Az első napokban egészen keveset szopik egy újszülött, hiszen gyomra kezdetben cseresznye nagyságú. Ahogy egyre többet és egyre mohóbban eszik, előfordulhat, hogy utána visszabukik némi tejet. Ez normálisnak tekinthető?
Felnőtt korban igen kellemetlen és változatos tüneteket produkáló betegség a reflux, melynek tünetei a sűrűn kínzóvá váló gyomorégéstől a krónikus köhögésig terjednek. Csecsemőkorban nagyon ritkán fordul elő a jelenség kóros változata, ellenben a „sima reflux” teljesen normális, hétköznapi tapasztalat. Reflux, azaz visszafolyás: a folyékony gyomortartalom egy része visszajön, és legtöbbször egy böfi kíséretében kibuggyan a baba száján. Ez nem kóros, nem is veszélyes. Ez abból is látszik, hogy legtöbbször kitűnő gyarapodás kíséri, és a baba alapvetően elégedett.
De mi lesz, ha megfullad?
Ennek szerencsére elenyészően kicsi az esélye egy érett, egészséges kisbabánál. Amikor a szájüregbe folyadék kerül, a légcső automatikusan záródik. Ha volt egy kis fáziskésés – erre főként olyankor kerülhet sor, ha hirtelen emeljük vagy rakjuk le a babát –, néhány csepp tej a légcsőbe kerül, és a baba emiatt addig köhög, amíg újra lélegzethez jut. Ritkán úgy tűnhet, mintha ez nehezen sikerülne, és sírva is fakad az ijedtségtől. Ha ez sűrűn, napi rendszerességgel ismétlődik, és a légzésfigyelő is többször jelez 20 másodpercnél hosszabb légzésszünetet, érdemes gyermekorvoshoz fordulni, aki további vizsgálatokra küldheti a babát. Ám az esetek többségében csupán annyiról van szó, hogy a baba a fölöslegtől szabadul meg ilyen módon: egyszerűen túlette magát egy kicsit, és ami már nem kell, azt kiengedi. Egyes feltételezések szerint a bukásnak fontos immunológiai szerepe is van, ugyanis kifelé haladva átöblíti a baba nyálkahártyáit, kisodorva onnan a kórokozókat, szennyeződéseket.
Figyeld meg, mit csinál!
Nézd csak meg, hogy a hanyatt fekvő baba automatikusan oldalra fordítja a fejét, így ha bukik, akkor a tej oldalt kicsurog a szájából. Tehát pusztán azért, mert bukik, nincs szükség gyomortartalmat sűrítő „előetetésre”, mert ez éppen, hogy lassíthatja a táplálék továbbhaladását a gyomrából, és feleslegesen zavart kelthet a szoptatásban. Ugyancsak rossz ötlet növelni a szoptatások közötti időtartamot, így ugyanis növekszik az egyszerre elfogyasztott menynyiség, és ez gyakoribbá teszi a bukást, azaz refluxot. A természetes fejlődés során a bukás magától meg fog szűnni, ahogy a baba egyre több szilárd táplálékot fogyaszt. Addig is inkább mosási probléma, mint orvosi.
W.Ungváry Renáta, IBCLC szoptatási szaktanácsadó írása
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg! Légy előfizetőnk Te is!