A szabadidő gondtalan eltöltése, a vízparti vagy aktívan eltöltött nyári vakációk szorosan egybeforrtak a napozással. A napfényben eltöltött idő jót tesz a léleknek és a testnek is, elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin szintézishez, valamint a hangulatjavító pozitív hatása is közismert.
Szakértő: Dr. Szegedi Anna bőrgyógyász szakorvos
Ha fényvédő szert használunk, melyek a választás főbb szempontjai szoptató nők és várandósok számára?
A klinikailag bevizsgált, patikában kapható fényvédő szerek számos biztonságossági vizsgálaton esnek át. Az európai és amerikai gyógyszerfelügyelet is igen biztonságosnak, jól tolerálhatónak nyilvánította a használatukat, ezért terhes és szoptatós édesanyák is biztonsággal alkalmazhatják ezeket a fényvédőket. Ügyeljünk arra, hogy a szoptatás ideje alatt a készítményt a mellekre ne kenjük, helyette érdemes inkább ruházatot viselni, vagy az árnyékba húzódni.
És a babákat is bekenjük?
Kisbabák esetében fontos tudni, hogy sajnos egyetlen gyártó sem készít olyan fényvédő krémet, amit hat hónapos kor alatt lehet használni, mivel a picik bőre nagyon érzékeny, és nem tolerálja a fényvédőket.
Hat hónapos kor felett is érzékeny a babánk bőre, viszont már használhatunk speciális, illat- és parabénmentes, SPF 50 faktoros krémeket.
Vannak, akik aggódnak, hogy a túl sok fényvédő használata esetleg bőrdaganat kialakulását okozhatja. Igaz ez?
Egy ausztrál kutatás kimutatta, hogy ennek pont az ellenkezője az igaz.
Mit érdemes tudni a “természetes” napvédőkről, mint például a sheavajról, kókuszolajról és ezek kombinációiról?
Ezek a szerek sajnos nem biztosítanak megfelelő védelmet, sem az UVA sem az UVB sugárzással szemben. Sőt, paradox módon még segítik is a káros sugarak mélyebbre jutását a bőrben.
Mi ennek az oka?
A magyarázat az, hogy a bőrünknek is van egy kevés fényvisszaverő képessége, amit a felhám rétege biztosít. Azonban, ha ezt bekenjük olajjal, akkor még ezt a kevés fényvisszaverő képességet is elvesszük a bőrünktől. Jobb ezeket a szereket a napozás utánra hagyni, mert kellemes bőrnyugtató és ápoló tulajdonságuk van, viszont megfelelő fényvédelmet sajnos nem biztosítanak.
Mit tehetünk, hogy megfelelő legyen a D-vitamin ellátottságunk?
A jelenlegi álláspont szerint a felnőtteknek szájon át, ősztől tavaszig, átlagosan 1000 NE (nemzetközi egység) D-vitamint érdemes fogyasztani. A gyermekek számára pedig, 3 éves korukig, napi 400 NE D-vitamin adása ajánlott. Így nyáron, óvatos napozás mellett, nem alakul ki D-vitamin hiány és a bőrünket sem tesszük ki túlzott fénykárosodásnak.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról