Lehet-e valóban pihentetően nyaralni kisgyerekekkel? Érdemes-e messzire utazni velük, vagy inkább maradjatok belföldön? Segítség, ha a nagyszülők is jönnek, vagy a jelenlétük csak plusz feszültséget okoz? Íme, 3+1 hasznos tanács, hogyan lehet a leginkább stresszmentes a családi nyaralás!
Szerző: Bojti Andrea klinikai gyermek és ifjúságpszichológus
A családi nyaralás az, amikor pontosan ugyanazt csináljuk, amit hétköznap otthon, csak más helyen. Vagy mégsem?
Érdemes előre átgondolni!
Hogyan lehet elkerülni az állandó rohanást, a feszültséget és az ismeretlen környezet okozta nehézségeket? Olyan helyen nyaraljatok, ahol a program a gyerekek igényei szerint alakítható! Ha totyogó vagy annál nagyobb gyerekkel indultok nyaralni, érdemes az ő igényeik szerint szervezni a programot. Egy 2-3 éves gyerek nem fog órákig sétálgatni a városban és nem lesz csendben a múzeumban. Hamar elfárad, megéhezik, nyűgösködik.
Gondold végig szülőként azt is: milyen a gyermeked természete? Mekkora a mozgásigénye? Milyen dolgok érdeklik? Ezeknek megfelelően válasszatok helyszínt és programokat.
Szálljatok ki a mókuskerékből!
Mi az, ami a leginkább elfárasztja a családokat a hétköznapokban? A mókuskerék. Állandó hajtásban élünk, a nap nagy részét a gyerekek logisztikázása viszi el. Reggel sietve készülünk, ovi és iskola után különórák, bevásárlás, edzés, otthon a vacsora elkészítése és az esti rutin levezénylése után a szülők örülnek, ha időben le tudnak feküdni.
Te is szeretnéd a nyaralás alatt kipihenni ezt a hajtást?
Akkor gondold végig még az utazás előtt, hogyan tudtok majd lazítani a hétköznapi szabályokon. Már önmagában a kimozdulás és az együtt töltött idő is segíthet, de emellett érdemes kevésbé szigorú rend szerint alakítani a napot. Hadd aludjon mindenki, ameddig szeretne! Kapjanak a gyerekek választási lehetőséget a programokat illetően. De akár az esti lefekvés idejét is ki lehet egy kicsit tolni.
Ha tehetitek, utazzatok társasággal!
Könnyebben le lehet kötni a gyerekek figyelmét, ha társaságban vannak, ha barátokkal, rokonokkal vagy nagyszülőkkel utaztok. Érdemes olyan családokkal menni, akiknek a gyerekeivel a tieitek jó kapcsolatban vannak és akikkel otthon is rendszeresen találkoztok. Több család között a gyermekfelügyelet is jobban megosztható. Ha a nagyszülők is veletek tartanak, akkor ti is tudtok pihenni, amíg ők unokáznak. Ugyanakkor nem árt előre tisztázni, hogy nem állandó bébiszitterként tartanak veletek, tehát gondoskodni kell arról, nekik is jusson idejük a pihenésre.
Közelre vagy távolra?
Külföldi vagy belföldi legyen a nyaralás? Ez a család vállalása. Ha nektek belefér és szívesen utaztok akár hosszabb repülőúton is a gyerekkel, akkor miért ne? Sokan azonban inkább nem vállalnak külföldi utat.
+1 tanács:
Mindenkinek legyen énideje!
Ha csak a szűk család utazik, akkor is osszátok be az idő egy részében a gyermekfelügyeletet. Például az egyik délután anya megy egyedül a wellnessbe, a másik nap apa. Ha nem kértek külső segítséget, akkor a kettesben töltött idő a gyerekek alvásidejére korlátozódik. Ezt is érdemes kihasználni a töltődéshez!
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.