Az úgynevezett alacsony hatásfokú életmód egyik alapja a csomagolásmentes vásárlás. Sokaknál ez hozza meg a kedvet a fenntarthatóság támogatásához, hiszen a bevásárlás mindennapjaink része. Ám sokszor bele se gondolunk, hogy mennyire egyszerű – lenne – a felesleges csomagolás nélkül beszerezni a legalapvetőbb élelmiszereket.
Szerző: Földi Barbara élményalapú oktatástervező, társadalmi vállalkozó
A tanácsadások és műhelymunkák során szoktam javasolni: a legjobb, ha a konyhában kezdjük el a váltást, mert ott bizonyára gyakran fordulunk meg. A csomagolásmentességhez mint szolgáltatáshoz elég könnyen hozzá tudunk jutni, akár vidéken is (nagyobb városokban), hiszen egyre több helyen nyílnak csomagolásmentes boltok. Azért is tartom nagyszerű lépésnek a csomagolásmentes vásárlást akár kezdőknek is, mert nem kerül többe (sőt!), mint egy átlagos bevásárlás, valóban a hulladékcsökkentésről szól és interaktív.
Az én nagyobbik fiam négyévesen már nem egyszerűen csak szemlélője, hanem aktív résztvevője az ilyen bevásárlásoknak. A kétéves kisebbiket egyelőre még a pakolgatás köti le. Szeretem, hogy ez családi program lehet és mindenki választhat is, mit vegyünk.
Tévhitek a csomagolásmentes megoldásról
Sokan hiszik – tévesen – hogy a csomagolásmentes boltok sokkal drágábbak.
Van, aki attól tart, hogy nem kap pontos információt az áruról és arról, honnan származik. Valójában a termékeket a hatályos magyar jogszabályok szerint kell kihelyezni és tárolni. Ez a csomagolásmentes boltokra ugyanúgy vonatkozik, mint bármely másikra, csak a megoldás lehet a megszokottól eltérő. A lejárati időt és a származási helyet a kihelyezett tárolón kell feltüntetni. Az összetevőkről a boltban részletes tájékoztatást tudnak adni az ott dolgozók. Egyesekben felmerülhet a kérdés: „Biztosan tiszták a polcokon lévő tárolóedények? Mivel szedhetem ki belőlük a termékeket?”
Mind az edényeket, mind a szedőkanalakat rendszeresen tisztítják. A szedőkanalakat naponta többször, a tárolókat pedig mindig, amikor kiürülnek. Sok bolt éppen azért választ kisebb tárolókat, hogy fokozott higiéniát tudjon biztosítani. Minden szedőkanalat csak egyszer lehet felhasználni, egyféle termékhez, utána a kihelyezett tárolóba kell tenni, ahol a személyzet gondoskodik a tisztításáról.
Igen ám, de a csomagolásmentes üzletben nem tudok mindent beszerezni és emiatt több helyre kell majd mennem – gondolhatják egyesek.
A nagyobb boltokban tejtermékek vásárlására is lehetőség van.
Mit lehet kapni a csomagolásmentes boltokban?
Amit mindenki tud, az az, hogy száraz élelmiszereket kínálnak: tésztaféléket, liszteket, cukrokat, különféle sütőipari termékeket (például sütőport, zselatint), de a magvak és az aszalványok tárháza is kimeríthetetlen. Emellett sok helyen van kimérhető szálas tea, illetve kávé, amit helyben lehet megdarálni, ezenkívül gyakran
szerepelnek a kínálatban fűszerek. Lehet kapni olajokat is – a legtöbbször olíva-, illetve napraforgóolajat, de egyre több helyen szerezhető be kimérve lenmag- és tökmagolaj, valamint ecet. Ami sokakat meglep, hogy tisztítószereket is éppúgy lehet kapni, mint mosó- és mosogatószert, öblítőt vagy vízkőoldót. Számos csomagolásmentes boltban hozzáférhetők higiéniai és szépségápolási termékek – például sampon, szappan, krémtusfürdő. Amennyiben a helyiség mérete engedi, olyan eszközöket is tartanak a boltosok, amelyek a hulladékmentes életmód kialakítását segítik – például fatányérokat és evőeszközöket, kulacsokat és tárolóedényeket.
Csomagolásmentes vásárlás, lépésről lépésre
Hogyan is néz ki egy csomagolásmentes bevásárlás? Mindenekelőtt: meglepő módon nem a boltban kezdődik. Az első lépése ugyanis az, hogy tudatos vásárlóként összeírjuk, mire van szükségünk és összekészítjük hozzá a megfelelő tárolóedényeket, papírzacskókat, attól függően, mit szeretnénk vásárolni. Van, aki úgy szeret nekiindulni (ilyen vagyok például én is), hogy egyből a kiürült dobozt, üveget viszi magával és tölti tele a boltban, és van, aki jobban szereti otthonának nyugalmában elrendezgetni a vásárolt holmikat. Amennyiben úgy tévedünk ilyen boltba, hogy nincs nálunk tároló, akkor sem kell izgulnunk, mert a legtöbb helyen erre az eshetőségre is fel vannak készülve. Megtölthetünk frissen mosott befőttesüvegeket vagy vehetünk újat. Ha egyik sem tetszik, akkor általában akad kihelyezett papírzacskó is, amibe az áru kerülhet. Amennyiben valamiféle folyadékot szereznénk be és van üres, tiszta flakonunk, üvegünk, érdemes magunkkal vinnünk.
Amikor megérkezünk, az első feladatunk az, hogy lemérjük az edényeinket, amelyekben az árut elvisszük majd, hiszen csak a terméket veszik figyelembe a fizetéskor, a teljes súlyból a tárolóét levonják. Ezután már csak az van hátra, hogy megtöltsük az edényeinket a kiválasztott árukkal és már vihetjük is a kasszához. Igazi élmény, ráadásul környezetkímélő megoldás – szeretettel ajánlom mindenkinek!
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP