Egy nő életében sok minden átalakul, amikor anya lesz. Bár nem elsősorban a karrier szempontjából lényeges ez az időszak, könnyen lehet, hogy ezen a téren is gyökeres változást hoz. Erről beszélgettünk Stumpf Katával, a 2015 óta működő Konnekt Egyesület vezetőjével. A szervezetnek – pályaorientációt segítő Mentorprogramja mellett – 2022 eleje óta pályaváltó programja is van.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
A régi minták ismerete, a szüleink példája sok esetben már nem jelent biztos receptet számunkra munkaügyekben. Vagy tévedek?
A pályaorientáció jelentősen megváltozott. A szüleink és az őket megelőző generációk a gyermekvállaláshoz alakították az életüket, ezenkívül a legtöbben egyetlen szakmát választottak és űztek egész életükben. Ma jellemzően a munkához alakítjuk a gyermekvállalást. Szeretnénk egy jól fizető állást, ahonnan aztán jobb gyest kapunk. Emellett ma egyre jellemzőbb a munkahelyváltás is, nem feltétlenül dolgozunk mindvégig egy területen.
Mit érzünk, amikor megcsap a „változtatás szele”?
Sokan vannak „toporgó” helyzetben, amikor érzik, hogy nem olyan jó nekik az adott munka, de nem nagyon kacsingatnak másfelé, mert mégiscsak az a biztos, ami van, az jelenti a megélhetést. Gondolkodnak ugyan a váltáson, de akár még évekig nem döntenek. A baba érkezése azonban ebben is sokszor segít.
Mit lát jelentős különbségnek a tizenévesek pályaválasztása és a harmincasok, negyvenesek pályaváltása között?
Anyaként már sokkal több önismerettel rendelkezünk. Plusz az anyaság érzelmileg is megmozgat minket és előhozza a kérdést: mit szeretnénk csinálni valójában? Az új pályát tervezve négy nagyon lényeges pontot kell végiggondolnunk.
Az első: miben vagyok jó, mik az erősségeim? Ezeket jobban látja egy harmincas édesanya, mint egy tizenéves diák. A második: mit szeretek csinálni? Ezzel sokszor nem számolnak a fiatalabbak. A harmadik: hasznos-e az a tevékenység, amit végezni szeretnék, mire van szüksége a világnak? Végül a negyedik: mivel tudok pénzt keresni? Hogy a négy faktorból épp melyiket érezzük a leghangsúlyosabbnak, az az idők során eltérő lehet. Ami mindig nagyon fontos: tisztában kell lennünk a képességeinkkel, erősségeinkkel.
De aligha könnyű ezekre a jó kérdésekre jó válaszokat találni.
Igen, az anya sokszor érzi úgy, hogy elment mellette a világ. Könnyebb a dolga, ha valamennyire az otthoni évek során is képben tud maradni. Viszont az „egyedül” töltött idő hozadéka, hogy van mód sokat gondolkodni, ábrándozni és tervezni is. Nehéz jól felmérni, hogy mi fér össze az anyasággal, hiszen az első években a legtöbben még a gyermekeket érzik a fő „munkájuknak”. Az álmodozás hátulütője, hogy sok sikertörténetet látva-hallva úgy tűnhet: másnak ez az egész igazán könnyen ment. Pedig nem! A hamis kép, amit a sikeres emberekről alkotunk, nem segít.
a régiből az újba.
A környezetnek, családnak milyen szerepe lehet ebben az időszakban?
A támogató környezet kulcsfontosságú. Nem mindegy, hogy kinek milyen az anyagi háttere, hogy az anyának muszáj-e mielőbb pénzt keresnie, vagy van lehetősége, ideje próbálkozni. Emellett ott vannak a vélt és valós elvárások a társadalom és a család részéről.
Létezik még olyan, hogy életre szóló hivatás?
Jó gondolkodni, beszélgetni arról, hogy kinek mit jelentenek az alábbi szavak: szakma, hivatás, szenvedély, küldetés, elhívás… Akikkel én találkozom, azok közül szinte mindenkinek van valamiféle szívügye, missziója. Hogy ez lesz-e a hivatása? Nem mindig alakul úgy, hogy amit szeret valaki, abból lesz olyan munka, amiért fizetést kap.
Ha egy édesanyában megerősödik a váltás gondolata, melyek lehetnek számára a legfontosabb útravalók?
Mindenekelőtt a már említett önismeret. (Mi érdekel, miben vagyok jó?) Az is előny, ha valaki ismeri a változás pszichológiáját, annak stádiumait, hogy ne tántorítsa el a céljától belső vívódása. Kinek-kinek érdemes azt is megfogalmaznia, hogy számára mit jelent a siker. Ezenkívül: tudni kell jól tervezni, a célokat helyesen (reálisan) megfogalmazni.

Hogyan lehet jó célkitűzéseket választani?
Fontos rövid távú, mérhető és specifikus célokat is megjelölni. Ne csak nagy, távoli célokat határozzunk meg a nagybetűs hivatás megtalálása jegyében.
Mi segíthet megtalálni, hogy hol leszünk igazán a helyünkön?
Programunk során – ahol csoportban is dolgozunk az egyéni mentorálás mellett – fel szoktuk tenni a kérdést: mikor élték át a jelenlévők a flow állapotát?
Emellett inspirálóak a csoporttagok történetei, segíthet a sikeres emberek személyes útjának megismerése. Végül pedig: fontos észben tartani azt is, hogy a munkánk csak egy szelete az életünknek. Kell, hogy jusson időnk, energiánk a családunkra, a barátainkra, a hobbinkra is.
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig