A nyugalom megteremtésében nagy segítségünkre lehetnek a harmonikus dallamok. Hallottatok már a Mozart-hatásról?
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett
Mindenki szereti a szép zenét, és ez igaz az édesanya hasában növekvő magzatra is, akiben a zene hatására boldogsághormonok szabadulnak fel.
Gondoltátok volna, hogy már a magzat is szívesen hallgatja a harmonikus dallamú zenét?
A kicsi akár már 16 hetes korától képes érzékelni a zenei hullámokat, melyekre különböző gesztusokkal reagál. Sőt, bizonyos ideig születése után is képes felismerni a magzati korában hallgatott dallamokat – derül ki a Marques Intézet kutatócsoportjának dokumentációiból.
Megnyugtatják a dallamok!
Az intézet kutatásai arra is rávilágítottak, hogy azok a babák, akik az anyukájuk hasában rendszeresen zenét hallgattak, csecsemőként sokkal nyugodtabbak. A harmonikus dallamok ugyanis mindannyiunkra nyugtató hatásúak. Már az ókori görögök is tudták, hogyan lehet a legkellemesebb hangzást létrehozni, és ennek az élvezete zenei képzettségtől független: a csecsemők, sőt a majmok is képesek különbséget tenni harmonikus zene és csupán hangok egymásutánja között.
Mozartot (is) hallgassatok!
Mozart-hatásként lett ismert az az elmélet, mely szerint kifejezetten jótékony hatású a zene – minél rendezettebb egy dallam annál inkább -. A babák ezért szeretik Mozart zenéjét. Ez a pozitív hatás a fül, az agy és az idegrendszer kapcsolatából adódik. Akár felnőtt emberek alvászavarának, depressziójának leküzdését támogatja, akár a babák fejlődését segíti.
Milyen zenét válasszunk?
Jó eséllyel nem lövünk mellé, ha klasszikus zenét, vagy meditációs, relaxációs zenét hallgatunk.
Folytassátok!
A kisgyermekkorban folytatott zenehallgatás szintén jótékony hatású: általa a gyerekek beszédfejlődése hatékonyabb, szociális fejlődése pedig kiegyensúlyozottabb és gyorsabb lesz.
Ajánljuk még érdekességként a témában: