Egy roppant erős és kitartó anyukáról olvashattok, aki minden erejével küzdött a fiai boldogulásáért. Igen, ikrekről van szó, akik mindketten nehezebben indultak az átlagosnál.
Szerző: Chonjo Diana Bernadett, Nemzetközi babamasszázs-oktató, csecsemő és gyermek szakápoló
A következő riport alanyunk Bea, akinek a története régebbre nyúlik vissza és a mi ismeretségünk is a koraszülött intenzív osztályhoz köthető.
Bea, úgy tudom a fiúk tervezett babák voltak, csak volt némi akadály a fogantatás körül.
Mikor elhatároztuk a férjemmel, hogy belevágunk a „baba projektbe”, akkor kb. fél év sikertelen próbálkozás után döntöttük el, hogy lépünk az ügyben. A kivizsgálások során végül kiderült, hogy természetes úton nem lehet gyermekünk. Így kerültünk a Kaáli Intézetbe, ahol végül elégnek bizonyult az inszemináció. Szerencsések vagyunk, mert a 2. alkalom már sikeresnek bizonyult. Rögtön ikrekkel.
Hihetetlen, hogy ilyen gyorsan sikerült! Hányadik hétre születtek a fiúk és mi volt az oka?
A fiúk végül betöltött 28. hétre születtek. Igazából a mai napig nem derült ki, hogy mi okozta a koraszülést. Vélhetően egy fertőzés miatt repedt meg Lukácsnál a magzatburok, bár ezt a klinikai vizsgálatok nem erősítették meg.
Mikor derült ki számotokra, hogy Lukácsnak ajak hasadéka van?
A 22. héten egy babamozi alkalmával történt. Nem is a saját orvos vette észre. Emlékszem, mikor a szonográfus hölgy megkérdezte, hogy ugye tudják, hogy ajakhasadéka van az egyik babának? Váratlanul ért minket…
Ez a rendellenesség azért váratlan nehézségeket okoz egy családnak. Akkor mit mondtak erről az
orvosok?
Amikor a babamozi alkalmával kiderült, másnap a saját orvosom is megerősítette a diagnózist. Sőt egy-két napon belül egy nevesebb genetikushoz is eljutottunk, ő is megállapította a két oldali ajakhasadékot, de akkor még úgy tűnt, hogy a szájpad nem lesz érintett.
Tudtátok ez mivel járhat?
Nem, nem igazán. Azt tudtuk, hogy nyilván műtétileg kell korrigálni az ajkait, de ezen kívül akkor semmi többet nem tudtunk.
Volt már útba igazítás a terhesség alatt, hogy majd hova menjetek, kit keressetek?
Szerencsére az egyik közösségi oldalon, van egy szuper ajak- és szájpadhasadék csoport, amely a sorstárs szülőket fogja össze. Rengeteg tapasztalatot, javaslatot olvashat az ember.
Végül így a csoporton keresztül jutottunk el ahhoz a doktorhoz, aki az I. sz. Gyermekklinikán praktizál. A doktor úrról csak szuperlatívuszokban tudok beszélni, mind emberileg mind szakmailag az egyik legjobb orvos, akivel a „pályafutásunk” alatt találkoztunk. Mindig törekszik az újításokra, speciális eszközöket használ a lehető legjobb eredmény elérésére. Emellett pedig két lábon jár a földön. Egyszer véletlenül összefutottunk vele az utcán. Telefonált de jelezte, hogy álljunk meg. Letette a telefont és rápillantott Lukácsra, megvizsgálta, hogy áll a műtét
után az ajka. A legjobb döntésünk volt, hogy őt választottuk Lukács orvosának.
Mikor megszülettek a fiúk, hogy fogadtátok a tényeket, melyek nem “csak” ajak hasadékról
szóltak?
Az az igazság, hogy az extrém koraszülés felül írta a dolgokat. Akkor már az nem számított, hogy az ajakhasadék mellé a szájpad is érintett lett, hanem hogy egyáltalán életben maradjanak a fiúk.
Hogyan dolgoztátok fel magát a koraszülést a férjeddel és Lukács nehézségeit a ráváró műtéti
sorozat kapcsán?
