A kisbaba érkezésével megtörténik a családdá válás is. A szülőkkel már a pici születése előtt érdemes egyeztetnünk, hogy mikor fogadnak vendégeket babalátogatásra. Ha erre nem került sor, akkor várjuk meg, amíg hívnak. Mivel ez mindenki számára új szituáció, türelmesnek kell lennünk, hiszen össze kell szoknia a családnak, a szülőknek ki kell tapasztalniuk, milyen az élet az új jövevénnyel.
Szerző: Anyukaland
Milyen alapszabályokat javasolt betartani az újszülött látogatása során? Mindenekelőtt: hívatlanul se a kórházba, se a család otthonába ne állítsunk be, egyeztessük az érkezésünket. Fogadjuk el a család kérését, kívánságait! Minden szülőpár maga érzi, hogy mikortól fogad- na szívesen látogatókat.
Jó tanácsok babalátogatóknak
Amennyiben meghívást kapunk, érkezzünk pontosan.
- Ne csengessünk, mert lehet, hogy éppen alszik a kisbaba. Telefonáljunk, ha megérkezünk, vagy kérjük el a belépési kódot. Óvatosan kopogjunk, ha ott vagyunk az ajtóban.
- Ne maradjunk sokáig: maximum 30 percet, hiszen ez az időszak még nagyon kimerítő a „kezdő” családnak. Nem most van itt a hosszú csevegések ideje!
- Kérdezzük meg, hogy tudunk-e valamiben segíteni.
- Amikor megérkezünk, vegyük le a cipőnket és mossunk kezet alaposan; ez legyen az első dolgunk. Ne akarjuk megfogni a kisbabát – kivéve, ha erre külön megkérnek. Megsimogathatjuk az újszülöttet, de természetesen előtte kérdezzük meg a szülőket is, hogy szabad-e. Ha igen, akkor ne a kezét vagy az arcát érintsük; simogatáshoz szuper hely lehet például a kisbaba pocakja vagy háta.
- Vigyünk magunkkal főtt ételt – ha ismerjük a kismama ízlését, annak megfelelően. Ez sokkal többet érő ajándék lehet, mint a sokadik cuki textilpelenka vagy maci.
- Ne várjuk el, hogy kiszolgáljanak minket! Kérdezzük meg a házigazdát, hogy tölthetünk-e magunknak egy pohár vizet, vagy készíthetünk-e egy kávét a kismamának és magunknak, ezzel is tehermentesítve a vendéglátókat.
- Ne legyünk beparfümözve! A kisbabák újszülöttként elsősorban még a szaglásukkal tájékozódnak, a parfüm nagyon zavaró számukra.
- Ne árasszuk el a kismamát rémtörténetekkel és negatív megjegyzéseket se tegyünk. Viszont mivel a saját szülésélménye még nagyon friss, hallgassuk meg, ha szívesen mesél róla.
- Egyszerre sose érkezzünk sokan! Tartsuk szem előtt, hogy az újszülöttek immunrendszere még nem fejlődött ki teljesen, így könnyebben kapnak el betegségeket. Ha van gyermekünk, őt lehetőleg ne vigyük magunkkal, mert megfertőzheti a kisbabát. Természetesen mi magunk is kizárólag egészségesen menjünk újszülöttet látogatni; ha kicsit is bizonytalanok vagyunk az állapotunkat illetően, inkább napoljuk el a találkozót.
- A látogatás során ne hangoskodjunk, legyünk csendesek; ha alszik a baba, ne ébresszük fel.
- Amennyiben képet készítenénk a piciről, kérjünk engedélyt a szüleitől! Engedély nélkül ne is posztoljunk a látogatásról.
- Ha felvehetjük a babát, előtte húzzunk tiszta pólót, főleg ha tömegközlekedéssel érkeztünk; váltóruha híján legalább terítsünk a felsőnkre egy textilpelenkát.
- Ha van a babának nagyobb testvére, és otthon tartózkodik, akkor vele is foglalkozzunk, esetleg neki is vigyünk valami apró meglepetést.
Jó tanácsok szülőknek
Amennyiben a látogatás során segítségre van szükségünk, jelezzük!
- Ne legyünk szégyellősek, amikor megkérdezik, hogy mire van szükségünk: mondjuk meg bátran. Ha megbeszéltünk találkozót, de a kisbaba napi ritmusa máshogy alakul, nyugodtan módosítsuk az időpontot. Amikor még nem álllunk készen a látogatók fogadására, jelezzük. A látogatóknak ezt tiszteletben kell tartaniuk.
- Amennyiben látogatók vannak nálunk és szoptatnánk, döntsük el, hogy elvonulunk-e, vagy előttük tesszük ezt (persze szolidan, hogy senkinek se legyen kellemetlen érzése). Előzőleg mindenképp érdemes a jelen lévőktől megkérdeznünk, hogy zavarná-e őket a szoptatás, sokan ugyanis zavarba jönnek egy meztelen mell látványától, akkor is, ha a kisbaba mellből táplálása a világ legtermészetesebb dolga.
- Ha valaki sokáig maradna és mi már szívesen mennénk fürdetni vagy pihenni, mindenképp szóljunk udvariasan a látogatónak, hogy ideje távoznia.
Azt is megtehetjük, hogy első körben csak a szűk családot, a nagyszülőket invitáljuk és elsősorban tőlük kérünk segítséget. Az elsődleges szempont: mindent úgy tegyük, ahogy a babánknak és nekünk komfortos!
Íme egy szuper ajándék, melynek nagyon fognak örülni a szülők és baba egyaránt