Kovács Mónika védőnő részletes összefoglalója a várandósság alatti ultrahang vizsgálatokról, melyeket mindig végigizgulunk… ám ha többet értünk belőle kevésbé szorongunk majd.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, metálhigiénés szakember
Az ultrahang mindent lát?
A tudomány mai állása szerint az UH nem káros a magzat számára. Az ultrahang gép segítségével képet kapunk a babáról. Néha megijesztenek minket… hiszen korábban számos dolgot nem láttak, amit most látnak… előfordul, hogy ijedelmet okoznak, majd a következő ultrahang kimutatja, hogy minden rendben van.
1+ 4 UH vizsgálat
Az első (vagyis nulladik) ultrahang 5 alapvető és fontos kérdésre ad választ.
12.-13. heti ultrahang, az első kiemelt vizsgálat, mely egy genetikai előszűrés: 80%-os valószínűséggel tudja megállapítani a kromoszóma rendellenességeket. Nyaki redő: jó, ha 3 mm alatt van (ha nem az azt jelenti, hogy további vizsgálat szükséges), vagy fontos az orrcsont jelenléte. Itt az épp tenyérben elférő babánkról sok fontos információt kaphatunk.
Léteznek még pontosabb kromoszómális vizsgálatok, tesztek – melyekért fizetni kell – a kombinált teszt, valamint a NIFTY, Panorama, és Prena teszt.
A méhlepényről is fontos információkhoz juthatunk a vizsgálatokból.
Mitől nem szabad megijednünk? Mi az, ami sokat változhat?
18.-20. heti ultrahang: nagyon fontos, ez tulajdonképpen belgyógyászati vizsgálat. A magzat minden belső szerve elég nagy már ahhoz, hogy megvizsgálható. A fejlődési rendellenességeket tudják megtalálni. Ha szükséges, javasolják a magzati-szív ultrahangot – ezt olyan szakember végzi, aki ebben nagyon járatos. Mi mindent néz a szívet vizsgáló szonográfus szakorvos?
Nézik a köldökzsinórt. Nem ritka, hogy valahová csavarodik, de ez többnyire nem okoz semmilyen problémát.
30. héten kerül sor a harmadik UH vizsgálatra. Mérik a babánk testének különböző méreteit, ez alapján követik a fejlődését és megsaccolják a várható súlyát.
36. héten, az utolsó, 4. UH történik. Flowmetria (áramlás mérés) – a magzati keringést, a baba méreteit, a lepényt vizsgálják. Sőt, az is kiderül, hogy szülhetsz-e természetes úton a császár után…
Mind erről részletesen, jól érthetően, hallgassátok meg Kovács Mónika védőnő videóját:
Ajánljuk még a témában: