Svéd kutatók videofelvételek segítségével elemezték az újszülöttek viselkedését. Megfigyelték, hogy amikor a kisbabákat születésük után azonnal édesanyjuk csupasz mellkasára fektetik, jellegzetesen viselkednek. Megszületésekor általában felsír az újszülött, de édesanyja testére helyezve hamar megnyugszik.
Rövid pihenő után felélénkül, kinyitja a szemét, mozgatni kezdi a kezét és a fejét. Körülbelül a nyolcadik perctől kezdődően még aktívabbá válik, keresni kezd, miközben kezét a szájához viszi, és halk hangokat hallat. Az aktivitást kisebb pihenők szakítják meg.
Az újszülött végig bőr-bőr kontaktusban van az édesanyjával, megszakítás nélkül. Eközben nem fázik, mert világra jöttekor megtörülgették, majd egy száraz, meleg takaróval betakarták, alulról pedig az anyukája teste melegíti.
És akkor elindul!
Nagyjából a harmincötödik perctől indul a kúszási fázis: az újszülött élénk végtagmozgásokkal közeledik a mell felé, a tájékozódásban pedig elsősorban szaglására támaszkodik. Ezt követi az ismerkedés szakasza. A kisbaba nyalogatni kezdi a bimbót és a bimbóudvart, közben kezével az egész mellet gyúrja, gyömöszöli. Az ennek hatására felszabaduló oxitocin hormon segíti a vérzés csillapodását, ugyanakkor a tejfolyást is lehetővé teszi. A nyolcadik a szopási fázis, amikor az újszülött rátalál a mellbimbóra és szopni kezd. A legtöbb esetben legalább ötven perc is eltelik, mire az újszülött eljut a hatékony szopásig, azután általában alvás következik.
Megjelent a HelloBaby! magazin Szülők lettünk különszámában
Légy te is ELŐFIZETŐNK!