Abban egyre inkább biztosak vagyunk, hogy a szülőség egyáltalán nem ösztönös, hanem tanult készség. De azt azért nem gondoljuk, hogy a természet mindenféle segítség nélkül dobja mélyvízbe a szülőket. Szerencsére van némi felkészülés: az agyunk működése és struktúrája is megváltozik kissé.
Szerző: Sződy Judit pszichológus
Képesek vagyunk változni – az agyunk is
Régen azt gondolták, hogy alapvetően stabil az agyunk felépítése, felnőtt korban nem jönnek létre új sejtek, kevés változás történik, legföljebb az idegsejt nyúlványok kapcsolódási pontjainak száma változik. A szülői viselkedést ösztönösnek tekintette a tudomány, az anyáktól, apáktól elvárták, hogy tegyék a dolgukat. Ma már tudjuk, hogy az agy struktúrája képes változásokra, hogy az agyi ingerület átvivő anyagok mennyisége és az ezeket fogadó receptorok száma is változhat, és ezek alapoznak meg olyan viselkedéseket vagy érzelmeket, amelyeket régebben ösztönösnek gondoltunk.
Várandós változások
Az utóbbi tíz-tizenöt évben olyan fejlett technológia áll rendelkezésünkre, hogy kisebb változásokat is ki tudunk mutatni hormonok vagy agyi ingerületátvivő anyagok szintjének mérésével vagy agyi képalkotó vizsgálatokkal (MRI).
Sok tudós kíváncsi arra, hogyan készül föl a szülők idegrendszere arra a hatalmas változásra, ami a baba érkezésével jár.
Feltételezem, hogy te is fel tudsz sorolni néhány olyan dolgot, amit el sem tudtál képzelni magadról a baba születése előtt. És most mégis képes vagy rá, valójában az életed része lett. Gondold el, mit szóltál volna, ha tíz éve valaki azzal jön, hogy itt egy kis élőlény, aki nem tud beszélni, csak szélsőséges érzelmeket képes kifejezni, az életben maradása mégis attól függ, hogy megérted-e a jelzéseit. És persze, nem mondhatod azt, hogy ha ez így van, akkor bocsi, de inkább kiszállnék…
Már babát várva is alakul az agy
Kiderült, hogy éppen erre készül fel az anyai agy már a várandósság alatt: az az agyterület kezd el kifinomultabban működni, amelyik a tudatelmélettel (mentalizációval) foglalkozik, vagyis feltételezi, hogy a másik embernek is van tudata, gondolkodik, szándékai vannak, vágyai vannak. Ez segít minket abban, hogy a másikat megértsük, érzékenyek legyünk mások mentális állapotára.
Megmentő üzemmód
A kutatásokból az is kiderül, hogy az anyai agy szülés után átáll egy “megmentő üzemmódra”. Ez azt jelenti, hogy az anya extra érzékeny lesz a saját babájának a sírására.
Babasírás hatására az anya agyában aktiválódik a gondoskodásért, mozgásért és beszédért felelős központ. Nem szült nőknél ez a válasz nem jelenik meg. És, hogy az anyák miért annyira feledékenyek? Az anyai agy már szülés előtt átalakul, és az “itt és mostra” fókuszál. Ahhoz, hogy vigyázni tudj a kisbabádra, a pillanatban kell élned, nem arra van szükséged, hogy tervezgess, hogy elmélkedj. A tennivalók listáján való gondolkodásnál sokkal fontosabb, hogy megszagold a kisbabád hajának illatát, és puszit nyomj az orrára.
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig