A gyerekek szeretnek nyomot hagyni, firkálni a papíron. A rajzolás látványos változásokon megy keresztül, mire az álmok, érzések kifejezésének eszközéül szolgálhat. Hogyan fejlődik ez a készség és mire utalhatnak a gyermekrajzok?
Szerző: Zimmerer Anita pszichopedagógus
Mit mutathatnak a színek?
A gyermekrajzokon kapcsolat van a nemek és a színek használata között. A fiúk és a lányok más-más formákat részesítenek előnyben az ábrázolás során.
A színekhez jelentések társíthatók, de az is előfordulhat, hogy tetszik a gyermeknek az adott színű ceruza, vagy hogy épp olyan állt rendelkezésére. Ezért, bár néhány szín használata mögöttes tartalmakra is utalhat, szükségtelen ezt a kérdést túlgondolni és olyasmit belemagyarázni, amiről szó sincs.
Színek üzenete
A művészi hajlammal rendelkező kicsik közül sokan használják szívesen a zöldet. Ez utalhat az intelligenciára, de arra is, hogy a rajzoló különbözni szeretne a többiektől. A rózsaszín az elismerés, a gyengédség iránti vágy kifejeződése a rajzokon, és „csajos” szín, a lányok előbb választják. Ha vörös és a piros a meghatározó a rajzon, akkor nyugtalanság, harag, izgatottság jellemezheti az alkotót, de ugyanez még sok másféle érzelemre is utalhat, és mivel gyakori, kedvelt szín, egyszerűen tetszhet is a gyerekeknek.
A tibetiek szerint ez a kognitív képességekre hat előnyösen, „okosító” színnek is nevezik. Szerintük a mandalakészítő a mentális képességeit fejleszti általa jótékonyan, és gyógypedagógiai terápiás praxisomban ezt én is így tapasztatam.
Térbeli és formai sajátosságok
A rajzok térbeli megjelenítésmódja ugyancsak árulkodó. A papír bal oldalára összpontosuló rajzok a múltra való emlékezést jelenítik meg, a régen történt dolgokat idézik. A jobb oldal a jövő oldala és a kommunikációs jellemzőkkel is összefügg.
Bár soha nem szabad szakértelem nélkül elemezni a vélhető jelentéseket, ha túl sok szörnyet ábrázol a gyermekünk, ha aprók a figurái és hiányoznak testrészeik, akkor feltételezhetjük, hogy fél, nem érzi biztonságban magát. Ha folyton elnagyolt végtagokat, keresztbe álló szemeket, nagy lapátfogakat rajzol, akkor idegesség, düh vagy agresszió állhat a háttérben, de az is lehetséges, hogy életkori vagy egyéb okból még nem kiforrott a rajzkészség. A szemek ábrázolásának hiánya jelenthet szomorúságot, az aszimmetrikus ábrázolás, a nyak nélküli emberek utalhatnak meggondolatlanságra, de jelenthetik a testsémaismeret kialakulatlanságát is.
Közel és távol
A családrajzokon a gyermek közel rajzolja magát ahhoz, akivel a legbensőségesebb a kapcsolata. Ha a két szülője között áll, akkor ők jelentik számára a biztonságot. Ha valakitől nagyon távol jeleníti meg saját magát, az is beszédes tényező.
Jobb, ha az óvó nénik sem tűzik ki a faliújságra – akkor sem, ha tetszik nekik. Elemei olyasmikről mesélhetnek ugyanis, amiket a szülő nem feltétlenül szeretne mások előtt kiteregetni. Hogy pontosan mit is árulnak el, azt minden esetben szakemberrel javasolt megbeszélni.