A szüléssel járó fájdalom pozitív dolog, hiszen minden egyes fájás közelebb visz ahhoz, hogy életet adjunk a kisbabánknak. Ezzel együtt nagy tűrőképességet igényel és sokan tartanak tőle. Szerencsére több lehetőségünk is van arra, hogy a fájdalmat csillapítsuk, és nem csak orvosi fájdalomcsillapítási módszerek léteznek. Ismerkedjünk meg a Lamaze-technikával, amely már sok nő számára tette elviselhetőbbé a vajúdás és a szülés óráit!
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
A szülés fájdalmainak csillapítására ősidők óta sokféle szert használnak az emberek. Régen füvesasszonyok és bábák készítettek kábítószereket és nyugtatókat különböző gyógynövényekből, ezeket fogyaszthatták a szülő nők. Az első gyógyszeres kezelések a 19. század elején váltak elérhetővé, ekkor étert, dinitrogén-oxidot és és kloroformot használtak a szülések során – sajnos, sok mellékhatással.
Dr. Fernard Lamaze (1891–1957) francia orvos az 1950-es években, oroszországi tapasztalatokra támaszkodva fejlesztette ki technikáját, mely a szülésre való testi-lelki felkészülésen alapul és a szülési fájdalmak csökkentését célozza meg.
Szülés kiegyensúlyozottabban, nyugodtabban
A 60-as évek során Európa után Amerikában is széles körben terjedt ez az eljárás. Sikerének egyik titka, hogy a megfelelő légzőgyakorlatok és a koncentráció megtanulása révén a várandós nők kiegyensúlyozottabbakká válnak és jobban át tudják adni magukat a szülés folyamatának. A módszer másik, szintén nem elhanyagolható előnye, hogy a kispapákat is bevonta a vajúdás és szülés kísérésébe: többé nem távoli, passzív szereplőként élték át szülővé válásukat, hanem aktív részesévé válhattak ennek a csodálatos folyamatnak.
A technika abban is segít a kismamáknak, hogy izmaikat ellazítva reagálni tudjanak a fájdalomra, ezáltal nyugodtabbak maradjanak a szülés során. A légzés azonban csak egy része a Lamaze-módszernek, amely magában foglalja a vajúdás alatti mozgást és táncot, a pozíciók változtatását és a megfelelő pozíció megtalálását, valamint a vajúdás alatt alkalmazott masszázst is.
Hasznos légzésszabályozás
A módszer alkalmazása során meghatározott módon kell szabályoznunk légzésünket a fájdalom enyhítése érdekében. A vajúdás különböző szakaszaiban a légzést eltérően kell végeznünk. Az elején, az összehúzódásoknál lassú, mély lélegzettel kell kezdenünk az orron keresztül, melyet lassú kilégzés követ szájon át. A lélegzetvételek alkalmával igyekezzünk 1-1- testrészünkre fókuszálni, míg a fejünk búbjától lassan a talpunkig nem érünk. A vajúdás előrehaladása során olyan lassan kell végrehajtanunk a légzéseket, amilyen lassan csak lehetséges, de az összehúzódások erősödésével a légzésünk is gyorsul.
A légzések során igyekezzünk valamiféle konkrét dologra összpontosítani. Ez lehet a partnerünk, vagy egy közelben lévő tárgy, de akár egy folt is a falon.
Ezért is jó a speciális légzéstechnika
Mivel a leírt légzéstechnika nem orvosi beavatkozás, mellékhatásaira sem kell számítani. Előnye azonban bőven van! Segít koncentrálni. Figyeljünk arra, hogyan halad a baba lefelé és kifelé!
Napjainkban a legtöbb kórházban számos fájdalomcsillapítási módszer közül választhatunk, legtöbbször rendelkezésre áll az epidurális érzéstelenítés, a görcsoldó injekciók adása vagy a kéjgáz belélegzésének lehetősége. De az információk széles körű terjedésének köszönhetően az olyan gyógyszermentes technikákat is mind több nő ismeri meg, mint amilyen a meditáció vagy az akupunktúra, illetve a legnépszerűbb és legelterjedtebb fájdalomcsillapítási technikának számító Lamaze-módszer.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!