A koraszüléssel átkapcsol az ember agya. A fontos az volt, hogy a fiúk jól legyenek, hogy egyszer hazamehessünk a kórházból.
De a kórházi időszakban abszolút háttérbe szorítja magát az ember, és próbál erős lenni, hiszen a gyermeke is küzd az életben maradásért, akkor ő sem tehet mást. Szerintem ezt nem lehet igazán feldolgozni. Egy koraszülő mindig is koraszülő marad, mindegy hány éves a gyermeke. Nekünk november 17.-e (Koraszülöttek Világnapja), már nem csak egy nap a naptárban. Ilyenkor óhatatlanul feltörnek az érzelmek. A műtétekhez úgy álltunk hozzá, hogy szükséges, elfogadtuk, hogy ez lesz. A doktor úrnak meg annyira megnyugtató személyisége van, hogy teljesen nyugodt szívvel bíztuk rá Lukácsot a műtétek során.
Közben Szabinak sem lett egyszerű az élete, hisz ő meg shunt műtét előtt állt.
Igen, Szabi sajnos a szülést követően agyvérzést kapott, ami kamratágulatot okozott nála. Emiatt volt szükség a shunt beültetésére. Először ideiglenes shunt-öt kapott Debrecenben. Ezért őt le kellett szállítani, Lukács pedig maradt Budapesten.
Hogyan oldottátok meg a fiúk között a látogatást? Szabit másik városba szállították, másik
intézménybe a műtét miatt.
Mi körülbelül 2 hetet töltöttünk Szabival Debrecenben. Én vele voltam végig, addig a férjem volt az,
aki Budapesten tartotta a frontot. Munka előtt kora reggel és munka után még az utolsó látogatásra
be tudott menni Lukácshoz.
reggel bemehessen Lukácshoz, mert akkor még az apukák kizárólag egy alkalommal eset 6 órakor
mehettek be látogatni a koraszülötteket.
Ez így volt még régen, de ma már 0-24-ben van látogatás mindkét szülőnek. Szabi állapota hogyan
alakult a műtét után?
Szabi hamar regenerálódott, szuperül fejlődött, elhagyhatta az oxigént, és Debrecenből már az ún. hízlaldába a Péterfy kórházba kerültünk. Gyakorlatilag neki már csak híznia kellett, hogy hazamehessünk. Lukács kb. 2 hétre rá csatlakozhatott hozzánk.
Mennyi idő után kerülhettetek haza?
A fiúk nem kapkodták el, végül 3 és fél hónap után mehettünk végre haza. Ennyi hónapot kellett volna még egyébként a pocakban is tölteniük.
Ez nem kevés idő, ami alatt ti hihetetlen ügyesek és erősek voltatok végig! Lukácsnak, mikor volt az első műtétje és hogyan viselte?
Viszonylag későn 9 hónaposan került sor az ajakzáró műtétre, ami együtt történt a lágyéksérv műtéttel. Mert persze halmoztuk az élvezeteket, idő közben lágyéksérve is lett. Hihetetlen mit ki nem bírnak ezek a gyerekek. Igazi hősök… Mondhatjuk, hogy semennyire sem viselte meg.
Jelenleg hány műtéten van túl?
Jelenleg 3 műtéten van túl. Egy ajakzáró és egy lágyszájpad-záró műtéten, és egy dermoid ciszta műtéten, amit szintén a doktor úr műtött le az orráról. Még hátra van egy keményszájpad záró műtét egybe kötve a fogíny csontpótlásával.
Milyen fejlesztéseken vettetek részt és milyen hatással volt ez a fiúkra?
Ahogy hazaértünk a kórházból, gyakorlatilag már egy héten belül elkezdtük a Dévény tornát. Ez volt
az alap fejlesztés, e mellé jöttek be idővel a többi fejlesztések.
Írásunk folytatását itt olvashatod:
A cikket köszönjük a Babalansznak!
Ajánljuk még a témában:
Ajak- és szájpad hasadék esetében is segíthet a babamasszázs.
Itt láthattok egy kis ízelítőt a babamasszázsról: