Az epilepszia egyik leglátványosabb tünete az akár teljes testet érintő izomgörcsök kialakulása. Terhesség esetén éppen ez az egyik tényező, ami gondot okozhat, hiszen rosszul esni önmagában is kockázatos. De az epilepszia kezeléséhez szedett gyógyszerek mennyisége és milyensége sem elhanyagolható tényező.
Szerző: Szabó Nikolett
Az epilepszia nem egyfajta konkrét betegség, hanem neurológiai betegségek gyűjtőneve. Olyan működési zavarról van szó, melynek során elektromos túlműködés alakul ki az agyban. Nevezetesen: az idegsejtek az agykéregben vagy annak egy részében egyszerre „sülnek ki”, ezek a kisülések pedig létrehozzák az epilepsziás tüneteket. Ezek lehetnek tudatzavarok, eszméletvesztések, izomgörcsök, de jellegzetes tünet a zavartság is.
Legtöbbször magát a várandósságot sem befolyásolja jelentősen az epilepszia, viszont magát az epilepsziát időnként befolyásolja a terhesség. Jó hír, hogy az epilepszia önmagában nem indok a császármetszésre, lehet hüvelyi úton szülni. Nem gyógyítható betegségről van szó, amely azonban gyógyszerrel jól kezelhető – ennek segítségével a betegek rohammentessé válhatnak.
Miért veszélyesek az epilepsziás rohamok?
Az epilepsziának alapvetően két fajtája van, az egyik a parciális, azaz részleges roham, a másik a generalizált, azaz mindkét agyféltekét érintő. A különböző tünetek és rohamok közül a legismertebb az úgynevezett grand mal vagy tónusos-klónusos roham. Ez generalizált jellegű: akit érint, az eszméletét veszti, összeesik, a testén izomrángások haladnak végig, vagyis az egész agyat érinti az elektromos túlműködés. A roham végeztével a beteg gyakran elalszik, zavart, nem emlékszik arra, mi történt vele. A legnagyobb gondot roham közben az eszméletvesztés és az izomgörcsök okozhatják, mert ilyenkor akár rosszul lehet esni, töréseket, koponyatörést lehet szenvedni, el lehet harapni a nyelvet.
Közrejátszhat benne az is, hogy az epilepszia elleni gyógyszerek szintje csökken a vérben. Az alváshiány vagy alvászavar is növelheti a rohamok számát. Nagyobb kockázatot jelentenek az említett, teljes agyat és testet érintő rohamok okozta sérülések. Eséskor akár a hasat is ütés érheti, egy lépcsőzés vagy főzés közben kialakult rohamnak is nagyon rossz végkimenetele lehet. Egy szerencsétlen esés a baba sérüléséhez, a méhlepény korai leválásához vagy akár vetéléshez is vezethet.
Érdekes módon, ha a fogantatás előtt 9 hónapon át nem volt görcsrohama a kismamának, akkor kisebb az esélye annak, hogy a terhesség alatt alakuljon ki ilyen.
Várandósság és epilepsziagyógyszerek
A terhesség alatt szedett epilepszia elleni szerek, az úgynevezett antiepileptikumok (AED-ek) a fejlődő baba számára elsősorban a veleszületett fejlődési rendellenességek vagy születési rendellenességek kockázatát növelhetik meg. Ezt fokozza az, ha nem csak egyféle ilyen szert szed a kismama. Az orvosi ajánlások szerint a súlyos születési rendellenességek rizikóját csökkenti, ha a várandós kismamák folátot szednek, emellett szintén hasznos lehet a szelén és a cink.
Mindenképpen konzultálni kell a neurológus kezelőorvossal, ha várandósságról van szó. Megeshet, hogy másfajta gyógyszert kell szedni, mint a terhesség előtt, esetleg más adagban. Az epilepszia elleni gyógyszerszintet a terhesség alatt és a szülés után is ellenőrizni kell. Az AED-szintek csökkennek a terhesség alatt, mindenkinél más-más mértékben, emiatt az adagolás módosítására lehet szükség. Mivel az AED-szintek a szülés után megemelkednek, a szülés utáni időszakban is vizsgálni kell a vérképet a mellékhatások minimalizálása és elkerülése érdekében.
Vajúdáskor is, szüléskor is okozhat gondot a roham
A legtöbb epilepsziában szenvedő nő probléma nélkül szüli meg gyermekét. Szülés közben nem gyakran fordulnak elő rohamok. Ha vajúdás közben mégis roham alakul ki, azt gyógyszer intravénás beadásával le lehet állítani. Azonban ha a roham hosszú ideig tart, akár császármetszést is javasolhatnak az orvosok.
Ha már itt a baba
Ha gyógyszerszedéssel teljesen ki lehet is küszöbölni az epilepsziás rohamokat, érdemes óvatosnak lenni az újszülött babával. A szoptatást nem zárja ki az AED-ek szedése, de érdemes szoptatás után bevenni a gyógyszereket, hogy csak azután emelkedjen az AED-szint. Az orvosok gyakran javasolják, hogy AED- szerek szedésekor a baba születése után kapjon K-vitamint, és nem árt, ha az anyuka is szed ilyet a terhessége utolsó hónapjában. Esetleg megfontolandó, hogy a babát ne pelenkázóasztalon, hanem az ágyon vagy a földön tegye tisztába, lássa el az epilepsziás szülő – hogy a baba védve legyen a nagyobb eséstől, ha esetleg rohamra kerül sor.
Amire még figyelni kell
A vérkép és az AED-szintek figyelése miatt rendszeres vérvétel ajánlott. Fokozottan oda kell figyelni az elegendő pihenésre, a stresszmentességre, hogy ne növeljük a rohamok kialakulásának kockázatát. A megfelelő vitaminok bevitele, a dohányzás, az alkohol kerülése ugyancsak kiemelten fontos!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!