Sorozatunkban hónapról hónapra mutatjuk be a világ különféle országainak szokásait a babavárással, szüléssel, gyerekneveléssel kapcsolatban egy-egy magyar édesanya tapasztalatain keresztül. Legújabb részünkben Dóri történetéből a távoli Kanadát ismerhetjük meg.
Szerző: Dr. Zeller Zsófia
Dóri katonafeleségként került egy Ottawa melletti kisvárosba, Almonte-ba, ahol családi napközit vezet 1 és 5 év közötti gyerekek számára. Férjével filmekbe illő, romantikus történet során ismerkedett meg. Chris afganisztáni veteránként vett részt 2013-ban a Walking With The Wounded szervezet 300 km-es déli-sarki expedícióján, Dominic West csapatában. Chris a túra előkészületeinek köszönhetően tartózkodott épp Londonban, mikor Dórival egymásba botlottak egy szórakozóhelyen. Az ismeretségből szerelem, majd házasság lett és Dóri egy év távkapcsolat után kiköltözött Kanadába.
“Amikor megtudtuk, hogy bővül a család, mindenki nagyon örült a hírnek, azok is, akiknek a gyerekeire akkoriban vigyáztam. Ha orvoshoz kellett mennem, a szomszédom jött át pár órára figyelni a gyerekekre, így a szülőknek sem kellett miattam szabadnapot kivenni. Már rég elköltöztünk New Brunswick-ból, de ezekkel a családokkal a mai napig tartjuk a kapcsolatot.
Mivel három-négy évente új helyre kell költöznünk, nehéz baráti kapcsolatokat kialakítanunk. Az otthoni és angliai barátaim nagyon hiányoztak, de sokat tudtunk beszélni telefonon, Skype-on. Azok, akiknek már van gyerekük, sok tapasztalatot, tippeket megosztottak velem. Szerencsére az egyik itteni barátnőm orvos, így rá mindig számíthattam, ha bármi kérdésem volt.
A hatalmas távolságok miatt nem csak a magyarországi, de még a férjem rokonai is távol éltek tőlünk, úgyhogy segíteni sok mindenben nem tudtak.
Kanadában nagy orvoshiány van, a várólista négy éves is lehet. New Brunswick-ban is csak úgy lett orvosom, hogy a várandósságom miatt a várólista elejére kerültem. Itt még mindig háziorvosra várok, és most az sem segít, hogy újra babát várunk. Természetesen, ha kell, ellátnak, de sosem látom kétszer ugyanazt az orvost.
A várandósgondozás
A 36. hétig a háziorvos havonta ellenőrizte a súlyomat, megmérték a hasam körfogatát, meghallgatták a baba szívét és vizelet mintát vettek. Az ultrahang- és vérvizsgálatok a kórházban történtek. Kanadában általában két ultrahang vizsgálatot csinálnak: 8-10 hetesen megállapítják a szülés várható időpontját, és 20 hetesen ellenőrzik, hogy minden rendben van-e a babával. Csak akkor csinálnak harmadik ultrahangot, ha 40. hétnél tovább tart a terhesség.
A szülészorvos a 36. hét után veszi át a gondozást, de ha nincs semmi panasz, a 38. hétig nincs hüvelyi vizsgálat. Szülés indítást is csak 40 hét + 10 nap után végeznek.
Kanadának néhány tartományban választani lehet, hogy kórházban vagy otthon szeretnél-e szülni. Én kórházban szültem, de minden az én döntésem szerint zajlott.
Végig ugyanabban a szobában
A kórházban saját szobánk volt: külön wc-vel, medencével, zuhannyal, és különféle eszközökkel felszerelve, amik segíthetik a szülést.
Dominic érkezésekor a hosszú, 45 órás vajúdás során egy dúla segített nekünk és az orvosom is épp ügyeletben volt. Szerettem volna gyógyszer nélkül végigcsinálni, de 36 óra után az egyik nővér javasolta az epidurált, mert már kezdtem feladni. Egyetértettünk vele és ennek segítségével két órát tudtam aludni. Ez sokat segített, hogy erőt gyűjtsek. A férjem végig mellettem volt. Az orvos időnként benézett a szobába, de mivel minden rendben volt, bízott bennem. Nagyon kedves volt és nagyon érthetően elmagyarázott mindent. Megkérdezte, hogy behozhat-e egy tanuló orvost, amibe beleegyeztem. Mivel nagyon sokáig vajúdtam, abban állapodtunk meg, ha éjfélig nincs baba, akkor császármetszéssel fejezzük be a szülést. Dominic éjjel 11:46-kor született meg természetes úton.
Chris végig bent volt a szülésnél és utána is ott maradhatott a kórházban. A baba végig velünk volt a szobában, minden vizsgálat ott zajlott. Csupán egy éjszakát kellett bent töltenünk, hogy elvégezzék a szükséges teszteket az újszülöttön és biztosak legyenek benne, hogy nálam sem lesz semmi gond.”
A folytatást megtaláljátok itt: https://hellobaby.hu/babak-a-vilag-korul-kanada-2-resz/
A cikk megjelent a HelloBaby! magazin október-novemberi számában
IDE KATTINTVA tudtok előfizetőink lenni