Tényleg ezt is tervezni kell? Már a hálószobában is leskelődnének a szakértők? Cikkünk eloszlatja az ilyesféle tévhiteket, és bemutatja, pontosan mi történik a tanácsadás során és kiknek ajánlott igénybe venniük.
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Információk és kivizsgálás a fogantatás előtt
A családtervezési tanácsadás fogalmát Czeizel Endre vezette be a köztudatba az 1980-as években, amikor kidolgozta az Optimális Családtervezés programot. Azóta több klinikán, egészségügyi szolgáltatónál, és az Állami Egészségügyi Ellátó Központban is fogadják azokat a családra vágyó párokat, akik a fogamzás előtt kivizsgálást, felvilágosítást igényelnek.
Kockázatok feltérképezése
Erre számíthatunk a tanácsadáson
Két, némileg eltérő lehetőséget mutatunk be a palettáról. Érdemes a központok honlapján tájékozódni a részletekről, vagy egy első konzultáción részt venni, ahol tájékoztatnak arról, milyen vizsgálatokat végeznek el pontosan. A Czeizel Intézetben 3 lépés követését javasolják, melynek során először a leendő szülők egészségügyi állapotát vizsgálják, majd a fogamzásra való felkészülés következik, végül a fogamzás körülményeit igyekeznek optimalizálni. Az ezt követő várandósgondozás már nem az intézetben történik, ki-ki a saját területi védőnőjéhez vagy választott szülész–nőgyógyászához fordul. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központban három védőnői konzultációt kínálnak, ezeket szakorvosi és laboratóriumi vizsgálatok egészítik ki: vérképvizsgálat, hormonvizsgálat; rubeola és varicella (bárányhimlő) elleni védettség kimutatása; spermavizsgálat (szükség esetén andrológiai konzultáció); genetikai tanácsadás, PMS-konzultáció (1 alkalom). A védőnővel folytatott beszélgetések során jut idő a kérdések feltevésére, a pár egyéni helyzetének feltérképezésére és bizalmasabb viszony alakulhat ki.