Jó esetben semmiféle edényre és eszközre nincs szüksége a szoptatott babának.
A felesleges eszközhasználatot, például a nyugtatócumit, érdemes elkerülni.
A cumi a legszennyezettebb eszközök közé tartozik. A pajzs és a szopóka közötti résben megtapadó tej és szervesanyag maradványok kiváló táptalajnak bizonyulnak sokféle kórokozó, köztük a szájpenészért felelős gombák számára is.
Káros gyakorlat lenyalogatva visszaadni a babának a leejtett cumit: a felnőttek szájában több százféle baktérium él, köztük azok is, amelyek a szuvasodásért felelősek. Ha cumit használsz, sterilizáld napi rendszerességgel és havonta cseréld újra. Egy nemrégiben végzett vizsgálat megdöbbentő eredményre vezetett: tíz használatban levő cumi közül öt könnyen, öt súlyosan szennyezett volt sztafilokokkusz aureusz és klebsziella pneumonié baktériumokkal valamint gombával, összességében pedig több, mint negyven féle bakériumot sikerült kimutatni a vizsgált mintákat. Még a vadonatúj, gyári csomagolású cumik sem bizonyultak baktérium mentesnek!- állapította meg Thomas Glass, az Oklahoma State University kutatója.
Időre született csecsemőknél elég az eszközök, például mellszívó alkatrészek, cumisüveg minden használat utáni mosószeres elmosása, leöblítése, majd napi egyszeri hősterilizálása, a legegyszerűbben két perces forralással, fazékban. A vegyi fertőtlenítés nem ajánlott azoknál az eszközöknél, amiket a baba etetéséhez használsz, hiszen felmerülhet, hogy a fertőtlenítőszer maradványai az edényen maradnak.
Az alapos kéz mosás nagyon fontos, de kéz fertőtlenítésre otthoni környezetben nincs szükség, csak a fenti felsorolásban szereplő információkat vedd figyelembe ezzel kapcsolatban.
A cumizás témájáról itt olvashatsz még részletesebben a HelloBaby!-ben:
Cumi és ujjszopás, valamint a fogak
Cumizavar
Nyomós érvek a cumi ellen
A cumi a legszennyezettebb eszközök közé tartozik