A felmérések szerint egyre több meddő pár van Magyarországon, akik nem tudnak gyermeket vállalni.
A késői gyermekvállalás az egyik legmeghatározóbb ok a meddőségek egyre nagyobb számában. Az elmúlt 10 évben háromszorosára nőtt a 40 év feletti orvoshoz forduló nők aránya. Amikor egy párnak nincs lehetősége saját gyermeket vállalni egyre inkább választja az örökbefogadást.
Fontos volt az örökbefogadási eljárás egyszerűsítése; a törvénymódosítás hatályba lépésével, az engedélyeztetés talán már kevésbé bonyolult.
A leglényegesebb egyszerűsítések:
- 9 hónapra rövidülhet az örökbefogadás időtartama
- Újabb gyermek befogadása esetén egyszerűbb lesz a leendő szülők alkalmassági vizsgálata, nem kötelező a 40 órás tanfolyamot újra elvégezniük.
- Rendszertelen kapcsolattartás esetén a korábbi 1 év helyett nyolc hónap után örökbe fogadható a gyermek.
- Az örökbefogadást tervezők számára évi 10 nap munkavégzés alól felmentést biztosítanak.
- A potenciális örökbefogadó számának növelésére: a három évesnél idősebb gyermekek örökbefogadásának esetére felemelnék a legnagyobb körkülönbséget, ami eddig a gyermek és befogadó szülő között 45 év volt, ezentúl a maximális korkülönbség 50 év lenne.
- Fontos az örökbefogadói gyes bevezetése, az örökbefogadói díj és az anyasági támogatás. Ez alapján azok, akik 3-6 éves gyermeket fogadnak örökbe, fél évig otthon maradhatnak vele.
- Az örökbefogadások kétharmadát a gyermekvédelemből befogadottak jelentik. Ezért lényeges előrelépés az is, hogy az eddig 6 hónap helyett, már 3 hónap után örökbe fogadható az a gyermek, aki iránt egyáltalán nem érdeklődnek a biológiai szülei.
A nem kívánt gyermekek sorsa másképp is alakulhat….
Csökken az abortuszok száma
Tovább csökkent az abortuszok száma Magyarországon – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Az elmúlt évtizedek során egyszer sem volt olyan alacsony az abortuszok száma Magyarországon, mint 2018-ban. A közzétett statisztika szerint hazánkban tavaly előtt 26 900 gyermeket abortáltak – ez a szám 1600-zal kevesebb az egy évvel korábbinál. Éves összehasonlításban 5,6 százalékkal csökkent az elvetetett magzatok száma, ami nagyon jó hír. Míg az 1990-es évek közepén évente mintegy 79 ezer terhesség megszakítást végeztek el hazánkban, a szám 2016-ra szűk 30 ezerre csökkent. A mutató további javulása 2017-ben és ’18-ban és ’19-ben is kimutatható volt.
Ez utóbbi jelenségben nem csupán a felelőtlen fogamzásgátló módszerek játszanak szerepet, hanem a növekvő inzulinrezisztencia és a PCOS (policisztás ovárium szindróma) terjedése és az egyre későbbre tolódó gyermekvállalás is.
Forrás: MTI
A témában ajánljuk még: