A párok, de főleg a nők életében két fontos időszak van: az egyik, amikor nem akarnak gyereket, a másik, amikor igen. Mindkét esetben gyakorlatilag bármit megtennének annak érdekében, hogy úgy alakuljanak a dolgok, ahogy eltervezték. De figyelem: a babaprojekt nem határidős „munka”!
Szerző: Németh Krisztina
Babatervezéskor sok esetben türelmet kell gyakorolni – ugyanakkor érdemes figyelembe venni néhány szempontot, hogy sikeresebbé tehessük a projektet. E szempontok nagy részét persze nemcsak ilyenkor érdemes érvényesíteni, de ebben az időszakban még fontosabbá válnak.
Egészséges életmód
Ennek mindenekelőtt két fontos részét emelném ki: a táplálkozást és a mozgást. Javasolt minél természetesebb tápanyagokat, összetevőket választanunk az étkezések során, kerülnünk a feldolgozott élelmiszereket. Az ízfokozók használata nem ajánlott. Igyekezzünk naponta 2-2,5 liter vizet vagy ízesítetlen gyümölcsteát fogyasztani. Kerüljük a cukros üdítők és az energiaitalok, a kávé, az alkohol fogyasztását. Nem kell egyből maratonra készülnünk vagy az edzőterembe rohannunk, de mozogjunk is rendszeresen.
Húzzuk ki magunkat, legyünk büszkék! Ha egyenes háttal lélegzünk, sokkal több oxigénhez jut a testünk és ez minden téren pozitívan hat.
Időzített szeretkezés
A női test ciklikusan működik, így minden hónapban megvannak azok a napok, amikor a leginkább érdemes próbálkozni a kisbabával. Köztudottan léteznek különböző praktikák, melyek segítenek megfigyelni testünk működését, ezekből megtudhatjuk, mikor vagyunk a legtermékenyebbek. Ilyen módszer a hőmérőzés. Nagyon fontos, hogy mindig ugyanakkor, reggel mérjük a testhőmérsékletünket. Megfigyelhetjük, hogy ez időről időre leesik, majd hirtelen megemelkedik – ez az ugrás 0,2-0,4 fokot jelent, ekkor reped meg a tüsző, ilyenkor állunk készen a megtermékenyülésre. Ugyancsak beválhat a hüvelyváladék ellenőrzése. A ciklus során megtapasztalhatjuk, hogy ez sem mindig egyforma: lehet krémes, púderes állagú, de a legtermékenyebbek akkor vagyunk, amikor átlátszó, vizes jellegű és nyúlós, leginkább a tojásfehérjéhez hasonlítható. Eredményre vezethet a méhnyak vizsgálata is. Méhnyakunk a ciklus alatt le-fel „vándorol”, sőt, még a textúrája is megváltozik. Nem termékeny napokon lejjebb található és kemény, ezzel szemben termékeny napokon feljebb húzódik, textúrája puhábbá, gumiszerűvé alakul át. Az aktuális állapotot kézi vizsgálattal ellenőrizhetjük magunkon.
A patikákban, drogériákban kapható ovulációs teszt a vizeletből mutatja ki a termékeny napokat. Ha ezt a megoldást választjuk az időzítéshez, kezdetben érdemes a ciklus nyolcadik napjától tesztelgetni, amíg ki nem ismerjük, hogy körülbelül mikor van peteérésünk.
„Tuti” szexpózok?
Semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy léteznek olyan formációk, melyek által a sperma könnyebben célba találna. Viszont érdemes szeretkezés után nem azonnal fürdeni, hanem inkább pihenni egy kicsit, a nyugalmi helyzet és a fekvés támogathatja a teherbe esést.
Az együttlétek gyakorisága
Véleményem szerint a legjobb, ha megpróbálunk összebújni, szerelemmel szeretkezni, amikor jólesik. Ha nekünk is lenne kedvünk az aktushoz, ne utasítsuk el a párunkat – akármennyi idő telt is el két összebújás között. Nagyon fontos, hogy ne feladatként éljük meg a babaprojektet, amit „le kell tudni”, mert az ilyen hozzáállás kiégetheti a romantikát ebből a különleges időszakból.
Még néhány fontos tanács
Ahelyett, hogy arra koncentrálnánk, hány naponta legyünk együtt a párunkkal, figyeljünk az étkezésre, mozgásra. Ne hordjon egyikünk sem szoros ruhadarabokat, melyek a vérkeringést elszoríthatják. Mobilunkat ne a zsebünkben tartsuk. A férfiak kerüljék a meleg vizes kádban való ücsörgést, ami bizonyítottan rontja a spermiumok minőségét. Bízzunk magunkban és a kiválasztott nagy Ő-ben! Bár az egész türelemjáték, végül általában célhoz érünk. Nem kell pánikolni, ha nem jön össze a baba az első 1-2 hónapban. Talán fél év, 1 év is eltelik, mire összecsiszolódunk és meglesz az eredmény. Addig is érezzük jól magunkat és örüljünk egymásnak!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.