A terhesség kilenc hónapját sokféle kellemes, vagy éppen kellemetlen érzet kíséri. Hogy melyiket milyennek tapasztalod, az attól is függ, hogy mennyire aggódsz, illetve mennyire bizakodsz a testedet, az egészségeteket illetően.
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Ami az egyik nőnek izgalmas tapasztalat, az a másiknak ijesztő. A várandósság sok kísérőtünete meglepő lehet, különösen, ha nem tudod, hogy az normális velejárója-e az állapotodnak. Segítségként most bemutatjuk a három trimeszter leggyakoribb tüneteit.
Első trimeszter
Elsőként gyakran émelygés, hányinger, szagokra való érzékenység jelzi, hogy úton van egy kisbaba. A megváltozott állapotot gyakran kíséri fáradékonyság, aluszékonyság, a mellek megnagyobbodása és érzékenysége. Ha ezeket tapasztalod, gyanakodhatsz rá, hogy terhes vagy. A kívánósság vagy az undor bizonyos szempontból hasznos: ezekkel (is) védi magát a tested ebben az érzékeny időszakban. Figyelmeztet, hogy pihenj, és kerüld azokat az ételeket, italokat, amelyek számodra nem hasznosak, vagy könnyen romlóak lehetnek. Sokan érzékenyek eleinte például a kávéra, a húsra.
A hangulat ingadozóvá válik, szokatlanul válthatja egymást kirobbanó jókedv és teljes lehangoltság, bizonytalanság. Félelem jelentkezhet, még akkor is, ha nagyon várt a terhesség és az anyaság.
Második trimeszter
Erre az időszakra emlékeznek vissza legszívesebben a nők, hiszen a reggeli rosszulléteket és a fáradékonyságot felváltja egy energikusabb állapot. Ráadásul a megnövekedett méh és a kisbaba sem okoz még akkora nehézségeket, mint az utolsó hónapokban.
Ilyenkor sokan utaznak, új projektbe vagy tanfolyamba, hobbiba kezdenek.
A harmad végére már előfordulhat a méh keményedése, a gyomorégés, esetleg visszeres, aranyeres panaszok alakulhatnak ki – alkattól és életmódtól függően.
A mellek mérete tovább nő, a bimbó és a bimbóudvar elsötétedik, előtejet termel, ami magas immunanyag-tartalma miatt a megszülető kisbaba első „védőoltása” lesz. Szerte a bőrön pigmentfoltok, striák jelenhetnek meg, a has bőre pedig viszkethet. A hormonális változások az íny, vagy az orrnyálkahártya duzzanatát, vérzését okozhatják.
Harmadik trimeszter
Ekkor a tested már egyre gyakrabban jelzi, hogy szüksége van a pihenésre, arra, hogy tekintetbe vedd igényeit. Érdemes ezért már a korábbi hónapokban foglalkozni vele és olyan mozgássorokat végezni, amelyek ellazítják a feszes izmokat, illetve erősítik azokat, amelyek fokozottabb igénybevételnek vannak és lesznek kitéve.
A méh feszülése a harmadik harmadra már gyakorivá válik, különösen terhelésre, vagy pihenésből felálláskor. A hólyagra egyre nagyobb nyomás kerül, így a kismamák gyakran látogatják a mosdót.
A belső szervek korábbi helyét nagyrészt a növekvő magzat foglalja el, így azok felülre, a bordaív alá tömörülnek, ami hatással van a légzésre, továbbá a gyomor is csak kevés ételt tud egyszerre befogadni. Az emésztés lelassul, gyakori a székrekedés.
A fekvés, az alvás komolyabb előkészületet igényel, a kényelmesebb megtámasztás érdekében új szerepet kaphatnak a lakásban fellelhető kis- és díszpárnák.
A kismama gondolatai egyre többször fordulnak a szülés, a kisbaba felé, figyelme nemegyszer elkalandozik, érdeklődése mindinkább befelé irányul. Hiszen hamarosan eljön a nagy nap! A várandósság kísérőtünetei pedig azután legfeljebb már csak az emlékek között kapnak helyet.
Amikor feltétlenül orvoshoz kell fordulni
- Ha bármikor vérzés vagy bő folyás lép fel, ami több betétet is megtölt.
- Ha a 24. héti
- g rendszeres (1 óránál gyakoribb), a 24. terhességi héttől a 36. hétig rendszeres (15 percnél gyakoribb) méhösszehúzódás, alhasi görcs jelentkezik. A rendszeresség azt jelenti, hogy a fájások között nagyjából egyenlő vagy egyre rövidülő időtartamok telnek el, és mindez hosszabban – akár órákon át – tart.
- Ha a korábban már rendszeres magzatmozgás elmarad.