A testet érő természetes fénynek -és sötétnek- szerepe lehet a fogamzás folyamatában. Kutatások szerint a fényterápiák kedvezően befolyásolhatják a megtermékenyülést. Gondoltad volna?
Óra indul!
A praktikus életmód-változtatást akár már ma is (vagy ma éjjel) elkezdhetjük, pláne, ha éppen babát tervezünk, és fontos, hogy reproduktív rendszerünk pontossággal és egészségesen működjön.
Télen különösen oda kell figyelnünk arra, hogy kihasználjuk, amit lehet: sem friss a levegőből, sem a fényből nem jutunk elegendőhöz. Ám, ha például délben van pár napsütéses óra, menjünk el sétálni!
- Itt a reggel, sétára fel!
Reggelente menjünk ki a szabad ég alá, és sétáljunk egy nagyot, így testünk tudtára adhatjuk: eljött a reggel, indul a nap. - Pihentesd belső órádat!
Próbáljunk rendszeres életritmust tartani, meghatározott időben lefeküdni és felkelni. Családalapítás idején lehetőleg kerüljük a több időzónán áthaladó repülőutakat, ha tehetjük ne vállaljunk munkát különböző műszakban. - Kapcsold ki este a (kék) fényt!
Ez annyit tesz, hogy az esti órákban ne nézd a számítógéped, telefonod, sőt, a legjobb ha tévézés helyett olvasol. Ha késő este mesterséges (kék) fénynek tesszük ki magunkat, az késleltetheti a melatonin hormonok felszabadulását.
Miért baj ez?
Mert a melatonin (a „sötétség hormonja”) irányítja az alvási ciklust, azaz a pihenést, regenerálódást, befolyásolja többek közt az immunsejtek képződését és működését, valamint a nemi hormonok termelését. Az éjszaka is világító lámpa már önmagában is gátolja a melatonin termelődését – ezért ha tehetjük, sötétben aludjunk, és a kék fényt (elektronikus eszközöket) lefekvés előtt már ne nézzük, korábban pedig például képernyőszűrővel minimalizáljuk.
A témában ajánljuk még: