Ahogyan azt történetem előző részeiben elmeséltem, ikerkislányaink 35 hét + 6 napra, programozott császármetszéssel, egészségesen megszülettek. Otthon három lánytestvér várta őket. Korábban megírtam, hogyan teltek az első közös heteink-hónapjaink, most pedig a tizenegy-tizenkettedik együtt töltött hónapunkról mesélek. Hogyan lett belőlünk 7 tagú nagycsalád? 8. rész
Szerző: Pintér Mónika blogger, Szeretetkonyhám
Kislányaink egyévesek lettek. Nagyon nyugodt babák. Sokan kérdezik tőlünk, hogy nehéz-e 5 gyerekkel. Azt szoktuk válaszolni, hogy nem nehezebb, mint kettővel. És ezt így is gondoljuk.
Egyre ügyesebben
Az ikrek rengeteget fejlődtek az első 12 hónap során, igazi nagylányokká cseperedtek. Önállóan állnak, kapaszkodva leguggolnak, tárgyakat felvesznek. Bútor mentén kapaszkodva lépegetnek. (1 éves szülinapjuk után 1 héttel mindketten önállóan elindultak, azóta megállíthatatlanok.) Gagyognak, játszanak a hangokkal, halandzsáznak. Imádnak könyvet nézegetni. Lotti kifejezetten bújós, hozza a kis könyvet és befurakodik az ölünkbe. Megértik az egyszerű tiltásokat. Ha valami veszélyeset csinálnak, vagy arra készülnének, és ujjunnkkal is mutatva mondjuk, nekik, hogy „ne, ne!”, ők is felemelik az ujjukat és csóválják a fejecskéjüket. „Pá-pá”-t intenek, eljátsszák a „Kerekecske-gombocska” és a „Csip-csip csóka” mondókát. Szeretnek a fürdőkádban játszani, pancsolni. Fürdetésnél, öltözködésnél együttműködőek. Tudják, melyik ruhadarab hová való, nyújtják a kis lábukat zoknifelvételnél, fejüket biccentik a sapka feladásánál.
Uzsonnaidőben is önállóan falatoznak, vacsorakor a főzeléket segítséggel fogyasztják, a hidegtálat önállóan. Imádnak kiflit majszolni. Segítséggel isznak pohárból, segítség nélkül sportkupakos kis üvegből.
A nyugalom titka
Nyugalmunk titka a napirendünk. Hétköznapjaink ugyanarra a sémára épülnek fel, amit igyekszem következetesen tartani. Az ikrek hajnalban kapnak tápszert, amikor kis sírással jeleznek. Ezt álmukban megisszák. Fél 8 körül kelnek. Reggeli ébresztő után felöltözünk, játszunk, rendet rakunk a lakásban, porszívózunk, mosást indítunk. Ezután beteszem őket az etetőszékbe és közösen reggelizünk. Ők kiflit vagy kenyeret, májkrémet, csirkemellsonkát, paprikát, uborkát majszolnak egyedül, az osztott tányérjukról. Egy esetleges peluscsere után, 9 órakor leteszem őket aludni. Bár 1 évesek, ezt még mindig igénylik. El is alszanak nagyon hamar. Ebben az órában intézem el nagyon sok itthoni teendőmet. Vasalás, takarítás, bármi intéznivaló a számítógépnél.
10 óra körül keltem a lányokat, tízórait kapnak. Válogatás nélkül minden gyümölcsöt szeretnek és megesznek. Most már kis darabokra katonázva, osztott tányérban egyszerre kínálok legalább két-, de inkább háromféle gyümölcsöt. Ezután 1 óra játék következik a nappaliban. Könyvnézegetés, kockázás, csipeszek pakolása. 12 óra után elindulunk a nagyobbakért, előtte sétálunk, ha kell bevásárolunk, gyógyszertárba megyünk. A nagyobbakat mindennap elhozzuk ebéd után az oviból. Együtt feljövünk, esznek, majd a három kicsit (Adél 4 éves) egyszerre fektetem le.
Ekkor általában már fél 2 van. Az alvásidő változó, minimum 1,5 óra, de inkább 2, és előfordulhat ennél akár hosszabb is.
Ébredés után a kicsik közösen uzsonnáznak a nagyobbakkal. Ekkorra már a nagylányunk is hazaér az iskolából. Délután közös játék, majd amikor hazaér apa, jön egy kis levegőzés. Játszótér vagy séta, mindegy, az ikrek imádnak lent lenni, a kocsiból nézelődni. Este könnyű vacsora következik, majd sorban megfürdetjük a 4 kicsit. Az ikrek 21 óra körül alszanak el, és a mi lefekvésünk előtt, 23 óra körül kapnak éjszakai tápszert, amivel kihúzzák hajnalig/reggelig.
Ez persze elvétve borulhat: van, hogy egy orvosi látogatás, oltás miatt kimarad a délelőtti alvás, ez esetben „akrobatázni” kell a nap további részében, hogy ne aludjanak el fél 12-kor, és ki tudjuk húzni a nagyok hazaérkezéséig.
A hétvégéket is igyekszünk a hétköznapi napirendre felfűzni, de nyilván nem mindig sikerül, hiszen ilyenkor együtt van az egész család, nagyszülőkhöz megyünk, kirándulni indulunk. Ha a hétköznapokban szokásostól eltérő programjuk van a gyerekeknek, mindig alkalmazkodunk, vagy segítséget hívunk nagymama, barátnő személyében.
Elmondhatom, hogy csodálatos dolog nagycsaládos anyukának lenni. Nem állítom, hogy mindig könnyű, de rengeteget adnak és rengeteget tanítanak is a gyerekek. Az én nyakláncomat különleges gyöngyökből fűzték. Néha kicsit húzza a nyakam, néha szorít, mégis olyan páratlanul értékes, amit sosem cserélnék el senkivel. A lehető legszebb ékszer, ami egy anya nyakát díszítheti, a gyermekei ölelése. Kincseim: Jázmin, Anna, Adél, Lotti, Luca – jó, hogy vagytok!
Minden információ egy helyen az ikrekről!
IKREK különszámunk megvásárolható webshopunkban!
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.