Soron következő interjúnk a melengető, mediterrán toszkán hangulatból ismét északra invitál minket, egy pöttöm balti állam fővárosába, a Balti-tenger partján fekvő Tallinnba. A hol csendes, hol pedig mozgalmas észt hétköznapokba Viki enged nekünk bepillantást.
Szerző: Szabó Hajnalka
Aivar épp Pápán dolgozott, Viki szülővárosában, amikor 2010-ben megismerték egymást. Mindkettejük tervei és munkakörülményei úgy alakultak, hogy 2012-ben az Észtországba költözésnek nemcsak a gondolata merült fel bennük, hanem döntöttek is, és még annak az évnek a nyarán az észt fővárosba, Tallinnba költöztek.
Új kezdet, új otthon
Kezdetben a költözés, az albérletkeresés, az igazolványok és iratok megszerzése, kicsivel később pedig a Töötukassa, vagyis az észt Munkaügyi Hivatal általi munkakeresés és az észtül tanulás napjai tették ki Viki idejének legnagyobb részét.
A költözés utáni 2 hónapban még úgy érezte, mintha csupán nyaralna, végül egy szeptemberi napon fogta el az érzés, hogy ő bizony Észtországban él, és ez az otthona.
Babavárás észt módra
Tallinn is azok közé az északi városok közé tartozik, ahol az októbertől áprilisig tartó szürkület és hideg határozza meg a mindennapokat, ezért Viki számára ez volt a legnehezebben megszokható tényező. Harcolt az elemekkel, a szeszélyes nyarakkal és a hirtelen változó időjárással.
A csendes észt hétköznapokba azután a baba érkezése hozott örömhírt.
Viki, férje mellett, Aivar édesanyjának segítségére is számíthatott. A Tallinn-szerte található három nagy kórházból kettőben működik szülészet.
Magyar orvossal – hálapénz nélkül
Több más országhoz hasonlóan a hálapénz intézményét Észtországban bűncselekménynek tartják, sőt itt
egy fokkal szigorúbban kezelik, így ha az orvos 35 eurónál nagyobb értékű ajándékot fogad el, az
megvesztegetésnek minősül és a praktizálási jog elvesztésével járhat.
Viki végül az állami ellátás mellett döntött, de Észtországban természetesen van lehetőség magánkórházi szolgáltatás igénybevételére is. Az orvosválasztás is kórházi kereteken belül történik: az ehhez szükséges
költségeket, díjakat a kórháznak kell befizetni, ezeket a járulékok levonása után bocsátják az orvosok ren-
delkezésére, ezzel is csökkentve a juttatásbeli különbségeket.
Várandós gondozás
A várandósság mindkét kislányával, Grétával és Rózival is problémamentesnek bizonyult Viki számára.
Megélni a pillanatot
Viki az első babavárása alkalmával „a pillanatot” szerette volna megélni, éppen ezért tudatosan nem járt szülésfelkészítőre és nem olvasott szüléstörténeteket sem.
Amikor Rózit várta, akkor is a szülésznőkre és orvosokra bízta magát.
A szülés és babagondozás
Mivel mindkét várandóssága alatt partnerként kezelték, kialakult benne a bizalom, így a szükséges burokrepesztést is javaslatként fogadta el. A szülés után családi szobában szállásolták el őt és férjét, mely saját fürdőszobával és személyes térrel biztosította a teljes nyugalmat, ahol mamának és babának minden szükséges eszközt és ellátást biztosítottak.
A babagondozásra való felkészítés is teljes körű volt.
Ha valamiért tápszeres táplálás szükséges, azt fecskendővel oldják meg, de minden esetben próbálják az anyatejes táplálást ösztönözni, amit a csecsemőgondozók türelmesen mutatnak meg az újdonsült kismamáknak.
Folytatás következik…
Ajánljuk még a témában: