A család apraja-nagyja egy jól sikerült nyaralás vége felé boldog, vidám, kiegyensúlyozott. Akkor mégis hogyan lehetséges, hogy amint betettük a lábunkat az otthonunkba, gyakran jön a hiszti, az összeveszés és a kiabálás?
Szerző: Kovács-Mihócza Orsolya blogger, Barangoló család
Sokak legjobban várt időszaka minden évben a családi nyaralás. Kis vagy nagy család, mindegy, csak menjünk, utazzunk, legyünk máshol, mint az otthonunk és a megszokott környezetünk! Készülünk, pakolunk, hosszú órákat töltünk az utazással, majd csodás tájakon élményeket gyűjtünk, jó esetben valamennyit ténylegesen pihenünk is…
A nyaralás sem mindig pihentető
Az utazás, akárhogy nézzük is, fárasztó lehet – különösen kisgyerekekkel. Az idegen környezetben állandóan résen vannak a szülők: biztonságos ez? Hol kell figyelnem a gyerkőc testi épségére? Mit szabad és mit nem? Mit ehet és mit nem? Hol egyen a család? Beférünk ebbe az étterembe, lesz szabad asztal? Ki tudjuk fizetni? Jó a szállás? Nyikorog a padló? Tudunk aludni? Nincs túl meleg, nem fázunk? Van szúnyogháló? Messze a strand? Be vagy kenve naptejjel? Gyalog menjünk? Mennyi nem megszokott döntési helyzet! Hány és hány szálláson ébredtem hullafáradtan, mert nem aludtam a szúnyogok miatt, majd mikor becsuktuk az ablakot és levadásztuk őket, az állott levegőben, csukott ablakok mellett a hőségben is képtelenség volt aludni. És ez így ment 5 napon át. Volt, hogy azért érkeztünk haza kimerülten, mert a gyerekek a teljes nyaralás alatt „gondoskodtak” arról nem alvásukkal, nyűgösségükkel, hogy mi semmit, de tényleg semmit ne tudjunk pihenni. És igen, még a legpihentetőbb nyaralás után sem fáklyásmenet a hazaérkezés a kisgyerekes szülők számára.
Posztvakációs örömök és stressz
Van abban öröm, amikor hazaérkezünk. Üres otthonunk szinte visszavár. Egy-két hét, adott esetben még hosszabb időnyi távollét után másként tekintünk azokra a belső terekre, amelyek az év többi napján természetesen vesznek körül bennünket. Belépéskor a gyerekeket is megcsapja az ismert környezet látványa, illata, hangulata. Tapasztalataim szerint ilyenkor úgy tudnak örülni egy-egy régi játékuknak, mintha éppen akkor kapták volna meg, és olyan elmélyülten tudnak játszani a korábban megunt, eldobott kacatokkal, mint azelőtt soha.
De mi vár minket szülőként, amikor hazaérünk? Tennivaló. A háziállatokról, ha vannak, újra gondoskodni kell. A kert, ha van, ismét gondozást igényel, ráadásul távollétünk alatt jól el is gazosodott a veteményes, megnőtt a fű, lerohadt a termés (saját élmények). A bőröndöket, táskákat ki kellene üríteni. A nyaraláson vásárolt újdonságoknak helyet kell találni. Gyorsan enni is kellene valamit, de üres a hűtő!
Bevált praktikák a békés megérkezésért
Elmesélem, mi segített nekem néhányszor, hogy könnyebb legyen visszarázódni a hétköznapokba. Egy előrelátó ötlet: a szennyes ruha rendszerezése a szálláson, az utolsó napok egyikén. Nem utolsó este, amikor rituális sétákat teszünk, búcsúzunk a tájtól, a kedves helyektől, a tengertől. Valamikor egy „üresjáratban” gyorsan szétdobálom színes kupacokra a felgyűlt szennyest, és fejben megtervezem, mit rakok be majd első körben otthon a gépbe. Még jobb, ha van a szálláson mosógép, mert akkor már ott is lehet mosni, és tiszta ruhákat hozhatunk haza.
Hazafelé érdemes beugrani egy pékségbe vagy pizzériába, esetleg ételt időre házhoz rendelni, hogy az otthoni első étkezést biztosítsuk, és ne legyen mindenki morcos azért, mert nem jutott időben táplálékhoz.
A gyerekekben érdemes tudatosítani, hogy hazaérkezünk, hamarosan a saját ágyukban alhatnak, a szeretett játszóterükön játszhatnak! A jól ismert textilek érintése és kényelme, a régi barátokkal folytatott játék a bevált játszóhelyeken, a mindennapokból ismert környezet segít, hogy újra visszazökkenjenek a szokásos rutinba. Mert mi az, ami a szülők szerető jelenlétén és a megszokott tárgyakon kívül igazi biztonságot ad a gyermekeinknek? Az időbeosztás állandósága, amiből tudják, mi után mi következik.
Egy nyaralás alatt nemcsak a tartózkodási helyünk, hanem az időérzékünk is teljesen megváltozik! Segítsük a gyerekeinket, hogy minél előbb visszakaphassák a saját hétköznapjaikat.
Nyugalmas órákra is szükség van
Akármilyen furcsán hangzik, az eseménydús nyaralást a felnőtteknek is fel kell dolgozniuk és ki kell pihenniük. Személyes megfigyelésem, hogy egy nagy koncentrációt és figyelmet igénylő kisgyerekes nyaralás után, amihez sokat kellett adnom magamból, semmire sem vágyom jobban, mint egy kis magányra, némi saját időre. Ha ezt sehogy sem tudom kiszorítani, ideges leszek, frusztrált és rosszkedvű. Ezért a hazaérkezés napján – akár házi vagy kerti munkával – kicsit elvonulok. Ha tehetem, a következő napokon is elmegyek számomra nyugalmat adó helyekre.
Ha van rá mód, nyaralás után érdemes 1-2 napra nagyszülők, rokonok, barátok segítségét kérni, vagy váltva megoldanunk a társunkkal, hogy ezek a mini elvonulások megvalósulhassanak.
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.