A babavárás nem betegség, sőt, könnyen lehet, hogy éppen most vagy tele tervekkel, és még annyi mindent el szeretnél végezni a szülés előtt. Vajon belefér? Mit jelent, ha keményedik a has?
Szakértő: Dr. Joó József Gábor szülés-nőgyógyász
Előfordul, hogy lelkesedésüknek az egyre gyakoribbá váló haskeményedések szabnak határt. Ez az egyik leggyakoribb panasz, amivel az ünnepi időszakban orvosi tanácsért fordulnak a várandósok. Dr. Joó József Gábor szülész-nőgyógyászt kérdeztük.
Mennyire tekinthető veszélyes tünetnek a haskeményedés?
Dr. Joó József Gábor: A várandósság előrehaladtával nő a méh ingerlékenysége. A magzat is egyre nagyobb, egyre gyakrabban lökődik a méhfalnak. Ezért a 20-22. héttől kezdve egyre gyakoribbá válnak a méh összehúzódásai. Ez természetes jelenség. Problémát csak az okoz, ha a kismama túl gyakran tapasztal ilyesmit, vagy túl erősek ezek a méhösszehúzódások.
– Milyen veszélyei vannak ebben az esetben?
Dr. J. J. G: A túl intenzív méhtevékenység a méhszáj tágulásához vezethet. Ezzel a hüvely és a méh közötti védvonal meggyengül. Így a baktériumok könnyebben szállhatnak fel, ez pedig növeli fertőzések, a burokrepedés, illetve a fenyegető vetélés vagy koraszülés kockázatát.
– Mit tehetnek a kismamák a keményedések mérséklése érdekében?
Dr. J. J. G.: Saját pácienseimnek megelőző célból is szoktam javasolni a magnéziumkészítmények szedését a 20. héttől egészen a 37. hétig.
– Melyek azok a fizikai terhelések, amelyeket célszerű visszafogni várandósan?
Dr. J. J. G.: Minden normális, hétköznapi tevékenység végezhető, de fontos a mértékletesség. Ezt nehéz néha elfogadnia a kismamáknak, akik életerős fiatal nők, és egészséges felnőttként gondolnak magukra, mint ahogy azok is. Mégis, a terhesség alatt a fizikai terhelhetőség viszonylag gyorsan csökken. A teendőket célszerű kissé csökkenteni. A nagy terhelést jelentő nehéz súlyok emelgetésével és a hosszú lépcsőzésekkel járó tevékenységeket pedig lehetőség szerint inkább kerüljék.
Forrás: HelloBaby magazin 9 hónap című kiadványa
Ajánljuk még a témában: