Gyakori, hogy a nemrég szült édesanyák megmagyarázhatatlan okból szomorúságot éreznek, és emiatt talán szégyellik is magukat. De miért? Hiszen az életüknél is jobban szeretik a kicsit, akit végre a karjukban tarthatnak.
Szakértő: Zimmerer Anita pszichopedagógus
A kisbabás anya rossz hangulatát érzékelve sokan összeráncolják a homlokukat, hiszen nem illik szomorkodni, amikor az ember megkapja élete legnagyobb boldogságát. Az anyuka pedig küzd az érzéseivel, és nem igazán érti, mi lehet a baj vele.
Van magyarázat!
A várandósság állapotát egyszer csak felváltja a szülői lét. Az újdonsült helyzettel nagy felelősség jár, és ez hirtelen ijesztőnek tűnhet. Fizikailag és pszichésen is számtalan újdonság köszönt be az anyává vált nő életébe, melyeket értelmezni kell, meg kell tanulni kezelni. Így nem meglepő, sőt normális, ha a baba születése utáni első napokban-hetekben az anyuka kaotikusnak látja az őt körülvevő valóságot.
A környezet számára talán érthetetlen, hogy a boldog pillanatot váratlanul egy sírós követi, hogy az új anyuka ingerlékennyé válhat, elkeseredhet. Felbukkanhat nála valamennyi érzelem, amit csak ember átélni képes. Ezt az állapotot nevezik „baby blues”-nak.
A hangulatváltozások magyarázata az, hogy a terhesség alatt nagy mennyiségben felhalmozódott ösztrogén és progeszteron hormonok szintje a baba megszületésekor hirtelen lecsökken, a testnek ráadásul meg kell küzdenie a kialvatlansággal és a fizikai fáradtsággal is.
Nem rossz anya tehát az, aki szülés után lelki hullámvasúton ül, és egészen biztos, hogy ettől nem szereti kevésbé a gyermekét!
Mi lehet a megoldás?
Ha valaki újdonsült édesanyaként hasonló tüneteket tapasztal, próbáljon a lehető legjobban vigyázni magára! Táplálkozzon egészségesen, pihenjen, amennyit csak tud a kicsi mellett. A megfelelő étkezés és a kielégítő(bb) pihenés csökkentheti a szomorúságérzést.
Az anya fogadja el férje, párja, hozzátartozói segítségét a szülés utáni napokban. Ha megteheti, nyugodtan hagyja családtagjaira a mindennapi teendők elvégzését. Más is képes bevásárolni és takarítani, főzni! Amíg az anya zuhanyozik vagy szundít, engedje, hogy egy megbízható hozzátartozó vagy barát vigyázzon a babára. Ha a pici alszik, próbáljon ő is bóbiskolni. Támogató közeg esetén érdemes megosztani a problémákat a családtagokkal vagy más kisbabás anyukákkal; ez is segíthet az új ingerek hatékonyabb feldolgozásában. Nem szabad elfeledni: nagyon sokan átélték már ugyanezt!
Ha a tünetek 2 hétnél tovább is fennállnak, érdemes orvostól tanácsot kérni, aki megállapíthatja, kizárható-e a szülés utáni depresszió. A postpartum depresszió kezelést igényel! A megoldáshoz ez esetben kognitív viselkedésterápia, gyógyszeres terápia vezethet.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.