérletek eredményei szerint a fejlődő magzat mája jelentősen károsodott általuk.
Édesgyökér, nem ajánlott, mivel befolyásolja a szteroid-háztartást.
Közönséges boróka, fehér fagyöngy vagy a ricinusból előállított készítmények fogyasztása sem ajánlott.
Antrakinon származékokat tartalmazó gyógynövények a méh izomzatára is kifejthetnek hatást, méhösszehúzódásokat okozhatnak.
Számos olyan gyógynövény tea van persze, melyből babát várva is egész nyugodtan fogyaszthatunk; a teljesség igénye nélkül: kamilla, citromfű, gyömbér, csipkebogyó, édeskömény.
Ajánljuk még a témában: