A szelén a szervezetünk számára nélkülözhetetlen mikroelemek egyike. Mi az alapvető szerepe az egészséges emberi életfolyamatokban, valamint a fogantatás támogatásában és a várandósság ideje alatt?
A szelén az emberi testben, mint szelén tartalmú aminosav (szeleno-cisztein) van jelen a szelén tartalmú fehérjékben (szeleno-proteinek). A szerves szelén részt vesz az öregedési folyamatok lassításában, szükséges a haj és köröm növekedéséhez, támogatja az agy működését, de legalább ilyen fontos, hogy hozzájárul a pajzsmirigy normál működéséhez és a működési egyensúly (homeosztázis) fenntartásához, valamint hozzájárul az immunrendszer normális működéséhez. Mindezen túl szerepe van a sejtvédelemben, segít megkötni a szabadgyököket, továbbá jótékonyan hat a prosztatára. Aligha szükséges tehát bizonygatni, hogy gyermeket vállaló szülők, babát váró kismamák esetében kiemelten fontos a megfelelő szelénbevitel.
A szelénhiány lehetséges következményei
A szelénhiány szívizom megbetegedéshez vezethet, illetve nagyobb az esély a pajzsmirigy alulműködésre, neurológiai zavarokra.
Férfiaknál romlik a spermasejtek minősége és mozgékonysága, csökkenhet a nemzőképesség, nőknél pedig csökkenhetnek a fogamzás esélyei. A szelénhiány akár vetéléshez, kis születési súlyhoz is vezethet. Gyermekeknél növekedési elmaradást, izomfájdalmakat, különböző máj- és hasnyálmirigy betegségeket okozhat.
Szelénpótlás a mindennapokban
A szelén legfőbb forrásai a tengeri halak, a tenger gyümölcsei, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a belsőségek, a tej, a tojás, a hüvelyesek és a brazil dió. Normál esetben étkezéssel bevihető a megfelelő mennyiség, ám az európai földeknek az utóbbi 60 év során lényegesen lecsökkent a szeléntartalma, így a táplálékkal már nem biztos, hogy megfelelő mennyiségű szelénhez jut a szervezet.
A szelénhiány kialakulásának megelőzése érdekében ezért indokolt lehet szeléntartalmú étrend-kiegészítőt szedni, orvossal egyeztetve. Ajánlott olyan terméket választani, amely szerves szelént tartalmaz L-szeleno-metionin formában, mivel így biztosítható az optimális biohasznosulás a legkisebb toxikus kockázat mellett, hosszú távú alkalmazással is.
A cikk az IBSA Pharma támogatásával készült.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!