Az óvodakezdés igazi vízválasztó egy kisgyermek életében. Sőt, aki már középső-, vagy nagycsoportba megy, közel két hónap szünet után neki sem feltétlenül zökkenőmentes újra belerázódni az óvodás hétköznapokba. Hívjátok segítségül a mesekönyveket!
Szerző: HelloBaby magazin
Vissza az oviba?
Bár a legtöbb gyermek várja az óvodát mégis nehéz lehet szembesülni azzal, hogy anya tényleg nem lesz ott… Mind a gyerekek, mind a szülők megélhetik nehezen az elszakadást. Nagy segítségünkre lehetnek a kedves mesék, melyek az óvodai élet mindennapjait hozzák közelebb a kicsikhez. Segítve a megismerést, a ráhangolódást.
Hangolódjunk!
Az, hogy örömmel, jó kedvűen menjen gyermekünk az óvodába nagyon fontos. Segíthetjük ebben azzal is, ha az ölünkbe vesszük és mesélünk neki. A legkisebbek várakozással teli izgalommal lapozgathatják az óvodásokról szóló meséket, akik pedig már nagyobb óvodások, azok számára is megnyugtató, megerősítő lehet a következő mesék bármelyike.
Összegyűjtöttünk nektek néhány óvodai témájú mesekönyvet
Menjetek el együtt a könyvtárba és olvassátok, nézegessétek őket minél többet!
Janikovszky Éva: Én már óvodás vagyok
Kormos István: Mese Vackorról egy pisze kölyökmackóról
Szepes Mária: Pöttyös Panni
Tamás Zsuzsa: Kicsi Mimi és a Kökény ovi
Bartos Erika: Bogyó és Babóca egy nap az óvodában
Szabados Melinda – Aros Éva: Kilincscica és ovi csodálatos világa
Cathrine Leblanc – Dany Aubert: Oviba megyek!
Cheri J. Meiners: Ovi-idő
És te, hogy vagy?
A szülők lelkiállapota nagyban befolyásolja azt, hogy mennyire fájdalmas, vagy örömteli az óvodakezdés. A saját szorongásunkat letagadni nem szabad, hisz’ gyermekünk úgy is érzi azt, érdemes inkább beszélni róla (nem a kicsinek!) feldolgozni, megbarátkozni a régi/új helyzettel.
Feldolgozás
Ha a mesét utána el is játssza gyermekünk az biztos jele annak, hogy benne is “dolgozik” a téma. Adjunk teret számára sok játéknak és ha igényli: sok ölelésnek, együttlétnek.
Mi okoz majd nehézséget? – ha most megy először a gyermeked
Önmagában az, hogy nem anyával telnek ezentúl a napok. Az ismeretlen közeg, az új helyszín, idegen arcok, szabályok mind mind kihívást jelentek, melyet meg kell ugraniuk a kisgyermekeknek.
Az amikor egy kisgyermek először rádöbben, megérti, hogy ezentúl így telnek majd a napok hozhat sírást, ellenállást – ez is természetes -; próbáljuk átsegíteni ezen! Legyünk megértőek, szeretetteljesek gyermekünkkel, ugyanakkor határozottak és elszántak is.
Vágjunk bele jó kedvvel az új kalandba!
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.