Sokan már a tudatos családtervezés folyamán keresik a Babagenetika Egyesületet. Hiszen egy egészséges babavárás során is gyakran bizonytalanodunk el, és iránymutatásra várunk, ha pedig a várandósság során fejlődési rendellenesség gyanúja merül fel, az átélt lelki megpróbáltatást különösen nehezíti az információhiány. Az egyesület megálmodójával és „motorjával”, Sevcsik M. Annával beszélgettünk.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
A Babagenetika Egyesület nyolc éve működik, kezdettől te tartod kézben az egészet, minden segélykiáltás, minden telefon hozzád fut be. Mi ad hozzá még mindig erőt?
Erős és jó csapatunk épült fel az évek alatt, amire nagyon büszke vagyok. Jelenleg 43 szakértő nyújt segítséget, mind testi, mind lelki oldalról.
Kikből áll a BurokBrigád, amely 2023-ban elnyerte a Richter Anna-díjat?
A szűk csapatunk 5 fős: dr. Aschenbrenner Zsuzsanna gyermekorvos, pár- és családterapeuta, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens; Rados Katalin szülésznő, perinatális szaktanácsadó; dr. Varga Norbert csecsemő- és gyermekgyógyász, klinikai genetikus; dr. Leipold Gergő ultrahang-specialista és én. Emellett számos komoly szakértő segíti a munkát. Nagy fába vágtuk a fejszénket.
Mit jelent a „nagy fa”?
A babatervezés időszakától a csecsemő 12 hetes koráig gyűjtjük össze, tesszük rendszerbe a legfontosabb tudnivalókat a vizsgálatokról. Ez abszolút hiánypótló munka, melynek része lesz a Buroklexikon is, ahol utána lehet nézni annak, mit jelentenek a számok egy-egy leleten, mit jelent egy-egy fogalom, s tudástárba foglalja mindazt, amivel ebben az időszakban találkozhatunk. Az oldalunkon lesz majd egy aloldal, ahol minden megtalálható.
Mi a következő lépés?
Mérföldkőhöz értünk. Kinőttük a korábbi nevünket, a Babagenetikát, hiszen egyre több területen nyújtunk segítséget: a családtervezés időszakában, a várandósság során, a szülés után, vetélést követően, vagy a vizsgálatokkal kapcsolatban.
Fontos hangsúlyozni: mi nem csupán a testi oldalt segítve ajánlunk szakértőket, ha szükséges, a lelki problémákhoz is segítünk támogató szakembereket találni.
Mi az új nevetek?
ÉletÉrzés Egyesület lettünk. Az empátia, az ítéletmentesség számunkra a kezdetektől nagyon fontos – erre utal az érzés szó. Az élet pedig, ugye, nem kérdés: túlzás nélkül mondhatjuk, hogy széles körű szakértői csapatunk segítségével valóban életeket mentünk meg, több ezer családnak nyújtottunk már segítséget az évek során.
Az édesanyákon kívül más családtagok is kérnek segítséget?
Igen. Sokszor telefonálnak apukák, nagymamák, hozzátartozók, barátok.
Elsősorban miben tudtok segíteni?
A legfontosabb, hogy olyan orvoshoz, szakemberhez irányítjuk a kismamát, a családot, aki a terület szakértője, aki tud másodvéleményt adni egy-egy lelet, eredmény kapcsán.
Ám ha valaki nem kér plusz vizsgálatot, akkor nem tudunk mit tenni… Csak megszakad a szívünk! Egyesületünk egyébként anyagilag is gyakran nyújt támogatást, hiszen nemegyszer több mint 100 ezer forintos vizsgálatok lehetnek szükségesek.
A névváltoztatáson túl más újdonságot, fontos állomást is hozott ’23 ősze.
Most először volt látható a kiállításunk a BKK járatain, amely Átsuhanó babák címmel október 15-én jelent meg a Babagyász Világnapján. A halálról, a vetélésről máig nehezen beszélünk, mi viszont fontosnak tartjuk ennek a tabunak a döntögetését. Célunk az érzékenyítés – mind társadalmi, mind szakmai szinten. Workshopokat is szervezünk az elfogadás, az empatikus kommunikáció segítése érdekében.
Mindemellett te visszaültél az iskolapadba. Miért?
Általános és családügyi mediátorképzésen veszek részt az ELTE PPK-n. Nagyon érdekel ez a terület, remélem, hogy segítségével még jobban tudom majd segíteni a hozzánk fordulókat. Szívügyem a hiteles tájékoztatás, és fontosnak tartom a kompetenciák szem előtt tartását, hogy ne lépjünk túl a magunkén, se orvosi, se pszichológiai vonalon.
Említetted, hogy mára „kinőttétek magatokat”. Hányan fordulnak hozzátok?
Naponta 5-10 új megkeresés érkezik. A jelentkezők egy részét már a családtervezéstől kezdve kísérjük, mások későbbi szakaszban jutnak el hozzánk, amikor a babájuk vagy kisgyermekük számára jó szakembert szeretnének találni. Fő célunk, hogy ezekben a szó szerint életbevágó kérdésekben merjenek segítséget kérni, és tudjanak hová fordulni az emberek. És hogy mindenki tudja: nincs egyedül!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.