Anyaként számtalan esetben kerülünk válaszút elé. De vajon mindig képesek vagyunk tudatos és felelős döntést hozni? Vannak helyzetek, mikor a reklámok és a társadalmi sztereotípiák nyomására már fel sem merül bennünk, hogy létezik a megszokottól eltérő lehetőség is. Előfordul, hogy anélkül sodródunk egy útra, hogy módunk lett volna mérlegelni az ezzel járó következményeket.
Szerző: Dr. Zeller Zsófia fogorvos, fogpótlástan és konzerváló fogászat szakorvosa
A csecsemők életben maradásához elengedhetetlen, elemi ösztön a szopás. A születés utáni első két órában az újszülöttek képesek önállóan eljutni az édesanyjuk mellbimbójához és szopizni.
A cumi jelképpé vált
Ma a reklámipar azt sugallja, hogy nincs baba cumi nélkül. Sokszor már a babaváró csomagban is cuki kis játszócumik várják az anyukát, a gyártók a játékbabákat eleve cumival csomagolják, így sokan már a kórházban cumit adnak az újszülöttek szájába.
A mai cumi kínálat is szélesebb mint valaha. Mind anyagában, mind formájában és méretében a legváltozatosabb eszközök közül választhatunk. A legtöbb csomagolás pedig magabiztosan hirdeti: a gyártók gondosan tesztelték, hogy a babák egészségét nem károsító terméket kínálnak.
A kutatási eredmények alapján azonban továbbra sem tarthatjuk teljesen veszélytelennek a cumi használatot.
Cumizás fogorvos szemmel
Fogorvosként gyakran találkozom olyan gyermekkel, akinek a fogai szopási igénye helytelen kielégítése miatt kóros helyzetben, torlódva bújnak ki, nehezítve tisztíthatóságukat és növelve a fogszuvasodás, fogágybetegség kialakulásának kockázatát.
Ezekben az állapotokban a fogak vagy egyáltalán nem érintkeznek egymással (ez az úgynevezett elülső vagy oldalsó nyitott harapás), ellehetetlenítve a normális rágást és megnehezítve a hangok formálását, vagy rendellenes módon, fordított helyzetben érintkeznek (keresztharapás), ami a rágás hatékonyságának csökkenését, a fogakra nehezedő rágónyomás kóros eloszlását és korai fogágybetegség kialakulását okozhatja.
Ezeken a jól ismert fogazati eltéréseken kívül még számos olyan funkció kialakulására lehet befolyással a cumihasználat, amire önmagában a formai kialakítás vagy az anyag megválasztása nem ad megoldást. Tehát mielőtt bárki teljesen veszélytelen eszközként gondolna a cumira, vegyük sorra, milyen nem várt következményei lehetnek használatának.
Mi történik szopizáskor?
Szoptatás közben az ajkak kifelé fordulva képeznek vákuumot az emlőbimbót körülvevő bimbóudvaron, míg a rugalmas bimbó megnyúlva a száj üregében pontosan olyan alakot ölt, ami kitölti a kemény és lágyszájpadlás valamint a nyelv alkotta üreget. A nyelv lágyan öleli körbe a bimbót, hegyén U alakot formálva, míg a nyelvhát hullámzó mozgása a tej megindulását serkenti. A tej megjelenésekor a folyadék rögtön a lágyszájpad-garat határára kerül, ami reflexes nyelést, majd szájnyitást eredményez. Ez a finoman összehangolt mozgássor már sokban hasonlít a későbbi nyelés mechanizmusára. A szájkörüli izmok, a szájnyitást és zárást végző koponya- és nyakizmok, a nyelv és a állkapocs egyaránt erősödnek, a baba megtanulja összerendezni a nyelv és az állkapocs mozgásait.