… Akkor jó esetben hipp-hopp meggyógyul, és ott folytatja, ahol abbahagyta. Néha viszont kissé nehézkesebben alakul a történet, mert anyának fáj valamije, és egyre jobban fáj, ezért fájdalomcsillapítót szeretne bevenni.
Vagy annyira súlyos a helyzet, hogy műtétre, kórházi ápolásra van szükség. Esetleg csak egy lyukas fog, gyulladt foggyökér a gond, de milyen nehéz kisbaba mellett összehozni a gyökérkezelésre járást, fogröntgent, gyökértömést, érzéstelenítő injekciót. És biztosan mindenki tudná folytatni a sort: mivel a szoptatás évekig is tarthat egy anya életében, előbb-utóbb szüksége lesz arra, hogy kisebb-nagyobb beavatkozásokra kerüljön sor és gyógyszert szedjen. Ha mindez a szoptatás alatt történik, sajnos túlságosan gyakran szembesül azzal a többnyire egyáltalán nem megalapozott javaslattal, hogy a szoptatást abba kell hagynia vagy legalábbis függessze fel valamennyi időre. Ilyen élethelyzetbe kerülve jól teszi az édesanya, ha felhív egy szoptatási tanácsadót, közülük is olyat, aki orvos is egyúttal, és véleményt kér, valóban szükség van-e ilyen drasztikus lépésre. Többnyire szerencsére nem!
A Szoptatásért Magyar Egyesület szakmai információs portálján például részletes anyag jelent meg az altatás során alkalmazott szerek és a szoptatás összeegyeztethetőségéről. ITT OLVASHATÓ EL. Nem árt tudni róla, hogy szükség esetén pontosan meg lehessen állapítani, mekkora kockázatot jelent szer szoptatás alatti alkalmazása, illetve mekkora a kockázata a szoptatás abbahagyásának. Mert hogy az sem kockázatoktól mentes!