Nem, nem egy újabb D&D őrületről van szó, hanem arról, hogy a gyereknevelésben sokszor eredményesebbek vagyunk, ha egy kis kreativitással fűszerezzük azt. Az viszont, hogy minden nap, minden percben odafigyeljünk, és meglepjük valamivel gyermekünket, legyen szó egy titkos üzenetről vagy egy váratlan programról, nem mindig egyszerű dolog.
Kíváncsi vagy, hogy a Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) és a játékos gyermekneveléssel foglalkozó Plukkido pszichológusai mit találtak ki a témában? Akkor olvass tovább!
Szólj bele a mesébe!
A Varázsolj Manóföldön! mesekönyv a határtalan képzeletvilágukra építve szólítja meg a kisgyerekeket, hogy a manókkal közös kalandozásaik során ők maguk is szabadon alakítsák a mesék fonalát. Az egészségtudatos életmódra nevelő történetek ilyesfajta átélésével a gyerekek aktív részesei lesznek egy mesevilágnak, ahol segítő hősökké válnak, miközben játékos módon tanulják meg az alapvető higiéniai szokásokat, az egészséges táplálkozás alapjait, az egészséges látás megőrzéséhez hozzájáruló életmódbeli ajánlásokat és a nyugodt elalvás rutinjának kialakításához vezető lépéseket. Mindez pedig egy olyan hatékony eszközzé alakul a szülők kezében, aminek segítségével eredményesebbek lehetnek az egészség megőrzését támogató szokások kialakításában és azok következetes fenntartásában is. Ráadásul a kéréseik így nem unalomig hallott unszolásként, hanem játékos felhívásként érkezhetnek a gyerekekhez, ami valljuk be, nem utolsó szempont.
Varázsolj Manóföldön!
A házi gyermekorvosok, pszichológusok, szemész szakemberek és dietetikusok, valamint felelősen gondolkodó vállalatok közreműködésével életre hívott Varázsolj Manóföldön! kezdeményezés célja, hogy a szülők kezébe egy olyan játékos eszközt adjon, aminek révén a 3-6 éves gyerekek mesébe építve, a képzeletük mozgósításával sajátíthatják el az egészségtudatos életmód alapjait. Méghozzá egy gazdagon illusztrált, interaktív mesekönyv és hozzá tartozó játékos küldetések segítségével. Hisz melyik gyereket ne érdekelne egy izgalmas kaland, amiben a gülüfa tarka leveleit kell felkutatni, a torkos tornádó vagy Furfanga eszén kell túljárni, vagy ahol a bajba jutott szunyókáknak kell segíteni?
Közös felelősség
A gyerekek egészsége és az egészségtudatosságuk fejlesztése közös, társadalmi felelősségünk. Minél hamarabb ragadjuk meg a figyelmüket ezzel kapcsolatban, annál természetesebben alakíthatnak ki később saját maguk is egy egészségesebb életformát. „Mielőtt belevágtunk volna a mesekönyv írásába, sok szülőt megkérdeztünk arról, hogy mik azok az egészségüggyel kapcsolatos témák, amiknek a bevezetésén, kezelésén szeretnének változtatni, de ennek ellenére nehezen megy nekik. Ezt később összevetettük az orvosok tapasztalataival, és végül így állt össze az első ingyenes kötet tartalma, ami idén a házi gyermekorvosi rendelők bevonásával 10.000 példányban kerülhet a családokhoz, és aminek nagyon reméljük, hogy lesz majd folytatása, akár egy prevenciós sorozat formájában, hiszen bőven van még miről beszélni és mesélni az egészségügyben és azon túl is” – tette hozzá Táncsics Judit, a kezdeményezés megálmodója, a Plukkido ügyvezető-társalapítója.
Összefogás az egészségtudatosság fejlesztéséért
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Plukkido kezdeményezését a Hoya Lens Hungary Zrt., a JÓkenyér, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) és az Europrinting Nyomda támogatta. Az összefogás támogatóinak közös célja, hogy felhívják a figyelmet az egészségtudatos életmód kialakításának jelentőségére.
A kezdeményezés keretén belül ingyenesen elérhető interaktív mesekönyvet az óvodáskorú gyermeket nevelő szülők a gyermekorvosi rendelőkben vehetik át. Az első, 10.000 példányos kiadásból a házi gyermekorvosok kb. 10-10 példánnyal ajándékozhatják meg a saját körzetükben hozzájuk érkező családokat.
A Plukkido-ról
A Plukkido 2014 óta foglalkozik a pozitív kommunikáció és a mesék erejének népszerűsítésével. Interaktív, képernyőmentes applikációjukat, valamint nevelést segítő táblajátékaikat és kültéri eszközeiket a szülők mellett fejlesztő szakemberek és pedagógusok is használják. 2021 óta orvosi rendelőkkel együttműködve vizsgálatra felkészítő mesékkel támogatják a kisgyermekes családokat, 2022-ben pedig a Hoya Lens Hungary Zrt. támogatásával indították el a Mesél a szemünk programot. A Plukkido-nál dolgozó szakemberek fontosnak tartják, hogy a gyerekek részesei legyenek az őket körülvevő világnak, és aktív képzelőerejük segítségével rátermett, nyitott felnőttekké váljanak. Ezért olyan játékos megoldásokat terveznek, amik mozgósítják a gyerekek fantáziáját, készségeiket és képességeiket pedig változatos formában fejlesztik, hidat képezve a gyermeki képzelet és az egyre inkább teret nyerő digitális megoldások között.
Bővebb információ:
Web: https://plukkido.hu/
Varázsolj Manóföldön! kezdeményezés: https://plukkido.hu/varazsolj-manofoldon/
Plukkido applikáció: https://plukkido.hu/utramano-2/
Facebook: https://www.facebook.com/plukkido/
A Házi Gyermekorvosok Egyesületéről (HGYE)
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete az országban dolgozó közel 1500 házi gyermekorvos szakmai és érdekképviseleti szervezete, mely minden gyermek számára elérhető és korszerű alapellátásért tevékenykedik minden nap. Céljuk az ellátási egyenlőtlenségek felszámolása, a gyermekorvosi praxisok szakmai és gazdasági megerősítése, valamint a házi gyermekorvoslás máig hiányzó intézményi hátterének kialakítása. Képviselőik kiemelt munkát végeznek az alapellátás és a gyermekgyógyászat hazai, valamint nemzetközi szervezeteiben is (Európai Gyermekgyógyászati Akadémia – European Academy of Paediatrics, EAP – Alapellátó Gyermekorvosok Európai szervezeteinek Konföderációja – European Confederation of Primary Care Paediatricians, ECPCP).
Bővebb információ: https://www.hgye.hu/