Egy érdekes regény színt visz a maratoni szoptatásokkal telő napokba. Egy izgalmas krimi megment a kísértéstől, hogy házimunkára vesztegesd a baba alvásidejét. A neveléssel foglalkozó könyvek eloszlathatják a szülői aggályokat, vagy megoldásokat kínálhatnak a problémákra. Sok anya a kisbabás években kap rá az olvasás ízére és fedezi fel a helyi könyvtárat. A könyvtári hangulat pedig a kicsi babákat is azonnal rabul ejti.
Károlyi Nati összeállítása
Babaolvasók a könyvtárban
– Az Informatikai és Könyvtári Szövetség 2007 őszén kezdeményezte először, hogy a három éven aluliak és szüleik rendszeresen jelenjenek meg a könyvtárakban – tájékoztat Varga Mónika a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) Budafoki Könyvtárának vezetője – Könyvtárunk elsők között csatlakozott a “Babaolvasó”programhoz, hiszen az immár nyolc éve birtokba vett új épület terveztetésekor is fontos szempont volt számunkra, hogy a kisbabás családok igényeit is maradéktalanul kiszolgáljuk. Gyermekrészlegünk a felnőtt böngészdével egy légtérben kapott helyett, így a szülők úgy tudnak válogatni a családi témájú szakirodalomban, hogy félszemmel ügyelni tudnak a csemetékre is, akik viszont szabadon ismerkedhetnek a nekik szól olvasnivalókkal, képeskönyvekkel. Az egész épületben akadálymentesen lehet közlekedni babakocsival, pelenkázó, szoptatós fotel gondoskodik az édesanyák és a kisbabák kényelméről. A nagyobbacskák akár teljesen önállóan tudják használni az ovis WC-t közvetlenül a mesesarok mellett. Az alsó polcokra és a polcok lábánál elhelyezett műanyag ládákban tároljuk a kicsik kedvenc könyveit, hogy maguk is megtalálhassák, amit keresnek. A kölcsönző pultnál választhatnak maguknak társasjátékokat is, melyekkel helyben játszhatnak. – mutatja be röviden a könyvtárat Varga Mónika.
– Pályázati támogatással éveken át tartottunk ingyenes Ringató foglalkozásokat beiratkozott kismama és babaolvasóinknak Bauerné Tóth Katalin foglalkozásvezetővel. Gyakran a nagymamák is elkísérték a babákat. Ilyenkor természetesen szemezgettek is az anyukák a könyvkínálatból. Az első “ringatós” év babaolvasói már harmadik osztályos gyerekek. Legtöbben máig lelkes könyvtárlátogatók. A bababarátság annyira szívügyünk , hogy egyik évben mi adtunk otthont az Országos Babaolvasó Szakmai Konferenciának – büszkélkedik méltán a vezető könyvtáros.
A községi kulturális élet központja
A vidéki könyvtár nemcsak a könyvkölcsönzés színhelyeként, hanem egyben közösségi térként is működik. Így van ez Pomázon is.
– Harmadik éve rendezünk havi rendszerességgel ingyenes interaktív programokat legkisebb olvasóink részére – kezdi a könyvtári program ismertetését Fucskó Panna, a Pomázi Könyvtár gyermekkönyvtárosa. – Télen minden hónap utolsó csütörtök délutánján diafilmet vetítünk a gyerekeknek, nyáron pedig ugyanebben az időpontban dramatizált mesefeldolgozásokat adunk elő síkbábokkal. A mese után kézműveskedünk valamit, szintén a mese jegyében, végül a kis hallgatók adják elő a mesét a bábokkal! Szerveztünk ezeken felül húsvéti tojáskeresést és farsangi mulatságot is. Ezeken felül a Művelődési Házzal közösen megalapítottuk az MTA, vagyis a “Mindent tudni akarok!” klubot, amit minden hónap második szombatjának délelőttjén tartjuk. Ilyenkor mindig más szülő készül fel olyan természettudományos témákból, mint a fény, vagy a hangok működése, és élményszerű klubfoglalkozást szervez az ovis, és kisiskolás közönség számára. – Jó a kapcsolatunk az olvasókkal, ismerjük az ízlésüket, igyekszünk a kedvükben járni. Folyamatosan frissítjük az állományunkat, hogy olyan példányok sorakozzanak a polcainkon, amiket szívesen kezükbe vesznek a kicsik és a nagyok. Azt látom, hogy a gyerekek tisztelik, megbecsülik a könyveinket. A kis bölcsisek, ovisok sokszor magukhoz ölelve viszik haza szerzeményüket. Nálunk gyerekkönyvet még soha nem ért szándékos rongálás, legfeljebb a rendeltetés-szerű használat közbeni balesetek: Szamárfül, szakadás, gyűrődés. Sok szülő meséli, hogy a gyerekek otthon külön polcot tartanak fenn a könyvtári könyveknek, számon tartják és szigorúan betartatják a kölcsönzési határidőt – számol be tapasztalatairól a könyvtáros.
