A termékenységi problémák egyre nagyobb számban nehezítik a párok babavállalását. Vajon mi okozza ezt? A környezeti hatások, a mai modern életvitel lenne ennyire negatív hatással a természetes termékenységre? Ha igen: mit tehetünk ellene? Dr. Imre Ruben szülész-nőgyógyászt, meddőségi specialistát kérdeztük.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Imre Ruben doktor úr elmondta, hogy az életmód kapcsán első helyen a stressz hatásait kell megvizsgálnunk, mert azok sokkal szerteágazóbbak, mint gondolnánk.
Tehát, ha valaki nőként rendszeresen éjjel 12-nél később tér nyugovóra, az könnyen vezethet menstruációs ciklusának felborulásához. Stressztényezők lehetnek a sokszor egészségesnek vagy magától értetődőnek vélt dolgok is, a túlzásba vitt, szélsőséges diétáktól, fogyókúráktól kezdve a túlzásba vitt sportoláson át a túl gyors, folyton maximálisra pörgetett életvitelig.
Aggasztóan csökkenő spermiumszám
A férfiaknál komoly gondot okoz az ülő életmód, mivel ennek következtében nő a herék hőmérséklete, ami rossz hatással van a spermiumokra. Ezt csak tetézi az autóban rendszeresen használt ülésfűtés vagy a mindennapi meleg vizes fürdő. Jó hír, hogy a termékenység helyreállhat annál a férfinál, aki felhagy a „melegítéssel”. Rossz hír viszont, hogy vannak olyan életmódfaktorok, melyeknek az elhagyásával sem áll helyre az egyensúly. A vágyott testkép elérése érdekében szedett anabolikus szteroidok például könnyen egy életre „kinyírhatják” a férfi nemzőképességét.
Negatív környezeti és egyéb hatások
Imre doktor szerint szintén sok problémát okoz a légszennyezettség, ahogyan az is, hogy az ivóvízben fogamzásgátló szerekből származó ösztrogén-bomlástermékek. Nőket és férfiakat – termékenységük szempontjából is – egyaránt rosszul érint egy „láthatatlan” ellenség, a mikroműanyag. Folyamatosan mikroműanyaggal terheljük ugyanis a szervezetünket: a műanyag flakonból fogyasztott folyadékokon, a műanyagba csomagolt élelmiszereken keresztül, sőt műanyag használati tárgyaink következtében belélegezve is. És akkor még nem is említettük az egészségtelen adalékanyagokat, melyek számos élelmiszerben ott vannak.
Túl korán vagy kicsit későn
Még egy elgondolkodtató tapasztalatát osztotta meg velünk a szülész-nőgyógyász: jelentősen megnőtt a nők körében a cikluszavarok száma. Mint megtudtuk, az ilyen panasszal érkezőt mindig megkérdezi az előzményekről, és igen gyakran hasonló kép rajzolódik ki: az illető a fogamzásgátló tablettát már korán, 14-16 évesen szedni kezdi, majd amikor 10-15 év múlva abbahagyja, nincs rendes menstruációs ciklusa – és ez nem, vagy csak nehezen állítható helyre.
A túl korai tablettaszedés – amikor feltehetően még nem állt be kellően stabilan a ciklus – később problémákhoz vezethet! A normál menstruációnak minimum 2 éven át kellene működnie a tablettaszedést megelőzően – hogy utána legyen minek visszaállnia.
Az idősebb korban gyermekre vágyók esetében az is sokkal gyakoribb, hogy orvosilag nem megmagyarázható okból nem sikerül a fogamzás.
Mit tehetünk a sikeres babavállalásért?
- Kezdjük idejében a családtervezést!
- Törekedjünk valóban egészséges, természetes életmódra, mely mentes a túlzásoktól, a szélsőségektől.
- Előzzük meg a túlsúly kialakulását, mert ez jelentősen rontja a termékenységi mutatókat is.
- Ne éljünk káros szenvedélyekkel (gyógyszerek, drog, alkohol, cigaretta).
- Vegyünk részt rendszeresen szűrővizsgálatokon (nem csupán nőgyógyászatin).
- Fordítsunk figyelmet arra, ha gyomor-bél tüneteink vannak például ételérzékenység, allergia miatt. Ez állandósult gyulladásos állapotot okoz, készenléti állapotot tart fenn a szervezetben és szintén meddőségi faktorrá válhat.
- Kezeltessük hormonális problémáinkat, ha vannak – fontos például a pajzsmirigy- alulműködés felismerése és orvoslása.
- Ha későbbi életkorunkban szeretnénk családot alapítani, gondolkodjuk el a termékenységmegőrzés opcióján. Az orvosi eljárással lefagyasztott fiatal, egészséges petesejtet és spermát.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.