A vajúdás és a szülés a legkiszolgáltatottabb helyzetek közé tartozik, ráadásul egészen pontosan nem is tudhatod, mi vár majd rád, rátok. Biztosan vannak elképzeléseid arról, hogyan szeretnél szülni. Nem árt, ha tisztában vagy vele, mi az, amit befolyásolhatsz, és mi az, ami a beleegyezésed nélkül is megtörténhet.
Szakértő: Dr. Egerland Mária
A válaszokat Dr. Egerland Mária jogász a vonatkozó jogszabályok figyelembevételével állította össze. Konkrét ügyekben persze a körülmények részletes vizsgálatára van szükség.
Eldönthetem, hogy kérek-e fájdalomcsillapítót szüléskor? Kaphatok-e úgy fájdalomcsillapítót, hogy ahhoz nem járultam hozzá?
A szülő nő, mint minden beteg is, főszabályként szabadon döntheti el, hogy az egészségügyi ellátás során mely ellátást igényli, illetve milyen beavatkozások elvégzésébe egyezik bele, melyeket utasít vissza.
Bármely egészségügyi beavatkozás elvégzésének feltétele, hogy ahhoz az érintett (a szülő nő, a beteg vagy kiskorú helyett a döntésre jogosult személy) megtévesztéstől, fenyegetéstől és kényszertől mentes beleegyezését adja. A döntés előfeltétele, hogy az megfelelő tájékoztatáson alapuljon, a döntéshez szükséges információk rendelkezésre álljanak.
Nem ellenkezem arra a kérdésre, hogy kérek-e fájdalomcsillapítót. Megadottnak tekinthető-e a beleegyezésem így is?
Nem kell minden egyes beavatkozáshoz írásban megadni a beleegyezést, azt szóban vagy ráutaló magatartással is meg lehet adni. Vannak azonban olyan komolyabb, nem elhanyagolható kockázatot jelentő beavatkozások, például a gerincközeli érzéstelenítés, műtétek vagy az egyéb, úgynevezett invazív, azaz a testbe bőrön, nyálkahártyán vagy testnyíláson keresztül behatoló fizikai beavatkozások, amelyek előtt írásbeli vagy két tanú előtti szóbeli nyilatkozatot kell tenni.
Mire kell kitérnie az orvosnak a tájékoztatás során?
Az orvosnak teljes körű, részletes tájékoztatást kell adnia, mégpedig személyre szabott formában. A tájékoztatásnak ki kell térnie a javasolt vizsgálatokra, beavatkozásokra, ezek elvégzésének, illetve elmaradásának lehetséges előnyeire és kockázataira, továbbá ezek elvégzésének tervezett időpontjaira, a javasolt vizsgálatok, beavatkozások tekintetében a beteg döntési jogára, a lehetséges alternatív eljárásokra, módszerekre, az ellátás folyamatára és várható kimenetelére, a további ellátásokra, valamint a javasolt életmódra.
Elég-e, ha aláírattak velem egy papírt arról, hogy megadták a tájékoztatást? Nem értettem pontosan az orvos által elmondottakat. Kérhetem-e a tájékoztatás kiegészítését?
A felmerült kérdéseket fel lehet és fel is ajánlatos tenni. Az orvosnak kötelessége válaszolnia.
Az orvosnak azonban akkor is teljes körű tájékoztatást kell nyújtania, ha ilyen előzetes megbeszélésre nem kerülhetett sor, sőt, a felmerülő kérdésekre bármikor válaszolnia kell. Ha a tájékoztatás megadásáról szóló irat aláírásával a páciens elismeri, hogy minden szükséges információt megkapott. Egy későbbi vita esetén ez a dokumentum akkor is igazolja a tájékoztatás megtörténtét, ha arra szóban egyáltalán nem került sor.
Visszavonhatom-e a korábban adott beleegyezésemet?
Igen, bármikor megteheted ezt. De alapos ok nélküli visszavonás esetén kötelezhető a beteg a felmerült és indokolt költségek megtérítésére.
Mely esetekben nem kerül sor tájékoztatásra?
A beteg a tájékoztatásáról lemondhat, kivéve, ha betegsége természetét ismernie kell ahhoz, hogy mások egészségét ne veszélyeztesse. A beteg beleegyezését feltételezni kell minden olyan esetben, amikor egészségi állapota miatt nem volna képes nyilatkozatot tenni, vagy ha a beavatkozás késedelmes elvégzése egészségi állapotának súlyos vagy maradandó károsodásához vezetne. Nincs szükség beleegyezésre abban az esetben sem, ha a beavatkozás elmaradása mások – akár a 24. hetet betöltött magzat – egészségét vagy testi épségét súlyosan veszélyezteti, továbbá, ha a beteg közvetlen életveszélyben van.
Ajánljuk még a témában: