Vajon milyen tisztaságra van szükség a baba körül? Mindent fertőtleníteni kell körülötte? Annyit biztosan tudunk, hogy a végletek egyaránt kedvezőtlenek. Nézzünk körül a lakásban, a baba körül, melyek a tisztaság szempontjából legkritikusabb helyek!
Szerző: W. Ungváry Renáta
Egy kis kosz nem árt
Sem a túlzásba vitt sterilitás, sem a koszos, elhanyagolt lakás nem tesz jót a kicsiknek. Elegendő, ha rendszeres takarítással eltüntetitek a lakásból a látható koszt, de nincs szükség a felületek fertőtlenítőszeres tisztítására – a kivételeket alább felsoroljuk.
Azokon a helyeken viszont, ahol élelmiszereket, nyers húst, földdel szennyezett zöldségeket, gyümölcsöket tartasz, fokozott a kockázata annak, hogy valóban veszélyes kórokozók szaporodnak el.
Gócpontok a lakáson belül
Nem is gondolnád, hogy a legnagyobb baktérium sűrűség nem a WC-n, hanem a következő helyeken várható:
Mosogatószivacs Naponta két percig mikrózd forró vízbe téve, kéthetente cseréld le.
Konyhapult Naponta töröld tisztára erre a célra szolgáló tisztítószerrel, hetente egyszer fertőtlenítsd!
Konyhai mosogató Célszerű minden nap tisztára törölni tisztítószerrel, és hetente egyszer fertőtleníteni.
Kapcsolók, gáztűzhely kapcsolók, kilincsek Hetente egyszer mosd le és töröld át fertőtlenítő szerrel
Vágódeszka Minden használat után súrold le forró vízzel, mosogatószerrel. Használj külön deszkát a húshoz és a zöldségekhez!
Törölközők A kéztörlőt naponta cseréld, ha sokan vagytok, akkor naponta többször is. Jó alternatíva a papír kéztörlő.
Kávéfőző víztartálya A baktériumok, penészgombák kedvelik a nedves, sötét helyeket! Havonta egyszer végezz citromsavval vagy ecettel vízkőmentesítést. Hagyd kiszáradni a tartályt használat után!
Fogmosópohár Hetente egyszer tedd bele a mosogatógépbe!
Csap Hetente egyszer töröld át fertőtlenítő szerrel is!
Kutya, macska etetőedény Rendszeres mosogatása szükséges és fontos, heti egyszeri fertőtlenítés javasolt.
Kell vasalni a baba ruháit?
Vasalásra legfeljebb esztétikai okokból lehet szükség. A szokásos mosógép programok kellőképpen tisztára varázsolják a csak ágyban fekvő baba ruhácskáit. Öblítőszert azonban ne használj a kellemes illat érdekében sem: maradványai a ruhában maradnak és közvetlenül érintkeznek a baba bőrével.
A babaedények és a cumi fertőtlenítése
Jó esetben semmiféle edényre és eszközre nincs szüksége a szoptatott babának. A felesleges eszközhasználatot, például a nyugtatócumit, érdemes elkerülni.
A cumi a legszennyezettebb eszközök közé tartozik. A pajzs és a szopóka közötti résben megtapadó tej és szervesanyag maradványok kiváló táptalajnak bizonyulnak sokféle kórokozó, köztük a szájpenészért felelős gombák számára is.
Ha cumit használsz, sterilizáld napi rendszerességgel és havonta cseréld újra. Egy nemrégiben végzett vizsgálat megdöbbentő eredményre vezetett: tíz használatban levő cumi közül öt könnyen, öt súlyosan szennyezett volt sztafilokokkusz aureusz és klebsziella pneumonié baktériumokkal valamint gombával, összességében pedig több, mint negyven féle bakériumot sikerült kimutatni a vizsgált mintákat. Még a vadonatúj, gyári csomagolású cumik sem bizonyultak baktérium mentesnek!- állapította meg Thomas Glass, az Oklahoma State University kutatója.
Vegyszerrel ne!
Időre született csecsemőknél elég az eszközök, például mellszívó alkatrészek, cumisüveg minden használat utáni mosószeres elmosása, leöblítése, majd napi egyszeri hősterilizálása, a legegyszerűbben két perces forralással, fazékban. A vegyi fertőtlenítés nem ajánlott azoknál az eszközöknél, amiket a baba etetéséhez használsz, hiszen felmerülhet, hogy a fertőtlenítőszer maradványai az edényen maradnak.
Az alapos kézmosás nagyon fontos, de kézfertőtlenítésre otthoni környezetben nincs szükség, csak a fenti felsorolásban szereplő információkat vedd figyelembe ezzel kapcsolatban.
Fontos! – Kórházban
Koraszülött és beteg kisbabák esetében, kórházi környezetben az itt leírtaknál szigorúbb tisztasági intézkedésekre lehet szükség. Ebben az esetben kövesd az orvos utasításait. Jól teszed, ha viszel magaddal a kórházba hősterilizálásra alkalmas speciális zacskót, ezt mikróban használhatod, majd a vizet kiöntve belőle, tárolásra is alkalmazhatod. Kézfertőtlenítéshez a kórház biztosít megfelelő oldatot. Ezt használd az ottani előírások szerint.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról