Mikor kezdődik a gyakorlatban a szoptatástámogatás szakemberrel? Ideális esetben akkor, amikor megszületik a baba, vagyis a szülőszobán. Az ott segítők, a szülést kísérők rengeteget tehetnek a zökkenőmentes indulásért ebben az érzékeny időszakban.
Szerző: Chonjo Diana nemzetközi babamasszázs-oktató, csecsemő- és gyermekszakápoló, Babalansz
A kezdeti időszak meghatározó a szoptatás későbbi kimenetele, és a baba–mama páros egymásra hangolódása szempontjából is. Érdemes kiemelni a gyakorlati szoptatástámogatás „nulladik pontját”: már a szülőszobán megalapozható a szoptatásba vetett bizalmunk.
Elmélet és gyakorlat
Az a tudás, amit a szoptatásról hallunk, olvasunk, és a különböző szoptatásra felkészítő oktatások során elsajátítunk, sokszor nem elegendő ahhoz, hogy a szülőszobán, az aranyóra alatt megkezdett szoptatáskor magabiztosak legyünk. Elképzeljük, hogy milyen lesz az első alkalom, majd a valóságban minden másképp alakul.
A megszerzett tudást át kell ültetnünk valahogyan a gyakorlatba. Ekkor és ebben jelentős szerepe lehet a gyermekápolónak.
Az aranyóra fázisai
A baba születése után optimális esetben már a szülőszobán megkezdődik az aranyóra, amelyben 9 különböző fázist különböztethetünk meg. Az első a megszületés utáni felsírás. A második 1 percesen a relaxáció: a baba picit megpihen. A harmadik 3 percesen: az ébredezés. A negyedik 8 percesen: az aktivizálódás. Az ötödik ismét pihenési fázis. A hatodik 35 percesen: a kúszás, a baba elindul az anyuka hasáról felfelé, a mellekig; a helyes irány kiválasztásában a szaglása is vezeti. A hetedik 45 percesen: az ismerkedés – a baba nyalogatja a mellbimbót, és kezével masszírozza a mellet. A nyolcadik 50-60 percesen: a szopizás – a legjobb, ha ezt önállóan kezdi meg
a baba, külső közbeavatkozás nélkül. A kilencedik a 1,5-2 órásan: a baba elégedetten elalszik (nemegyszer
az édesanya is).
A szülőszobán az aranyóra tehát nagyon meghatározó, hiszen a baba ösztönösen ekkor találhatja meg a mellbimbót, és kezdetét veheti a szoptatás.
Nagyon fontos, hogy csak akkor érjen a babához az anyuka engedélyével, ha az mindenképpen szükséges.
A természet rendje szerint
Stresszt okoz a babának. Teljesen felesleges beleszólni a természet rendjébe, hiszen az újszülött pontosan tudja, mit kell tennie. A születés utáni 24 órában a babák nyugodtan alszanak és csak rövid időre, viszonylag ritkán kéredzkednek mellre, általában 4-6 óránként. Aztán az első nap után, amikor kicsit már kipihenték a megszületést, gyakrabban és hosszabb ideig igénylik a szopizást, valamivel éberebbek, aktívabbak lesznek.
A szülőszobán megkezdett szoptatás után a gyermekágyas osztályon folytatódik a szoptatástámogatás.
Segítenek megérteni a baba jelzéseit, felismerni a korai éhségjeleket, megoldást találni a felmerülő problémákra – figyelembe véve a baba és az anya szükségleteit.
Életre szóló pozitív élmény
Az újszülött szoptatása során roppant fontos, hogy nappal legkésőbb 3, éjszaka 4 óránként ébreszteni kell a babát, ha magától nem kelne fel – mindaddig, amíg 10-14 naposan ismét el nem éri születési súlyát a fiziológiás (természetes) súlycsökkenés után. Ezután jöhet az igény szerinti, azaz a válaszkész szoptatás, melynek lényegét a gyermekápolók már a kórházban elmondják.
Az aranyóra tehát nem egyetlen órát jelent: a baba első óráit nevezzük így az anyaméhen kívül, amikor adaptálódik a külvilághoz, és ideális esetben háborítatlanul, az ösztöneire hagyatkozva megkezdi a szopizást, mialatt a gyermekápoló csak szóban nyújt támogatást, és felügyeli a helyes mellre tapadást.
Ahhoz, hogy magabiztosak legyünk a szoptatásban, elengedhetetlen a gyakorlás, a türelem, és a szakemberek támogatása. Ha sikeresen telik ez az időszak, az az anya–baba párosnak életre szóló pozitív élményt adhat.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról