Sorozatunkban hónapról hónapra mutatjuk be a világ különféle országainak szokásait a babavárással, szüléssel, gyerekneveléssel kapcsolatban egy-egy magyar édesanya tapasztalatain keresztül. Legújabb részünkben Dóri történetéből a távoli Kanadát ismerhetjük meg.
Szerző: Dr. Zeller Zsófia
Folytatás…
Jó volt hazamenni
A legjobb élmény a pozitív kórházi tapasztalatok után az első otthon töltött éjszaka volt. Végre nem jött senki 20 percenként ellenőrizni és végre aludni is tudtunk.
Az első néhány hét nagyon nehéz volt. Szerintem minden új szülőnek nehéz. Lehet, hogy sokan nem vallják be, de hozzászokni ahhoz, hogy egy kisbaba minden pillanata tőled függ, az nagyon nehéz. Megpróbálni rendesen enni, inni, eleget aludni, zuhanyozni, friss levegőre menni, szoptatni, és hozzászokni az új életmódhoz – kihívás.
Segítségem volt
A legjobb barátnőm is eljött Angliából, mikor a pici három hetes volt. Ez mind nagyon sokat segített.
A dúlánk a szülés után még három hétig házhoz jött ellenőrizni, hogy hogyan fejlődik a baba. Ha kellett bármiféle segítség, bármikor hívhattuk. Ellenőrizte, hogyan viseljük fizikailag és mentálisan az első pár hetet. Háziorvoshoz egy hét után kellett menni, aztán két-három havonta a védőoltások miatt.
Természetesen sokat segítettek az internetes csoportok, fórumok is, ahol kisbabás szülők osztják meg egymással a tapasztalataikat. Jól esett tudni, hogy a hasonló korú babák szüleinek nagy része ugyanazon megy keresztül. Számomra az anyaság legnehezebb része a szoptatás volt. Nagyon sokat szenvedtem vele, nem volt elég tejem, aztán három hónap után áttértünk a tápszerre.
Ezúttal szülésznőt választunk
A második babánkat várjuk, és mivel még nincs háziorvosom, úgy döntöttem, hogy szülészorvos helyett bábát (midwife) választok. Ő végzi a várandósgondozást és velünk lesz a vajúdás és a szülés alatt is, a szülés után pedig még hat hétig házhoz jön, hogy mindent ellenőrizzen. Az orvos csak a várandósgondozást végezné, és csak a szülés utolsó öt percére jönne be, ha éppen akkor ügyel. Úgy gondolom, hogy a bábától több figyelmet kapunk, főleg a szülés után.

Juttatások a szülőknek
Kanadában az anyák 15 héten át kaphatják a keresetük 55 százalékát anyasági támogatásként. Ezt követően szülői támogatásra jogosultak, amelyet a szülők megoszthatnak egymás között. Az alapszintű ellátásban továbbra is a kereset 55 százalékát kapja az otthon maradó szülő 40 héten át, azonban ebből 5 hetet mindenképpen a másik szülőnek kell igénybe vennie. A kiterjesztett szülői támogatásban a keresetnek csupán 33 százalékát kapják a szülők, de ezt 69 héten át és ebből 8 hetet kell a párjának otthon töltenie. Itt is jár családi pótlék a gyermekek 12 éves koráig, amelynek összege a család előző éves jövedelmétől függ.
Mi a helyzet a szoptatással?
Kanada hatalmas ország, nagy kulturális különbségekkel az egyes területek között. Az anyák közel 90 százaléka kezd szoptatni, az őslakosok körében ez az arány 96 százalékos, míg a keleti parton 57 százalék körüli. A kórházakban 32 százalék az első napokban pótlást kapó újszülöttek aránya, de még magasabb, 49,8 százalék azoknak az babáknak az aránya, akiket már az első héttől cumisüvegből is táplálnak. Ez összefügghet azzal, hogy a szoptató anyák majdnem 25 százaléka abbahagyja a szoptatást még az első hónap vége előtt. Az okok között leggyakrabban az elégtelen tejtermelés vagy a szoptatás technikai nehézségei állnak. Ennek ellenére a szoptató anyák több mint fele hat hónapos koron túl is folytatja a baba anyamellről való táplálását.
Babyshower és első szülinap
Kanadában nem szokás újszülöttes házhoz babanéző látogatásra menni, nincs vendégjárás szülés után. Itt inkább a szülés előtt tartanak “babyshower”-t vagy pelus partit.
Hála nekik, három négy hónapig sem kellett pelenkát és törlőkendőt venni. Köszönetképpen a család valamikor grillpartin látja vendégül a meghívottakat.
Szintén nagyon figyelmes szokás, hogy a rokonok, szomszédok, barátok feltöltik a fagyasztót mindenféle előre elkészített étellel. Ennek köszönhetően pár hétig nem volt gondunk a főzéssel.
Kanadában hatalmas eseménynek számít az első születésnap. Ilyenkor a legtöbb család partyt rendez, a felhajtás pedig szinte felér egy esküvővel.
Írásunk első részét itt olvashatod: