Orrváladék, orrdugulás: ezek nem túlságosan kellemes témák, ám mindenképp érdemes beszélni róluk. Egyrészt, mert az őszi-téli időszakban kiváltképp gyakran okozhatnak problémát, másrészt, mert az orrnak is megvan a maga speciális élettani feladata. A légutak szükség szerinti tisztítása kiváltképp fontos csecsemők, kisgyermekek esetében, akik még nem képesek maguk gondoskodni erről.
Ha az orr szót halljuk, mindenekelőtt valószínűleg a szaglás jut eszünkbe róla, pedig az orrunk sok más hasznos funkciót is ellát szervezetünk védelmében. Éjjel-nappal„dolgozik”, hiszen minden egyes légvételünk során tisztítja, felmelegíti és párásítja és az üregein áthaladó levegőt – amely így szűrt, melegebb és párásabb formában kerül a tüdőnkbe.
Mi történik odabent?
Az orr belsejét vérerekkel sűrűn behálózott orrnyálkahártya borítja, amely csillószőrökkel ellátott, mirigyei pedig áttetsző, kissé ragacsos váladékot termelnek. Ez a váladék 95 százalékban vízből, ezenkívül nagyrészt fehérjékből áll, és a csillószőrökkel együtt hatékonyan képes feltartóztatni a különféle kórokozókat, a polleneket, a porszemcséket.
A nyálkahártya erei szükség szerint hőt vesznek fel vagy adnak le. Hideg időben kitágulnak, az erekbe tóduló, növekvő vérmennyiség hatására fokozott hőleadás megy végbe, meleg időben pedig ennek az ellenkezője történik, így az orrból továbbáramló levegő kiegyenlítetten szabályozott hőmérsékletű.
Ha egészségesek vagyunk, naponta mintegy 5-7 deciliter orrváladékot termelünk. Ez soknak tűnhet, de nem is érzékeljük, mert legnagyobb része az orrüregünk hátsó nyílásán át a garatunkba kerül és egyszerűen lenyeljük, más része pedig a légzésünkkel elpárolog.
A szájlégzés hátrányai
Mint említettük, a levegővel érkező nemkívánatos betolakodók kiszűrésében nagy jelenősége van a megfelelő állagú orrváladéknak. Csakhogy ez az állag külső tényezők hatására megváltozhat. Ilyen lehet egy felső légúti fertőzés, tipikusan a nátha, ami a család legkisebb tagjainál is jelenthezhet, évente akár többször, és egyik jellegzetes velejárója az orrfolyás. Ez a tünet általában 2-3 nappal megfertőződés után jelentkezik, és biológiai célja a vírusok eltávolítása.
A kórokozókkal vívott csata az orrnyálkahártya gyulladását, duzzanatát idézi elő; emiatt és a felgyűlt váladék miatt orrdugulás alakul ki.
Orrduguláskor az érintett szájlégzésre vált, csakhogy ez a száj kiszáradásához vezet, kellemetlen, rossz közérzetet okoz, akadályozza a nyugodt táplálkozást, pihenést. Szájlégzéskor ráadásul nem működnek azok a védő funkciók sem, amelyek az orrlégzéshez köthetők. A nátha első napjai után a beszáradt váladék zárhatja el a légutakat.
Mi a megoldás a tiszta légutakért
Csecsemőknél, kisgyerekeknél az alapos tisztításhoz orrszívásra van szükség. Javasolt nedves, puha textíliával vagy langyos folyóvízzel kívülről letörölni, lemosni az orrnyílások környékét, majd következhet egy piciknél is alkalmazható, természetes összetevőket tartalmazó tengervizes orrspray befúvása. A spray feloldja a besűrűsödött váladékot, amely így már könnyen eltávolítható kézi orrszívóval vagy orrszívó porszívóval.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára