Decemberben még az igazán odafigyelő családokban is: a Mikulás csomagtól a karácsonyi ünnepi süteményeken át, a fáról lecsent szaloncukorig szinte folyamatosan cukros dolgokat eszünk. Sok családban egész évben jellemző a rendszeres -napi szintű – édesség evés. Érdemes hetente pár napot beiktatni, amikor az étkezéseken túl csak gyümölcsöt fogyasztunk, édességet nem!
Szerző: HelloBaby magazin
Kellenek a süti-mentes napok
Jellemzően – általában is – jóval több cukrot esznek ma a gyerekek (és a felnőttek is), mint az egészséges volna. A túlsúlytól az inzulin rezisztencián át a szív-és érrendszeri megbetegedésekig több dologért is felelős a cukorfogyasztás.
Mi mindenért káros sok a cukor bevitel?
• A magas szénhidrátbevitel növeli a koleszterin- és vérzsírszintet. Növekszik az úgynevezett „rossz” koleszterin (LDL) szintje, a „jó” koleszterin (HDL) pedig csökken.
• A túlzott cukorfogyasztás hatással van a hangulatunkra is, lehangoltabbá, fáradékonyabbá tesz.
• A rostokban szegény, magas szénhidráttartalmú, sok cukrot tartalmazó étrend a puffadásos panaszok gyakoriságát is növeli.
• A szájüregben a magas cukortartamú ételek, italok, cukorkák és nyalókák korai fogszuvasodást okoznak, ezért ezek fogyasztása lehetőség szerint kerülendő.
Amit szem előtt kellene tartanunk:
A napi maximális cukorfogyasztás mértékéről az Amerikai Szív Szövetség (American Heart Association- AHA) tett ajánlást, ők az óvodás- és kisiskolás korban 3-4 teáskanál, tizen- és huszonéveseknek 5-8 teáskanál mennyiséget tartanak elfogadhatónak. Az ajánlás szerint a nők naponta legfeljebb 6 teáskanálnyi cukrot fogyaszthatnak élelmiszerekben és italokban, a férfiak esetében a megengedett határ 6- 8 teáskanál.
Akkor inkább édesítőszert?
Az édesítőszer fogyasztása gyermekeknek nem ajánlott! Hosszú távú hatásukról még nincs elegendő ismeretünk. Kivételt képeznek azok az esetek, amikor a gyermek fruktóz-intoleranciás vagy diabéteszes, inzulinrezisztens. Ez utóbbi esetekben a táplálkozást kialakító orvos és dietetikus tesz javaslatot az édesítés megfelelő módjára. Előfordulhat, hogy a gyermek véletlenül eszik egy diétázó családtag édesítőszert tartalmazó ételéből – ez természetesen belefér. De rendszeres használatuk kerülendő.
A dietetikus tanácsai:
Természetesen az elhízásért nem csak a cukorfogyasztás a felelős, de tény, hogy jelentős szerepe van benne, különösen a fejlett országokban.
Szülőként figyeljünk azokra az ételekre, amelyekben szinte észrevétlenül megbújik a cukor.
Nem is gondolnánk, hogy az ízletes, amúgy nem édes, készen kapható tésztaszószokban akár 6-12 gramm hozzáadott cukor lehet. A gyermekek számára egészségesnek gondolt gabonaszeletek és reggeliző müzlik, gabonapelyhek édes ízét sokszor a bennük levő kukoricaszirup, barna cukor, méz, barna cukorszirup, dextróz és fruktóz, meg a csoki adja, adagonként akár 8-12 grammra emelve a cukortartalmat. Sokkal jobb megoldás a natúr gabonapelyhek fogyasztása.
Te készítsd!
A különböző gyümölcsjoghurtok rengeteg kalciumot és fehérjét biztosítanak, de még az alacsony (light) zsírtartalmú, ízesített változatok is sokszor magas cukorbevitelhez (adagonként 7- 33 gramm) vezetnek. Készítsük el inkább otthon natúr joghurtból és idénygyümölcsből. A zabpehely jó példa arra, hogy akkor, ha gyümölcsízű, instant zabkását vásárolunk, csomagonként akár 10-15 gramm cukrot is tartalmazhat.
Ha ezzel szemben zabpehelyből főzünk otthon zabkását, és nyers gyümölcsdarabokkal keverjük, egyáltalán nincs szükség hozzáadott cukorra. A készen kapható salátaöntetek akár öt-hét gramm-cukrot is tartalmaznak a mindössze két evőkanálnyi öntetben. Helyettük jobb házi öntetet készíteni ecettel és hidegen sajtolt olajjal, így mindössze körülbelül egy gramm cukor lesz ugyanannyi öntetben. A gyerekek körében oly népszerű ketchup is bőségesen tartalmaz cukrot, egy evőkanálnyiban körülbelül 4 gramm bújik meg!