– A 2002-es felújítás óta a leválasztott könyvtárszobában üzemel a gyerekkönyvtár. Itt kicsit lazábbak a szabályok: Nem elvárás a síri csend. Tisztában vagyunk vele, hogy sok hozzánk járó kisgyerek még nem is tud olvasni, szülő, vagy nagytestvér olvassa fel nekik a választott mesét. Elfogadjuk a kisgyerekek “működési alapzaját”, a csendes diskurálást is. Hiszen nem célunk könyvtárfóbiát kelteni az olvasókban. Hanem azt szeretnénk, hogy sokáig és szívesen járjanak könyvtárba a családok – avat be a pomázi gyerekkönyvtár szemléletébe Fucskó Panna.
Játszva tanít és fejleszt
– A könyvtár által nyújtott lehetőségek szinte határtalanok a gyermek személyiségfejlődésének támogatására – foglal állást Csaba Eszter gyermekpszichológus.
– Nemcsak az értelmi képességek, a figyelem, az emlékezet, az érzékelés kerülhet előtérbe. Szociális szempontból a szükséges kapcsolattartás, beszélgetés, az együttműködés, a felelősség vállalás, a szabálykövetés alaposan körüljárható, megtanulható. Egyrészt a szülők példamutatása által, másrészt a gyermek aktív közreműködése révén. Hiszen neki is lehet saját olvasójegye, a felnőttekkel közösen figyelemmel követheti a könyvek kölcsönzési idejének lejártát, megismerheti a szabályokat, a rendszerezés logikáját. Tehát a gondolkodási, társas képességek is épülnek általa. Nem beszélve a rengeteg pozitívumról, amit a könyvek a képzeletvilágnak adnak már egészen kicsi kortól, miközben a család egy csodás együttes élményt tapasztal meg.
A szülők tapasztalatai:
“A megyei könyvtárba járunk Veszprémbe. A könyvtári napok keretében mindig van egy nap, amikor ingyenesen lehet beiratkozni, így mindannyian tagok vagyunk. A gyerekrészlegbe járunk főleg, ahol délutáni programként játszani is lehet, mert sok játék várja a gyerekeket. A felnőttbe csak felfutunk általában pár könyvért. A határidővel mindig hadilábon állunk. Új szolgáltatás, hogy email-ben figyelmeztetnek határidő előtt pár nappal, amit szuper dolognak tartok.” (Judit)
“A férjem könyvtárigazgató. A gyerekeink ott nőnek fel. Már három hónapos koruk óta járunk babafoglalkozásra, de rendszeresen van kézműves foglalkozás is vagy mindenféle más, nagyobb gyerekeknek. Most nyáron egyhetes tábort is tartottak. Rengeteg könyvünk van itthon is, de annyit olvasunk, hogy muszáj kölcsönözni, mert nem bírnánk anyagilag. A hét éves fiam már vagy 15 könyvet elolvasott a nyáron.” (Viki)
“Rendszeres könyvtárazók vagyunk, a nappalink meghosszabbításának hívjuk, mivel szemben lakunk az újpesti központi könyvtárral. Nagyon szeretjük a gyerekrészleget, mivel nem csak könyvek, hanem játékok és kézműves lehetőség is mindig rendelkezésre áll. A gyerekek számára ingyenes a beiratkozás, és fejenként 8 könyvet vehetünk ki. A kezdetektől fogva az olvasóvá nevelés a célom. Hiszem, hogy ez úgy tudom elérni, ha sokat vannak könyvek között. Néha mást nem is csinálunk, csak bemegyünk játszani, de azt is a könyvek “árnyékában” tesszük, és ez szerintem hat. A határidőre természetesen igyekszünk figyelni, de belefutottunk már pótdíjfizetésbe. Itt nálunk rendszeresen van diavetítéses délután, ezekre is, ha tudom, elviszem a srácokat. A könyvtári könyveket számon tartjuk, extrán vigyázunk rájuk, és most veszem észre a fiúkon, hogy elkezdtek tudatosan válogatni, az érdeklődésüknek megfelelően.” (Orsi)
“Pécsett élünk, a Tudásközpontba járunk gyerekkönyvtárba. Két iskolás gyerekemnek van olvasójegye, ingyenes számukra. Egyszerre fejenként 10 könyvet vehetnek ki. A négyéves kap a nagyok kvótájából. Nagyon élvezik. Segít megtanulniuk az odafigyelést a határidőkre. A kicsi egy darabig nem értette, hogy ez nem vásárlás, hanem kölcsönzés, de néhány alkalom után már rutinos könytárba járóvá vált. Szuper a könyvtár berendezése, az, hogy liftezni lehet, már csak hab a tortán. A bestsellereket sajnos vadászni kell, de én ezt sem bánom. Így legalább megtanulják, hogy nincs mindig minden rögtön csettintésre.”(Szilvi)
Fotónkon: MTA klub a pomázi könyvtárban
Megjelent a HelloBaby! magazin 2016. október-novemberi számában. Legyél Te is előfizetőnk!